Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap
után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni,
akár hirdetések nélkül, válasszon
előfizetői csomagjaink közül!
A félvezető-hiány ellenére is optimisták a német autógyárak menedzserei, de a német tőzsde esik ma. Nem úgy a BUX-index, amely kirobbanó formában van. Az oltóanyag-gyártók többsége jó hírek nyomán emelkedik. Százmilliárd dolláros nagyságrendű részvényvagyon sorsa függ egy újabb hatalmas amerikai válástól.
Tegnap szépen emelkedett az S&P 500-index és a Dow Jones ipari átlag, de a technológiai papírok süllyedtek az USA-ban. Ma Európában jól indult a nap, pluszokkal, de azután lefelé csorogtak az indexek. Az amerikai határidős indexek is szerény mínuszban járnak.
Kevéssel dél előtt a Stoxx 600 nullán áll, ami mögött főleg a német DAX 0,6 százalékos süllyedése rejlik. A francia és brit mutató 2-3 ezrelékes pluszban tudott maradni. A DAX-indexet az Infineon, a Merck, a Siemens Energy és a Vonovia húzzák le.
Itthon a BUX-index viszont szárnyakat kapott, talán a mai kedvező koronavírus-adatok, talán a nyitási tervek miatt. Az index 1,5 százalékkal megy fel, miközben Varsóban az ottani mutató kissé süllyed. Az emelkedés ráadásul általános, az OTP 1,6, a Mol 3,5, a Richter és a Telekom 0,5-0,5 százalékkal drágult eddig. Az olajpapír felülteljesítését okozhatja, hogy nagyot nőttek az áprilisi finomítói marzsai.
A forint a tegnapihoz hasonló szinten áll, most éppen 360 az euró. A Duna House tranzakciószám-becslést tett közzé (13 511 darab), szerintük a kimagasló első negyedéves felfutás után normalizálódott az ingatlanpiaci aktivitás áprilisban. Ez “az elvárt piaci ciklikusságnak teljesen megfelelő volumen” volt.
Nagyon optimisták a menedzserek a német autóiparban
A német autógyártók és beszállítóik már jobbnak értékelik a helyzetüket, mint két évvel ezelőtt. Az Ifo Intézet ágazati indexe áprilisban 10,9 ponttal, 21,6-ra emelkedett. Ezen belül a szektor menedzsereinek hangulati indexe 6,3 ponttal, 24,9 pontra ment fel – tudósít az N-Tv.de.
Klaus Wohlrabe, az Ifo szakértője szerint az autógyártók örülnek a megnövekedett keresletnek és rendelésállománynak, a termelés további fokozására készülnek. Az export növekedésére is számítanak. Akapacitás-kihasználtsági mutató 91,1 százalékra emelkedett áprilisban, januárban ez még 84,2 százalék volt. Az alkatrészek, például chipek szállítási elmaradásai jelentik a legnagyobb problémát, a vállalatok 60,4 százaléka panaszkodik erre. Áprilisban ez csak 42 százalék volt.
A Tesla közel 25 dollárral, 3,5 százalékkal, 685-ig esett tegnap, valószínűleg főleg annak a hírnek a hatására, hogy a berlini gyár építése fél évet csúszhat.
A 20 legfontosabb kriptodeviza hőtérképe az utóbbi egy napban. A piros négyzetek esést, a zöldek emelkedést jeleznek (Forrás: Quantifycrypto.com)
Évekig tart még a chiphiány?
A globális félvezetőhiány továbbra is a befektetői aggodalmak középpontjában áll és nyomasztja a részvénypiacot, az Egyesült Államok feldolgozóiparának növekedésére is kihat – írja a Bloomberg.com hírlevele.
Az Intel vezérigazgatója szerint a hiány még néhány évig fennmaradhat. A Ford németországi üzemeiben a probléma miatt hosszú üzemszünetek vannak. Az ellátási késedelmek az európai gyáripari adatokban is megmutatkoztak, a teljesítetlen megrendelések mennyisége és az árak is rekordmértékben emelkedett.
A Taiwan Semiconductor és a Volkswagen nyilatkozatait is idéztük tegnapi cikkünkben, amelyek szintén hosszú chiphiányra számítanak ugyan, de pár hónapos távon a probléma enyhülését is prognosztizálták.
És mégis szakad az Infineon
Még mindig chipek, a müncheni Infineon Technologies éppen az autógyártásban tapasztalható fellendülés segítségével növelte az eredményét. A chipkereslet fellendülése a céget optimistábbá tette az egész pénzügyi évre nézve – írta az N-Tv.de.
A DAX-indexben szereplő társaság tizenegy milliárd euró árbevételt jósol a szeptember végéig tartó tizenkét hónapra, így valamivel magabiztosabb, mint februárban volt. A negyedévben az árbevétel (2,7 milliárd euró) és az eredmény (470 millió euró) valamivel jobb volt, mint amire a vállalat által megkérdezett elemzők számítottak.
A tőzsdén a részvény ennek ellenére 3,4 százalékkal esik, amit technikai elemzésen alapuló okokkal magyaráznak.
Újabb gigaválás gigantikus tőkepiaci következményekkel?
Bejelentették, hogy Melinda és Bill Gates 19 év után elválnak – de közös jótékonysági szervezetükben, a róluk elnevezett alapítványban továbbra is együttműködnek majd. Bill Gates jelenleg a negyedik leggazdagabb ember a Forbes listáján – írja a Wall Street Journal.
Mások ennek ellenére azt számolgatják, hogy a házaspárnak mely cégekben van még nagy értékű részvénycsomagja a Microsofton kívül, amiből esetleg mégis piacra kerülhet. A pár ellenőrzése alatt több százmilliárdos vagyon áll. A SeekingAlpha szerint két cégben van tíz százaléknál is nagyobb részesedésük, ezek a Schrodinger (SDGR) és a Coca-Cola Femsa (KOF). További fontosabb pakettjeik:
Berkshire Hathaway (BRK.B)
Waste Management (WM)
Caterpillar (CAT)
Canadian National (CNI)
Walmart (WMT)
EcoLab (ECL)
Crown Castle (CCI)
Fedex (FDX)
UPS (UPS)
Emlékezetes, hogy hatalmas értékű, 36 milliárd dollárra becsült Amazon-részvénycsomag cserélt gazdát 2019-ben, Jeff Bezos Amazon-vezér válásakor.
Soha nem volt ilyen sok a pozitív meglepetés
A pozitív meglepetést okozó vállalatok aránya egyik gyorsjelentési szezonban sem volt ilyen magas – írja az Erste Befektetési Zrt.
A Factset számításai alapján péntekig az S&P 500-index tagjainak 60 százaléka publikálta a negyedéves számait. A 86 százalékuk jobb eredményt jelentett, mint amire az elemzők számítottak. Ilyen magas arányra 2008 óta, amikor a FactSet először állította össze a statisztikát, nem volt példa. Átlagosan 22,8 százalékkal jelentenek magasabb eredményt a vállalatok, mint a konszenzus.
Oltást a Földnek (Pixabay.com)
Merre mennek az oltóanyag-gyártók részvényei?
Sok az esemény az oltóanyag-gyártók piacán is. A Pfizer és a Biontech részvények 3-3 százalékkal emelkedtek, mivel oltóanyagukat a gyerekek körében is engedélyezhetik. Ráadásul ma Pfizer-gyorsjelentés is érkezik. A Moderna feltörekvő piaci országokkal 500 millió vakcina értékesítéséről tárgyalt és kötött egyezséget, így tegnap négy százalékot ugrott a papír.
Esett tegnap a Novavax árfolyama, 17,65 százalékkal, miután egyelőre nem zárultak le az Egyesült Államokban és Mexikóban végzett Fázis-3 vizsgálatok –írta a Equilor Befektetési Zrt.A vizsgálatok lezárását követően derül majd ki, hogy a vállalat koronavírus elleni vakcinája megkapja-e a szükséges engedélyeket. De több elemzőszerint nem jelent gondot az eredmények késése.
Jól megy a Saudi Aramco-nak
Mostanában a súlyos indiai járványhelyzettel és az Iránnal folytatott tárgyalások haladásával magyarázzák az olajár emelkedésének megtorpanását. Jelentett viszont a Saudi Aramco a KBC Equitas szerint.
Várakozásokon felüli első negyedéves profitról számolt be a Saudi Aramco, adózott eredménye 30 százalékkal emelkedett, ezzel további visszaállást mutat a tavalyi év után. Bevételei 20 százalékkal emelkedtek. Az emelkedő olajárak segítettek a cégnek, valamint a finomítói árrések is emelkedtek.
A 20 legfontosabb kriptodeviza hőtérképe az utóbbi egy napban. A piros négyzetek esést, a zöldek emelkedést jeleznek (Forrás: Quantifycrypto.com)
Új csúcsokon az ether, újítani készül a Revolut
Az ether(eum) új történelmi csúcsa 3450 dollár volt az éjszaka, ma délelőtt 3300. A bitcoin viszont kissé visszasüllyedt, 56 ezer dollárra. A fontosabb hírek többnyire pozitívaknak látszanak a szektor számára.
Az S&P DJI indexgyár (is) bitcoin- és ethereum-indexeket készít.
Az eBay mérlegeli, hogy kriptodevizás fizetési módot is meghonosítson kereskedelmi platformján.
Kiszivárgott hírek szerint a Revolut pénzügyi alkalmazás nagy kriptodeviza-fejlesztésre készül, hogy a PayPal és a Robinhood nyomába érjen. Állítólag a megvett kriptodevizákat el is lehet majd tőle utalni (most csak neki lehet eladni).
Elhalasztanák a 20 százalékos kriptodeviza-adó bevezetését Dél-Koreában.
Veszélyesen sok részvényt vettek a háziasszonyok?
A tőzsdei mémek közé tartozik, hogy ha már az egyszeri háziasszonyok vagy taxisofőrök is tőzsdéznek, akkor közel lehet az összeomlás. Ehhez hasonló helyzetet ír le a Vakmajom az Alapblogon, szerinte veszélyesen sok részvénye van az amerikai lakosságnak.
A múltban, amikor ennyire rácuppantak a laikusok a részvényekre, igen nagy esések jöttek, 1973-74-ben és 2000-2002-ben is. Egyszerűen azért, mert a lakosság mindig a nagyon drága részvénypiacba szeret bele, ami régóta emelkedik. A bennfentesek erre elkezdenek őrült tempóban részvényt nyomtatni. Egy ponton az egész megtörik, veszteségei miatt a lakosság is elkezd menekülni. Mindig ez történik, sosem nyernek, mert nem szállnak ki időben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Az amerikai elnök által elindított vámháború és az ezzel járó piaci bizonytalanság megtette hatását: a forint mintegy kéthónapos mélypontra zuhant az euróval szemben.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárta a pénteket. Minden vezető részvény gyengült az előző napi záráshoz képest.
Donald Trump elnök vámmeglepetései miatt komolyabb világgazdasági válság kitörésétől tart számos elemző, ezt tükrözik a tőzsdeindexek is, amelyek újabb ijesztő zuhanást produkálnak. Itthon az OTP a nagy vesztes, meg a forint, az sem vigasz, hogy a lengyel zloty is lefelé tart. Ráadásul már februárról is brutális hazai adat érkezett.
Kamatvágásokat vár a piac, de akkor mi lesz az inflációval? A magyar jegybanknak is lépnie kell? A tőzsdék után a forint is ütést kapott a vámháborúban.
Nagy zuhanással nyithatnak ma az amerikai tőzsdék Donald Trump vámháborús meglepetései miatt, az európai tőzsdék is szakadnak, a forint keresi az irányt, csapkod. Pedig Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára is, így indokolt lehet a forint gyengülése. Egyre több a dollármilliárdos, köztük 16 kriptómilliárdos is van.