MTVA/Bizományosi: Róka László |
A német ZEW konjunktúraindex 2012 novembere óta nem látott szintre zuhant júliusban, alapvetően a Brexittel kapcsolatos félelmek miatt. Ez lehetett az egyik oka annak, hogy az európai tőzsdék pesszimistán kezdték a hetet, de volt itt más is. Egyrészt a múlt héten egyszerűen sokat emelkedtek a tőzsdék, konszolidációra, korrekcióra nagy szükség lehetett.
Másrészt a héten EKB-ülés is lesz csütörtökön, ami miatt sok befektető óvatossá válhatott. A törökországi hírek is inkább negatívak voltak, sokan kezdték azt boncolgatni a sajtóban, hogy az ország gazdasága már a puccskísérlet előtt is kezdett rosszabbul menni, vagy hogy mennyire kiszolgáltatott a külföldi tőkének.
A Richter száguld
Az európai indexek mínuszban jártak egész nap, a végére a német DAX 0,8, a francia CAC 0,7 százalékkal esett, a brit index nem változott érdemben. A főbb amerikai tőzsdeindexek is 0,3 százalék körüli esést mutattak hat óra előtt pár perccel.
A BUX index itthon az elején szintén gyenge volt, nulla körül mozgott, de a végére 1,2 százalékos emelkedést tudott összehozni. A Richter és az OTP szinte egész nap emelkedtek, az előbbi 2,7 százalékkal 5800 forintra, az utóbbi 1,3 százalékkal 6630-ra erősödött. A Mol már hektikusabban viselkedett, de végül fél százalékot neki is sikerült összehoznia, 17 595-re ment fel.
Kaptak az autógyártók rendesen
A Telekom ezúttal két forinttal 445-re esett. A forint gyengült, 315,30-ra emelkedett az euró ára, ami 40-50 fillérrel több a hétfő estinél. A nemzetközi piacokon erősödött a dollár, az euróval szemben már csak 1,1010 volt. Újra esett az angol font is.
Új perek indulhatnak a Volkswagen ellen az USA-ban és Kanadában – tudósított a német sajtó. Ez azonban nem viselte meg túlságosan a cég árfolyamát. Európai teherautó-gyártók, mint a Daimler, Volvo, Iveco 2,93 milliárd eurós pénzbüntetést kaptak kartellezés miatt. Ebből egymilliárd jut a Daimlerre, a részvény több mint két százalékos mínuszban is volt, de végül csak 1,3 százalékkal esett. Az autóipar mindenesetre általában rosszul teljesített, a szintén hatósági vizsgálatok elé néző Fiat Crysler 3,4 százalékkal zuhant.
Újabb tisztogatások Törökországban
A török tőzsde sokáig pluszban is járt, a líra is tudott erősödni, de délután fordult a kocka. Lehet, hogy a török jegybanki kamatcsökkentés volt az oka, lehet, hogy inkább politikai hírek, úgymint a felsőoktatásban kezdett újabb tömeges tisztogatás. Mindenesetre a BIST 100 tőzsdeindex végül egy százalékos mínuszban zárt és a líra is meggyengült estére, szintén egy százalékkal az euróhoz képest.
Mélyrepülésben a Netflix
Sokat foglalkoztak mindenütt a Netflix internetes televízió-szolgáltatóval, amely a várnál jóval alacsonyabb számban gyarapította előfizetői táborát a korábbi díjemelés után. Ez 14 százalékos árzuhanást eredményezett a részvénynél.
A kőolaj szenved, volt ugyan egy időben pluszban is, de a nap nagy részében pár tizedszázalékos mínuszban találtuk. A WTI 45,70, a Brent 46,90 volt nemrég, pár ezrelékes mínuszban. Az arany kissé felfelé, az ezüst lefelé mozdult el, az utóbbi ismét 20 dollár alá süllyedt.