Bár a múlt hét végén és az e hét hétfőn tapasztalt száguldás után kedden némi megtorpanás érezhető, alapvetően történelmi csúcsai közelében van az amerikai részvénypiac. A Dow Jones ipari átlag, az S&P 500 és a Nasdaq Composite indexek pár pontos plusz és minimális mínusz között ingadoznak. Igaz, Európában ma jelentős mínuszok alakultak ki, a hazai BUX index pedig szintén egy százalék feletti mértékben esett.
Hogy milyen nagy az optimizmus az USA-ban, az jól látszik a félelem-indexnek is nevezett VIX index alakulásán. A mutató ma 12 alá is lesüllyedt, áll, ez 2018 eleje óta csak párszor sikerült neki, és akkor is rendszerint csak rövid időre.
(A mutató az S&P 500 indexre kötött opciós üzletek volatilitását jelzi. Minél magasabb azt értéke, annál nagyobb bizonytalanságot, félelmet jelez a piacon.) Ez látható a grafikonon is.
További árfolyamok itt láthatók
Rengeteg az optimista
Eközben a menedékeszköznek számító arany és ezüst idei szép emelkedése ősszel megállt, az utóbbi hetekben inkább stagnált az értékük. A főbb államkötvények, az amerikai vagy a német hozama is inkább szűk sávban mozog az őszi rekordalacsony szintek után.
Az amerikai VIX index határidős értéke (zölddel) és európai párja, a VSTOXX részvényvolatilitás-index (naranccsal) (Tradingview.com). Amikor visszaesnek, bátrabbak a befektetők. |
Az egyik magyarázata a magas indexeknek és az alacsony volatilitásnak, hogy a Bank of America felmérése szerint soha nem volt még ennyi optimista befektetési alapkezelő, mint most. A két hónappal korábbi állapothoz képest 22 százalékponttal ugrott meg azok száma, akik gazdasági növekedést várnak, amire nem volt példa még a felmérés történetében. A növekedésre szavazók aránya 29 százalékponttal haladja meg azokét, akik visszaesést várnak – írta a Marketwatch.
Alig van pénztartalékuk
Az alapkezelők ennek megfelelően alaposan megnövelték a portfóliókban tartott részvények arányát is. Tíz százalékponttal, 31 százalékra nőtt a részvények nettó túlsúlyozása, miközben csak 4,2 százaléknyi készpénzt tartanak. Ez viszont 2013 májusa óta nem látott alacsony érték.
Ezek a hírek azonban nem feltétlenül jók a piacok számára. Ha ugyanis a professzionális befektetők ellőtték puskaporukat, már nincs pénzük, akkor ki fog vásárolni? Ki fogja tovább hajtani felfelé az árakat? Lehet, hogy senki, és jön a visszaesés. (Esetleg más befektetői csoportok is jöhetnek még, mint a magánbefektetők vagy maguk a tőzsdei vállalatok.) A túlzott optimizmus azonban a “kontrariánus befektetők” szerint alapvetően rossz jel.
Egy sor érvük van hozzá
Egyelőre vannak bőven optimisták, egy másik cikkben azt taglalják, hogy a következő negyedév egyenesen az elszálló részvényárakról szólhat (“melt-up”). Ennek több oka is lehet, a kereskedelmi tárgyalások valószínűsíthető lezárulása, a folytatódó amerikai gazdasági növekedés. A változatlanul kedvező politikát folytató jegybankok és a Brexit-aggodalmak csökkenése is ide tartozik.
Az optimisták listáján a Bank of America mellett olyan nagy neveket említenek, mint az USB vagy a Morgan Stanley elemzői. Egyébként nemcsak a külföldi befektetők optimisták, hanem a magyar gazdaságpolitikusok is. Erre utal, hogy az MNB ma jócskán megemelte növekedési várakozásait. Igaz, az inflációs prognózisait is.
Szuperkockázatos termék készül
Újabb szuperkockázatos befektetési termék készül, a Cboe BZX Exchange engedélyt kért a hatóságoktól, hogy VIX short ETP-t (tőzsdén kereskedett terméket) hozzon létre – írta az Investing.com. A VIX index shortolása főként nyugodt, csendes, vagy nagy emelkedéssel jellemezhető időszakokban szokott jó üzlet lenni. (Az úgynevezett contango miatt előfordul, hogy havi 10-15 százalék hozamot is képes biztosítani.)
Ha viszont nagyobb tőzsdei visszaesés jön, akkor a VIX index megugrik, a short pozíciókkal rendelkező befektetők pedig pórul járhatnak, mindenüket elveszíthetik. Utoljára 2018 elején volt egy ilyen nagyobb megugrás, amikor például a XIV jelzésű alap árzuhanása okozott sok ügyfélnek jókora veszteséget.