Karnyújtásnyira a Brexit-megállapodás - mégis lehet csúnya vége
Szerdán a brit sajtó kiszivárogtatta, hogy megvan a Brexit-megállapodás tervezete, ezt később hivatalos források is megerősítették. A hírre meredeken erősödni kezdett a brit font, az euróval szemben közel 7 hónapos csúcsra erősödött (és nem pedig a dollárral szemben, ahogy azt az MTI téves tudósítása alapján sokan megírták). A jegyzés 1,1550-ig emelkedett, innen aztán visszatért 1,15 környékére - a meccs ugyanis még egyáltalán nem lefutott.
Friss árfolyamok >> |
Egyrészt eddig nem ismertek a pontos részletek a legnehezebb kérdések megoldásáról (az esetleges vámunióval illetve az ír-északír-határral kapcsolatban csak meg nem erősített értesülések vannak), másrészt pedig a megállapodás-tervezetnek még egy nagyon komoly akadályt kell vennie: Theresa May brit kormányfő magyar idő szerint ma délután háromra egy rendkívüli kormányülést hívott össze a tervezet megvitatására. Ez egyáltalán nem lesz egyszerű kör, a kormányülésről érkező hírek komolyabb mozgást hozhatnak a piacokon.
Az Európai Bizottság egyébként épp tegnap jelezte: a piacok összeomlásának elkerülése érdekében azok a cégek, amelyek az európai pénzügyi infrastruktúra fontos láncszemeit alkotják (például a londoni tőzsde elszámolóháza) egy esetleges megállapodás nélküli Brexit esetén is folytathatják majd tevékenységüket az uniós piacon.
Az olaszok beintettek az EU-nak
Mindenesetre most nagyobb az esély arra, hogy a britek relatíve rendezetten távozzanak az EU-ból, mint valaha - az európai tőzsdéken azonban mégis elég pocsék a hangulat. Ez nem csak a délutánt övező bizonytalanság következménye: az olaszok ismét beintettek az EU-nak. Miniszterelnök-helyettesük ugyanis közölte, hiába kérte az Európai Bizottság a jövő évi költségvetési tervezet felülvizsgálatára az olasz kormányt, nem tesznek eleget a kérésnek. Az olaszok tudják, hogy a tervezet szembemegy az uniós szabályokkal és emiatt túlzottdeficit-eljárás indul majd ellenül, de nem érdekli őket: a korábbinál magasabbra tervezik a költségvetési hiányt és felhagynak a büdzsé rendbetétele érdekében indított megszorításokkal.
Az olasz tőzsde vezető indexe több mint 1 százalékos eséssel indította a napot, a vezető európai indexek is hasonlóan teljesítettek. Az olasz híreket egy pocsék német makroadat fejelte meg: évek óta nem látott tempóra lassult a német gazdaság bővülése, negyedéves összehasonlításban még csökkent is a GDP. A frankfurti DAX ennek következtében két órával a nyitás után még az olasz indexnél is mélyebben jár.
Budapest Európa élén
A budapesti tőzsde viszont meglepően jó erőben van, a szerdai kereskedésben a BUX délelőtt vezeti Európát: közel fél százalékos emelkedésben van a vezető magyar index köszönhetően annak, hogy az összes hazai bluechip pluszban jár. A Richter és a Magyar Telekom több mint fél százalékot erősödött két óra alatt, de az OTP és a Telekom is többet ér 0,3 százalékkal, mint tegnap.
Friss árfolyamok >> |
A háttérben a várakozásokat jelentősen felülmúló hazai 3. negyedéves GDP-adat állhat: a piac túlnyomó többsége a gazdasági növekedés lassulására számított, ezzel szemben a bővülés üteme 4,8 százalékra gyorsult.
Gyenge az olaj, betonban a forint
Az olajár a tegnapi újabb kiadós esés után ma sem talál magára, a WTI olajfajta jegyzése 56, a Brenté 66 dollár körül ragadt hordónként.
A devizapiacon a forint jegyzése meg sem mozdul, az euró árfolyama a 322,50 és 323 forint közötti szűk sávban mozog - a délutáni brit csinnadratta hullámai viszont a magyar devizát is elérhetik, érdemes lesz figyelni.