6p

A csúnyán végződött péntek után kellemes hétfőre virradtak a tőzsdék, a BUX-ot azonban az OTP Bank visszahúzza, és kissé a forint is gyengül. Az utóbbit kormányzati nyilatkozatokkal magyarázzák, és mindjárt itt az inflációs adat is. Kísért a recesszió réme, de hurrikánveszély támasztja az olajat. Menekülnek Kínából a japánok, tőkekiáramlás sújtja a bitcoint.

A szeptember híres a magas volatilitásról, a nagy áringadozásokról, így nem túl meglepő, hogy a pénteki csúnya esés után hétfőn kellemes emelkedés látható a tőzsdéken. Míg pénteken az S&P 500 index 1,7, a Nasdaq 100-as pedig 2,7 százalékkal esett, addig hétfő délelőtt a határidős piacon ugyanezek 0,6, illetve 0,8 százalékkal mennek fel. A nyugat-európai indexek is hasonlóan, 0,4-0,9 százalékkal javítanak.

Az Európai Központi Bank csütörtökön valószínűleg kamatot fog csökkenteni, megelőzve a jövő héten esedékes hasonló amerikai lépést. Legalább egy további csökkentést is valószínűsítenek 2024-ben az Eurózónában. A hét másik fő eseménye az amerikai inflációs adat lehet szerdán délután, a hasonló magyar szám pedig kedden reggel érkezik.

Az euró/forint árfolyam egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró/forint árfolyam egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A BUX index 0,2 százalékkal esik, az OTP Bank 0,9 és a Telekom 1,0 százalékos süllyedése húzza le. A Richter azonban 0,7, a Mol 0,2 százalékkal javít. Az euró 394,60 forint, mintegy hatvan fillérrel van a péntek esti szint felett.

A kormány gyengítette a forintot?

“Lazulhat a fegyelem, gyengül a forint” – kezdi bejegyzését az Erste Befektetési Zrt., amely szerint pénteken

a gazdaságpolitika vezetői között megvívott verbális csörte lökte 395 közelébe a forintot (az euróval szemben - a szerk.), végül azonban 394 alatt zárt a jegyzés.

A miniszterelnök hétvégi bejegyzése alapján jövőre erőteljes impulzust kaphat a gazdaság, amit a kormány mellett a leendő jegybanki vezetés is támogathat. Ezek hatására hétfő délelőtt ismét járt 395 forint felett az euró árfolyama. Hétfőn a költségvetési adatokra figyelhetünk, kedden pedig az augusztusi infláció lehet a fókuszban.

Árfolyam

Kísért a recesszió réme

A recessziós félelmek ismét felszínre törtek a pénteki amerikai munkaerőpiaci adatok után, és csökkent a kockázatvállalási kedv a piacokon. Az ázsiai irányadó részvényindexek háromhetes mélypontra süllyedtek reggel. Az árupiacon pedig a vasérc 22 hónapos mélypontra zuhant a kereslet gyengülésére utaló jelek miatt, a tonnánként 90 dolláros küszöb alá – írta a Bloomberg.

Hurrikánveszély támasztja az olajat

Az olaj visszapattant a múlt heti súlyos veszteségek utáni mélypontról, hétfőn több mint egy százalékkal ugrott, a Brent 72 dollárhoz közelít. Az Egyesült Államok déli partjai felé közeledő, kialakulóban levő hurrikán segített az áraknak. A Brent jegyzése ez előtt hat kereskedési napon keresztül csökkent, összesen több mint 11 százalékkal, közel kilenc dollárral, és pénteken 2021 decembere óta a legalacsonyabb szintre esett a Reuters szerint.

Az Egyesült Államok déli részén, a Mexikói-öböl partján található az ország finomítói kapacitásának mintegy 60 százaléka. Az OPEC+ kitermelői csoport a múlt héten megállapodott abban, hogy a nyersolaj árának zuhanása miatt két hónappal elhalasztja az októberre tervezett, napi 180 ezer hordós termelésnövelést.

Szeptemberi ingadozás a tőzsdéken. Forrás: Tengr.ai
Szeptemberi ingadozás a tőzsdéken. Forrás: Tengr.ai

Gyatra üzemanyag-keresletet várnak

A Morgan Stanley a negyedik negyedévre vonatkozó Brent-árprognózisát 80 dollárról hordónként 75 dollárra csökkentette, “hacsak a kereslet nem gyengül tovább”. A kínai kereslet gyengeségét a gazdasági lassulás és a készletleépítés okozza. Az ázsiai finomítói árrések pedig 2020 óta szezonálisan a legalacsonyabb szintre csúsztak.

Az amerikai munkanélküliségi ráta csökkenése lassíthatja a Fed kamatcsökkentésének ütemét – mondták elemzők a Reutersnek. Az alacsonyabb kamatlábak jellemzően a gazdasági növekedés ösztönzésével növelik az olajkeresletet, és fordítva.

Pénteken írtunk arról, hogy a Bank of America és a Citi Research is csökkentette az olajra vonatkozó célárát, lásd:

Menekülnek Kínából a japánok?

A japán vállalatok egyre inkább felhagynak azzal a megközelítéssel, hogy a kínai üzleti életben politikamentesen részt lehet venni. Ez erős váltás azok után, hogy évekig ők voltak a legnagyobb befektetők a szomszédos ország gazdaságában – írta a Bloomberg.

Mostanra a geopolitikai kockázatok és a kínai növekedés megtorpanása miatti aggodalmak kerültek túlsúlyba. A Nippon Steel júliusban közölte, hogy kiszáll kínai vegyesvállalatából. Egy nemrég készült felmérés során a Kínában működő japán cégek csaknem fele azt mondta, hogy idén nem költ többet, vagy csökkenti a beruházásokat. Az emelkedő béreket, a csökkenő árakat és a geopolitikát jelölték meg a legnagyobb problémaként.

Kína csábítaná a külföldieket

Eközben Kína a külföldi pénzek megszerzéséért küzd a lanyhuló gazdasága élénkítése érdekében. Ezért teljes mértékben megnyitja a feldolgozóipart a külföldi befektetések előtt, és az egészségügyi ágazatban is nagyobb teret enged a tengerentúli tőkének. November 1-jétől megszünteti az utolsó fennmaradt korlátozásokat is a más országokból származó befektetésekkel szemben a feldolgozóiparban, és csökkenti a külföldi befektetők előtt korlátozott ágazatok listáját.

Engedélyezik az őssejtek, a géndiagnosztika és -kezelés technológiáinak fejlesztését és alkalmazását a pekingi, sanghaji, guangdongi és hainani kísérleti szabadkereskedelmi övezetekben. Egy sor városban lehetővé teszik a teljes egészében külföldi tulajdonú kórházak létrehozását is – tudósított a Bloomberg.

Tőkekiáramlás sújtja a bitcoint

Az USA-ban bejegyzett tizenegy spot bitcoin tőzsdén kereskedett alap (ETF) nyolc nap alatt összesen 1,2 milliárd dollár nettó tőkekiáramlást szenvedett el – írja a Coindesk. Ennek ellenére egész éves szinten a kripto-ETF-ek túlszárnyalták a több mint 400 új ETF zömét, idén a négy legnagyobb bevezetés ugyanis mind bitcoin ETF volt.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Ez a nyolc nap, augusztus 30. és szeptember 6. között a leghosszabb kiáramlási sorozat volt a bitcoin ETF-ek január 10-i bevezetése óta. Eközben a bitcoin árfolyama az augusztus 26-i 64 668 dolláros lokális csúcsról szeptember 7-ére 53 491 dolláros mélypontra esett, ami 17,28 százalékos csökkenés két hét alatt. Elemzők azonban rámutatnak, hogy a BTC teljesítménye szeptemberben hagyományosan gyenge szokott lenni.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23990 23360 25000 +0,38% 0 0 59 893 236 500 HUF 2025-01-27 17:11:33
MOL 2856 2832 2880 -0,83% 0 0 1 214 214 814 HUF 2025-01-27 17:07:49
MTELEKOM 1400 1380 1404 0,00% 0 0 290 723 974 HUF 2025-01-27 17:05:17
RICHTER 10360 10360 10500 -0,38% 0 0 1 060 859 910 HUF 2025-01-27 17:05:15
OPUS 536 534 548 -1,29% 0 0 282 196 196 HUF 2025-01-27 17:08:49
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ne verje a fejét a falba, ha nem reggel váltott eurót
Privátbankár.hu | 2025. január 27. 18:24
Vegyesen alakult hétfőn a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Sikerült felturbóznia az OTP-nek saját magát
Privátbankár.hu | 2025. január 27. 17:40
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 207,56 pontos, 0,24 százalékos csökkenéssel, 84 963,95 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Fontos napok előtt áll a forint, minipánikot okoztak a kínaiak
Eidenpenz József | 2025. január 27. 12:37
Elég pocsékul néznek ki a tőzsdék, különösen az amerikai technológiai szektornak lehet rossz napja. A BUX jól tartja magát, a forint is csak aprót korrigált péntekhez képest. Fontos napok jönnek a forint számára, még több részvényt vesz az OTP. Dübörög a gyorsjelentési szezon, százezer dollár alá bukott a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru Orbán Viktor elárulta, mi a helyzet az euró magyarországi bevezetésével
Privátbankár.hu | 2025. január 27. 11:18
A kormányfő a Lámfalussy-konferencián szólalt fel, ahol elbúcsúztatta Matolcsy Györgyöt, miután március 3-án lejár a második hatéves mandátuma.
Részvény / Deviza / Áru Kifutottak a magas állampapírhozamok, máris itt a tuti befektetés?
Privátbankár.hu | 2025. január 27. 07:53
2025-ben téglába kell invesztálni?
Részvény / Deviza / Áru Kapott egy jókora taslit a forint az eurótól és a dollártól
Privátbankár.hu | 2025. január 27. 07:26
Különösen a zöldhasúval szemben gyengült nagyot a hazai fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Chilles lesz a reggele, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 08:44
Nagyot erősödött a forint a héten a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Szárnyra kapott a forint, de csak papírszárnyra
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 18:35
Íme, a legfrissebb árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Vágtat az OTP
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 18:16
Felülteljesített a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Megtáltosodott a forint, történelmi csúcsok a tőzsdéken – mit művel Trump?
Gáspár András | 2025. január 24. 12:36
Optimizmus uralja a piacokat Donald Trump elnökségének első napjai után – a globális kereskedelmi háború esélye csökken, több amerikai és európai tőzsdeindex is csúcson van. Japánban 17 éve nem látott szintre emelték a kamatot, erősödik a jen. A forint idei csúcsára jutott a dollárral és az euróval szemben is, de a kriptopiacnak is hozott jó híreket az amerikai elnök. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG