Európában szolid emelkedés látható majdnem minden tőzsdén, a német és francia indexek 0,4 százalékkal mennek fel, a londoni viszont stagnál. Az amerikai határidős indexek csekély, egy ezrelékes pluszban vannak.
A hét további részében inkább csendes kereskedés valószínű. Hiszen csütörtökön a hálaadás miatt zárva tartanak majd az amerikai tőzsdék, pénteken pedig a fekete péntek okán rövidített kereskedés lesz.
A BUX index nem igazán találja az irányt, csak egy ezrelékkel emelkedik, emögött a Richter áll az élen 1,3 százalékos drágulással. Az OTP 0,1, a Mol 0,5 százalékkal süllyed. Az MBH Bank és az MBH Jelzálogbank részvénye pár napja meredeken emelkedő árfolyammal és nagy forgalommal tűnik fel.
Mitől gyengül a forint?
Az euró ma 380,90 forint, lényegében ugyanott van, mint tegnap este. Délelőtt azonban járt hajszállal 382 felett is az árfolyam. Az MNB keddi kamatdöntése nem okozott meglepetéseket, így a brókercégek inkább a dollár erősödésével hozzák összefüggésbe a forint kis mértékű gyengülését.
Az európai gázár két százalékkal emelkedik, az olaj ára viszont közel egy százalékkal csökkent.
Hozta a papírformát az MNB
Újabb 75 bázisponttal csökkent a hazai kamatszint, a döntés nem okozott meglepetést. Nem változott ugyanis a legfontosabb üzenet – írta az Equilor Befektetési Zrt. Az MNB a jövőben a kamatokról
lépésről lépésre, körültekintően, adatvezérelt módon, az inflációs pályát befolyásoló tényezők és a kockázati környezet alakulásának függvényében dönt.
A “lépés mértéke megfelelt a vártnak” az Erste Bank elemzői szerint is. Ha nem változik érdemben a környezet, akkor az előttünk álló hónapokban is alkalmanként 75 bázisponttal csökkenhet a kamat – írták.
Mekkora lesz a magyar reálkamat?
Az októberben megtalált, “75 bázispontos optimális ütemben” folytatódott a kamatcsökkentési ciklus – kommentálta a kamatdöntést Kiss Péter, az Amundi befektetési igazgatója. Virág Barnabás alelnök múlt heti, eddigi legerősebb előretekintő iránymutatása alapján
ez nem is volt kérdés a piac számára, ráadásul februárig hasonló ütemezésre lehet számítani.
A jegybank célja az iránymutatással a jelenleginél nagyobb csökkentési várakozások hűtése lehet, ami azonban a jegybank hitelességét is javítja. Az Amundi várakozásai szerint az alapkamat év végére 10,75 százalékra, 2024 végére pedig hat százalékra süllyedhet.
Jövőre folyamatosan pozitív reálkamatot láthatunk, de annak mértéke az év eleji négy százalékról év végére fokozatosan egy százalék környékére csökken – tették hozzá.
Csiki-csuki az AI-szektor élén
A múlt héten kirúgták. Aztán a Microsoft pár nap múlva fel is vette. Aztán inkább mégis visszavették. Egy héten belül ennyi minden történt Sam Altman, a híres ChatGPT-t fejlesztő OpenAI csúcsmenedzsere életében. A napokban még a Microsoft árfolyamát is felfelé tolta az AI-guru szerződtetése, erre most újabb fordulat következett. Állítólag az alkalmazottak fele, több száz fő ott akarta hagyni a céget a vezér távozásának hírére.
A ChatGPT tavaly novemberi bemutatása valóságos mesterségesintelligencia-mániát váltott ki, ami máig sem igazán szűnik. Az idei év nagy nyertesei a részvénypiacon többnyire ehhez az üzletághoz kötődnek.
Remekelt az Nvidia
Például az Nvidia csipgyártó, amely tegnap tette közzé gyorsjelentését. Rekordnagyságú, 18,1 milliárd dolláros árbevételt jelentett az októberben véget ért harmadik negyedévre, ezzel jelentősen felülmúlta az elemzői várakozásokat. Az egy részvényre jutó eredmény 4,02 dollár lett a várt 3,37 dollárral szemben, az árbevétel 1,94 milliárd dollárral magasabb, mint az elemzői konszenzus – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Kilátásai azonban nem felhőtlenek, többek között az AMD konkurenciájával és (főleg a Kína felé történő) exportkorlátozásokkal is számolnia kell a jövőben. Az árfolyam a zárás utáni kereskedésben 1,7 százalékkal esett.
Turbózza a növekedést az AI?
A mesterséges intelligencia (AI vagy MI) miatt az amerikai Goldman Sach befektetési bank felfelé módosítja GDP-előrejelzéseit. Szerintük a fejlett gazdaságokban a jelenlegi munkafolyamatok 25, a fejlődő piacokon pedig 10-20 százalékát automatizálják. Az így felszabaduló munkaerő a gazdaság más területein használható fel – írja a Total Return blog.
Az elemzés egy tízéves adaptációs időszak után az USA-ban és a fejlett gazdaságokban évi 1,5 százalékpontos termelékenység-növekedést jelez előre. A listán Magyarország is szerepel, 1,3 százalékpontos termelékenység-bővüléssel, ami megegyezik a globális átlaggal. Ez azonban még egy konzervatív forgatókönyv, nem számítanak exponenciálisan berobbanó növekedésre, mint egyes szakértők.
Lemondott a Binance-vezér
A főbb kriptovaluták esnek, a bitcoin két százalékkal 36 600 dollár környékére ment le, a Binance-féle BNB tíz százalékos mínuszban áll. A hangulatnak nem tesz jót, hogy az amerikai hatóságok a jelek szerint hadjáratot indítottak a szektor ellen.
A világ messze legnagyobb kriptovaluta-tőzsdéje, a Binance vezérigazgatója, Changpeng Zhao (CZ) maga jelentette be a Twitteren, hogy lemond a cég vezetéséről.
Hibáztam, és vállalnom kell a felelősséget. Ez a legjobb a közösségünknek, a Binance-nek és magamnak is – írta.
Négymilliárd dolláros kiegyezés készül?
CZ lépése aligha független attól, hogy a Binance négymilliárd dolláros büntetéssel néz szembe az amerikai igazságügyi minisztériumtól. A folyó büntetőeljárás ugyanis megegyezéssel zárulhat. A kriptotőzsde ellen állítólagos pénzmosás, banki csalás és szankciók megsértése miatt indult vizsgálat.
Vádolják, hogy nem tartotta be a terrorizmus ellen hozott rendelkezéseket. A jó hír, hogy a Binance működése így viszont a Bloomberg szerint folytatódhat, ha a Binance a jövőben megfelel bizonyos követelményeknek.
Nem mellesleg a 10. legnagyobb tőzsdét, a Krakent is beperelte az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) a héten. Pedig ez a cég februárban már kifizetett 30 millió dollár büntetést egy jogi eljárás nyomán. (A kifogásolt stake-elési, azaz kriptovaluta-lekötési programját pedig bezárta.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.