6p

Rossz a hangulat a tőzsdéken, a tegnapi EKB-pofon után ma az amerikai infláció miatt aggódnak. A BUX viszonylag jól tartja magát, de az euró/forint megközelítette eddigi csúcsát. Az elemzők sorra alacsonyabb célárakat közölnek magyar részvényekre, és a forintnál is nehéz reménysugarat találni. Árrobbanás várható a réznél?

A tegnapi után ma is rossz a hangulat a tőzsdéken, a vezető nyugat-európai indexek egy-másfél százalékos esést hoztak össze, az amerikai határidős indexek azonban stagnálnak. A csütörtöki EKB-üléstől, amely szigorú üzeneteket küldött, elszomorodtak a befektetők. Ma pedig az amerikai inflációs adat miatt aggódnak, ami a kamatemelési ciklus és a gazdasági folyamatok megítélése szempontjából is fontos.

Nagy kérdés, hogy az áprilisi csökkenés (8,5-ről 8,3 százalékra) csak átmeneti volt-e, vagy tovább mérséklődik, és így márciusban már tetőzött az amerikai pénzromlás. A tegnapi adat szerint egyébként a vártnál több munkanélkülisegély-kérelmet adtak be az USA-ban, 206 ezer helyett 229 ezret. Ma pedig a német Bundesbank is csökkentette a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését.

Bajban van a forint?

Itthon a BUX index 0,7 százalékkal süllyed, ami kissé jobb az európai átlagnál. Az OTP és a Richter nagyjából fél, a Mol másfél százalékkal esik, a Telekom stagnál. Ismét saját részvények vásárlását jelentette be a 4iG, ennek ellenére 0,9 százalékkal esik.

Árfolyam

A forint megint gyengült, az euró jelenleg 398,0, de reggel volt 398,765 is az Investing.com szerint. (Másutt 398,6-ot írnak napi maximumként.) A lengyel zloty egyébként stagnál ma, a cseh és a román pénz pedig csak sokkal kisebb mértékben gyengül. Egy rádióműsorban a miniszerelnök a rezsicsökkentésről és az árstopok fenntartásáról beszélt, ez inkább negatív hír a Molnak. Lásd:

Sorban csökkentik a magyar részvények célárát

Több magyar részvényre is csökkentették céláraikat az elemzők, a legszembetűnőbb az OTP-re érkezett 9520 forint – derül ki a KBC Equitas összefoglalójából. Ez tényleg drasztikus, hiszen az Autonomous Research elemzőház korábbi célára 12 675 forint volt. Az új célár alig magasabb a jelenlegi árfolyamnál (ami 8846 forint).

Ezzel az egyik legpesszimistább célár érkezett az OTP-re, a konszenzus pedig 14 000 forintra módosult teszik hozzá.

A Mol célárát a Santander elemzője vitte le, 3400 forintról 3100-ra. Emellett a vételi ajánlás helyett már rövidtávon eladási ajánlást fogalmazott meg a részvényre, amelyre hosszabb távon viszont semleges.

Egy nappal korábban pedig még az Erste elemzője optimistábbá vált, így vegyes az elemzői vélemények változása a Molnál kommentálták.

A Richterre vonatkozó célárat 300 forinttal 9100-ra csökkentette a Biuro Maklerskie elemzője, de továbbra is felülteljesítő ajánlás mellett. A konszenzusos célár viszont még így is több mint 33 százalékkal magasabb, 9170 forint.

Euróbankjegyek
Euróbankjegyek

Vészjósló jelek az USD/HUF grafikonon

Nem túl optimista a forinttal kapcsolatban az Equilor Befektetési Zrt. mai technikai elemzése. Az indikátorok szerintük a további forintgyengülés lehetőségét erősítik. A technikai kép alapján hamarosan elérhető lehet a 400 közelében húzódó történelmi EUR/HUF maximum, amelynek az áttörését sem lehet kizárni.

Fontos ellenállást tört át a dollár-forint árfolyam a tegnapi kereskedésben, így folytatódhat az emelkedés. Az RSI indikátor messze még a túlvett tartománytól, ez elég vészjósló a következő napokra nézve a forint szempontjából.

Reménysugár a forintkötvény-piacon

Bár a gyenge forinthoz hasonlóan a hosszabb lejáratú magyar államkötvények sem erősek, a gyorsuló forintgyengülés közepette a külföldiek étvágya a forintban denominált magyar állampapírok iránt nem csökkent, sőt – írja a Concorde Értékpapír Zrt. blogja. A külföldiek birtokában lévő állampapír-állomány május végére új történelmi csúcsra, 5400 milliárd forint közelébe emelkedett.

Ha a jelenlegi forintszintekből kiindulva közép-hosszútávon már devizaárfolyam-erősödéssel kalkulálnak, vonzó lehet egy öt év körüli átlagos futamidejű forintos kötvényportfólió tartása.

Ezért izgulnak nagyon a tőzsdék

Márciusban 8,5 százalék, áprilisban 8,3 százalék volt az amerikai infláció, és azt várják, hogy ennyi maradt májusban is – írja az Erste Befektetési Zrt. Áprilisban az energiaárak húzták fel nagyon az indexet, de az a probléma, hogy a kőolaj ára 20 százalékkal, és a földgáz ára is hasonló mértékben emelkedett.

Mindez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy szinten maradjon az index, az élelmiszeráraknak vagy az egyéb termékeknek kellett csökkennie, aminek kicsi a valószínűsége.

Ha a maginfláció csökkenne, annak nagy valószínűséggel örülne a piac, erősítené a reményt, hogy a nyár folyamán bekövetkezik a fordulat az inflációban és a kamatemelési ciklusban.

Árrobbanás előtt a réz?

Nagy fellendülés előtt állhat a réz a SeekingAlpha szerzője szerint. A kereslet emelkedik, a digitalizáció, a megújulóenergia-ipar, a kínai lezárások várható megszűnése, a világ népességének növekedése miatt. A kínálat ezzel nem tart lépést, az új bányák nyitása fél-egy évtizedig is eltarthat.

Míg a réz a 2020 márciusi mélypontról két év alatt 114 százalékkal ment fel, vagyis több mint duplájára, a rézbánya-részvényeket tartalmazó Global X Copper Miners ETF (COPX) csaknem ötszörözött. (Azóta azonban jelentősen visszaesett, ahogy a grafikonon látható.) A bányarészvények rendszerint felülteljesítik a fő termékük áremelkedését is, viszont alulteljesítők, amikor az árak esnek – írják.

A réz és a COPX rézbányarészvény-ETF. Tradingview.com
A réz és a COPX rézbányarészvény-ETF. Tradingview.com

Pénzt menekített ki a Terra alapítója?

A májusban csúfos véget ért Terra (LUNA) kriptodeviza-birodalom alapítója, a koreai Do Kwon havi 80 millió dollárt küldött titkos kriptótárcákba “működési kiadásokra” a kriptodeviza-sajtó szerint. Állítólag az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) felfedezte fel e tevékenységét. Ez néhány hónappal a Terra összeomlása előtt történt.

A SEC az értékpapírtörvények megsértése miatt vizsgálódik a menedzser ellen. Ha a vádak igaznak bizonyulnak, bírósági eljárásra számíthat.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28660 28510 28700 -0,10% 0 0 4 662 127 040 HUF 2025-07-21 17:07:44
MOL 3042 3028 3050 -0,26% 0 0 628 258 806 HUF 2025-07-21 17:05:11
MTELEKOM 1774 1768 1780 +0,11% 0 0 155 285 632 HUF 2025-07-21 17:06:31
RICHTER 10280 10150 10280 +0,78% 0 0 750 456 370 HUF 2025-07-21 17:05:15
OPUS 595 587 596 +0,51% 0 0 123 810 176 HUF 2025-07-21 17:05:08
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nem lépett át egy határt a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 20:16
Szerencsére nem lépte át a 400-as szintet a forint az euróval szemben, sőt!  
Részvény / Deviza / Áru Újabb történelmi csúccsal indult a hét Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 17:51
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 76,33 pontos, 0,08 százalékos emelkedéssel 101 339,20 pontos történelmi csúcson zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 17:01
A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 0,06 százalék, a részvények szélesebb körét érintő S&P 500 index 0,17 százalék pluszt, a technológiai részvények alakulását követő Nasdaq index 0,31 százalék erősödést jelzett.
Részvény / Deviza / Áru Vegyesen muzsikál a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:46
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a plusz 0,02 pontos nyitás után csökkent hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Egy radikális nyugdíjpiaci reform új piacokra hozhat pénzesőt
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:31
A Financial Times cikke alapján Donald Trump radikális nyugdíjpiaci reformra készül: napokon belül aláírhatja a 401(k) számlákra befizetett pénzek kripto, arany és egyéb alternatív eszközökbe való befektetetését engedélyező elnöki rendeletet. Ezzel az amerikai elnök egy tollvonással 9000 milliárd dolláros piacot nyithat meg a kriptodevizák és a fizikai aranybefektetés előtt – de méginkább a világ legnagyobb vagyonkezelő cégei számára.
Részvény / Deviza / Áru Kicsit megcsúsztak az OTP-részvények
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 12:09
90 forinttal ér kevesebbet egy papír.
Részvény / Deviza / Áru Óvatos optimizmus az európai börzéken, vegyes zárás Ázsiában
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 09:42
Így muzsikáltak a tőzsdék. 
Részvény / Deviza / Áru Kinyitott a budapesti parkett, befutottak az első számok
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 09:11
Emelkedéssel indult a hét.
Részvény / Deviza / Áru Itt a friss euróárfolyam: így indítja a hetet a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 07:31
Ön vesz vagy elad?
Részvény / Deviza / Áru Ezen a héten sokan dörzsölhették a tenyerüket Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:29
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1,34 százalékos emelkedéssel 101 262,87 pontos történelmi csúcson zárta a hetet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG