Azután, hogy a múlt hét március óta nem látott részvénypiaci esést hozott, ma szép korrekció bontakozott ki a fontosabb tőzsdéken felfelé. A német index 2,0, a francia 2,1, a brit 1,4 százalékos pluszban végzett, Varsóban 2,7 százalékos volt az ugrás. Amerikában 1,1 százalékkal emelkedik az S&P 500, a technológiai papírok Nasdaq 100-as indexe viszont stagnál. Ezúttal az ipari részvények viszik a prímet, a Dow Jones Ipari Átlag 1,6 százalékkal van feljebb.
A BUX index két és fél százalékkal ment fel, elsősorban az OTP húzta. A bankpapír 5,4 százalékkal ugrott meg, 10 340 forintig jutott. A Richter 0,7 százalékkal 6470-re emelkedett, a Mol viszont fél százalékkal süllyedt 1520-ig. A Magyar Telekom 2,3 százalékkal ment fel, az Opus három és fél százalékkal, a CIG Pannonia négy és fél százalékkal drágább.
Stabil forint, szeszélyes olaj
A forint ma alig ingadozott, az esti 366,60 forintos euróár mindössze 20 fillérrel magasabb a péntek estinél. A nemzetközi devizapiacon is kevés volt a mozgás, a dollár kis mértékben erősödött. Az arany 0,8 százalékkal ment fel, egyelőre alulról ostromolja az 1900 dolláros szintet. Az ezüst két százalékkal drágult.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az olaj nagy utat járt be, délelőtt még három százalékos mínuszban volt, estére 1,9 százalékos pluszba jutott. Az esés egyik magyarázata volt, hogy a líbiai termelés az utóbbi napokban is újra jelentősen nőtt. A másik az európai lezárások sora. Egy harmadik, hogy Donald Trump leköszönő elnök egyik utolsó rendelkezéseként aláírt egy rendeletet az amerikai kőzethasításos technikával dolgozó termelők védelmében.
De mitől tért magához az árfolyam délután? Nem tudni, de gyakori volt mostanában, hogy az olaj a részvényekkel együtt mozgott. Vagyis az általános tőkepiaci optimizmus az olajra is pozitívan hatott.
Izgalmas hetünk lesz
Az ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index az USA-ban 59,3 lett, a várakozás 55,8 volt. A szeptemberi mutató pedig csak 55,4 pont. Reggel Kínából is jó beszerzésimenedzser-indexek érkeztek. A részvénypiaci emelkedés lehet természetes korrekció is a múlt heti csúnya esés után. A holnapi elnökválasztáson kívül a heti izgalmakat növeli, hogy csütörtökön a Federal Reserve is ülést fog tartani.
Európában az olaj- és energiaszektor, a bankok és az autóipar egyaránt jól teljesítenek. Lehet, hogy a bankok iránti általános optimizmus hajtotta fel az OTP árát is. A héten is jön sok gyorsjelentés, mint a Nintendo, a Macquarie Group, a Toyota Motor, az Alibaba Group és az AstraZeneca számai.
Jelentenek a magyar nagyágyúk
A BUX index visszatesztelte a szeptemberi mélypontot, ahonnan sikerült felfelé elrugaszkodnia az árfolyamnak. Eleve izgalmas hét elé nézünk, amit a magyar piacon tovább fokoz, hogy mind a négy blue-chip vállalat a héten teszi közzé negyedéves jelentését – írja az Erste Befektetési Zrt.
Péntek reggel jön az OTP és a Mol jelentése, péntekre jelezték előre a Richtert is. Szerdán jön a Magyar Telekom gyorsjelentése. A KBC Equitas szerint kedvező időszakon lehet túl a cég.
Hamarosan jönnek a Telekom harmadik negyedéves számai, és várakozásunk szerint enyhén növekedhettek a cég bevételei tavalyhoz képest. Miközben a profit még ennél is szebb javulást mutathatott. A trendek alapvetően kedvezőek, az adat iránti igény továbbra is erős, így az éves célok teljesítése is egyre reálisabbnak tűnik.
Száguldanak az elektromos autók gyártói
Az amerikai választások előtti napon nagyot ugrottak az elektromos járművekkel foglalkozó cégek részvényei.
Nehéz megmondani, hogy ez az ágazat eddigi elemi erejű emelkedésének része-e, vagy a választások várható kimenetelére történő pozicionálás – írja a SeekingAlpha. Különösen a kínai gyártóknál hatalmas az ugrás. A Xpeng (XPEV) 10,5, a Nio (NIO) 9,7, a Li Auto (LI) 12,8, az Electrameccanica (SOLO) 4,3, a Niu Technologies (NIU) 11,2 százalékkal megy fel. A Workhorse Group (WKHS) papírja öt százalékkal drágul, a Tesla 2,4 százalékkal megy fel. Nemrég feljebb is volt és újra meghaladta a 400 dollárt. A Nikola ára is három százalékkal magasabb.
Ötezer autót szállított le a Nio
Az elektromosjármű-részvények jó teljesítménye mögött az is lehet, hogy egy reggeli hír szerint a kínai kormányzat az elektromos autók arányának jelentős növelését tűzte ki célul. (Lásd délelőtti cikkünket.) De az a hír is, hogy a Nio 5055 járművet szállított októberben.
A Nio közzétette, hogy 5055 járművet szállított októberben, ami év/év alapon 100,1 százalékos növekedés. A szállítások 2695 ES6-ból, 1477 ES8-ból és 883 EC6-ból álltak. Az összes ez évi szállítások ezzel elérték a 31 430 darabot, ami 111,4 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.