(Fotó: 123rf.com) |
Nap mint nap újabb rekordot dönt a bitcoin nevű számítógépes, digitális, titkosítási eljárással forgó fizetőeszköz árfolyama, ma már elérte a 2400 dollárt is, sőt egyes kereskedési platformokon megközelítette a 2500-at, kilenc százalék körüli az emelkedés egy nap alatt. Ezzel az idén már majdnem két és félszeresére nőtt az ára.
A másik, továbbfejlesztett, tökéletesített fizetőeszköz, az ether ebben az évben 8 dollárról ment fel 189 dollárra, mintegy 23-szorosára. Csak ma 13 százalékkal drágult. (Különböző kereskedési platformokon, fórumokon az árak eltérnek, volt, ahol magasabb árakat is jeleztek.)
Az egyik ezzel foglalkozó weboldal szerint így a bitcoin kapitalizációja (vagyis az összes bitcoin összértéke) már 39,6 milliárd dollár, az etheré pedig feljött a második helyre, és 17,5 milliárd dollárra rúg. (A Budapesti Értéktőzsde kapitalizációja eközben 7043 milliárd forint, azaz mintegy 26 milliárd dollár.)
Sok kisebb-nagyobb digitális fizetőeszköz létezik még, állítólag több száz is, ezek közül az első száz összértékét a Coinmarketcap 85 milliárd dollárra teszi. Még az eredetileg viccnek indult dogecoin kapitalizációja is 407 millió dollár, bár csökkenő. A bitcoin a zsaroló vírusok révén is gyakran kerül képbe, a számítógépes bűnözők a névtelensége miatt gyakran bitcoinban kérnek váltságdíjat. (Ami nem jelenti azt, hogy a bitcoin fő felhasználási területe az illegalitás lenne.)
A Reuters azt írja, a digitális fizetőeszközöket újabban startup-vállalkozások alapításához, úgynevezett ICO-khoz használják fel. Az áremelkedés magyarázataként sok mindent említettek még mostanában, az első bitcoin-ETF (tőzsdén jegyzett befektetési alap) várható megalapítását éppúgy, mint egyes országok, mint Japán szabályozásának engedékenyebbé válását.
A fő ok azokban az lehet, hogy a bitcoinra és társaira kétségtelenül van igény, használják, mert jól használható. Ráadásul most az ezzel foglalkozó cégek egy nagy találkozóján úgy tűnik, megegyeztek a bitcoin egy régi problémájának, az úgynevezett blokkméretnek (scaling) a megoldásában. A Coindesk szerint több mint 50 cég vett ebben részt, amelyek saját állításuk szerint a bitcoin-hálózatot üzemeltető „bányászok” 83 százalékának támogatásával bírnak. Ennek az lenne a jelentősége, hogy a tranzakciók gyorsabbakká és megbízhatóbbakká válnak. Egyes riválisoknál, mint az ether vagy a litecoin, már nincs ilyen probléma.
A Bloomberg úgy véli, egyetlen hét alatt a rejtjelezéses eljárással készülő, kriptográfiai fizetőeszközök értéke 50 százalékkal 90 milliárd dollárra emelkedett. A bitcoin piaci részesedése e fizetőeszközök között februárban még 85 százalék volt, mára 45 százalékra zsugorodott. Az ether részesedése viszont hétről 20 százalékra nőtt.
Ismét előjött az az érv is, amelyet Ciprustól Kínáig 2013 eleje óta lehet hallani, hogy ezek a fizetőeszközök időnként menedéket nyújtanak politikai, pénzügyi kockázatok, bizonytalanságok ellen. „Két hónap alatt a bitcoin felment száz százalékot, a shanghaji tőzsde lement 10-et. Talán nem véletlenül” – idézi a neves hírügynökség Jeff Gundlachot, a Doubleline Capital vezérét. Mások azzal is összefüggésbe hozzák a jelenséget, hogy az amerikai részvények száguldása már túl régen tart, és itt lenne az ideje egy korrekciónak.