Kirobbanó formában az arany: pénteken 1280 dollárról indult, hétfőn átvitte az 1300-at, és ma már 1312 az ár. Az MNB őszi vételén már igen szép nyereség van, jóllehet az nem rövidtávú befektetés, egyelőre azonban a piac mégiscsak visszaigazolta az ügylet időzítésének helyességét.
Arany |
Sokan tartottak attól, hogy ha az MNB nem lép a monetáris szigorítás irányába, sőt még csak nem is utal arra, hogy ezt mikor teszi majd meg, visszaesik a forint, mondván, azért kezdték venni két hete, mert akkor a jegybank alelnöke utalt a közeli szigorításra.
Véleményünk szerint jelentős szerepet játszhatott a forint gyengülésére spekuláló korábbi short pozíciók zárása, amely esetleg még mindig tarthat, és ennek az árfolyamot erősítő hatása érvényesül. A hazai valuta mindenesetre 317 körül van az euróhoz képest, tavaly május óta a legerősebb szinten, és nő a remény, hogy az árfolyam visszatérhet a korábban megszokott 305-315 közti szintre.
Euró/forint, 10 nap |
A tőzsdéken alig van mozgás, egyrészt a nagy decemberi zuhanás és annak korrekciója után most megpihenhettek az indexek egy egyensúlyi szinten, másrészt komoly várakozások előzik meg a Fed mai ülését. Ezen kamatváltoztatásról biztos nem lesz szó, de lehet, hogy a jelenleg folyó havi 50 milliárdos normalizálási program (ennyi államkötvényt és jelzálogpapírt ad vissza a piacnak a Fed havonta abból, amit az eszközvásárlási program során fedezetlen pénzből vett) módosulni fog.
Tegnap este jelentett az Apple: a tavalyi utolsó negyedévben valóban erősen visszaesett az iPhone értékesítés: 15 százalékkal, bő 9 milliárd dollárral kevesebb pénz jött be belőle, de a fennmaradó 52 milliárd dollár még mindig óriási összeg. A cég által nyújtott szolgáltatások árbevétele viszont 19 százalékkal emelkedett és átlépte a 10 milliárd dollárt: a cég ezen a vonalon szeretne erősíteni a közeljövőben.
Egészében ugyan csökkent a cég árbevétele és profitja, viszont a továbbra is dinamikusan folytatódó sajátrészvény-vásárlások miatt még nőtt is az egy részvényre jutó eredmény, 4,18 dollárra. A cég készpénzállománya olyan nagy, hogy mai áron összes részvényének 20 százalékát tudná megvenni, miközben minden negyedévben újabb gigantikus összegű készpénzt termel. Tegnap a zárás utáni indikatív kereskedésben emelkedett a papír, a lényeg a mai teljesítmény lesz.
A BÉT-en az OTP 0,7 százalékkal gyengül 11 560 forintig, a Mol fél százalékkal 3272 forintig, a Richter és a Telekom alig mozdul. A hónap két kedvence, a Kartonpack és a Plotinus 15 illetve 8 százalékkal esik 22 400 illetve 32 200 forintig.