Ma is folytatódik az európai tőzsdéken a csodás hangulat, az európai részvények Stoxx 600 indexe 1,1 százalékos emelkedést mutat. A német mutató 1,6, a francia 1,8, a brit 0,8 százalékos pluszban van. Az amerikai határidős indexek inkább vegyesek, a technológiai részvényeké lefelé, az ipari papíroké felfelé mutat.
Itthon a BUX index 1,1 százalékkal nagyjából hozza az európai átlagot, a prímet az OTP viszi 2,1 százalékos ugrással. A Mol és a Richter 0,8, a Magyar Telekom 1,4 százalékos pluszban van. Stagnál az Opus, viszont öt százalékkal ugrik a CIG Pannonia árfolyama.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A dollár ma is tovább erősödik az euróval szemben, a keresztárfolyam 1,1822. (Két napja visszapattant 1,2-ről.) A forint viszont alig változik, 358,0 az euró ára. A főbb nemesfémek szerény mínuszban vannak, egy százalék fölötti mértékben esik viszont a réz és a kőolaj. Ezekkel szemben menve 2,2 százalékkal ugrik a katalizátorokban használt palládium árfolyama.
Bazi nagy francia csomag készül
Az európai tőzsdék mai újabb szép emelkedését a külföldi sajtóban azzal magyarázzák, hogy Franciaországban két év alatt százmilliárd eurót szeretnének egy újabb gazdaságélénkítő csomagra fordítani.
Ebben részben a vállalatok adóterhei csökkentenék, 35 milliárd euró az ország versenyképességének javítására van szánva. A munkahelyek megtartására 25 milliárdot, a környezetbarát energetikai technológiákra 30 milliárdot adnának a Reuters által kiszivárogtatott számok szerint. Hivatalos bejelentés ma este várható.
Spanyolországból rossz hírek érkeztek. Egyrészt augusztusban zsugorodott a szolgáltatói szektor, miután az ország számára olyannyira fontos turistaszezon a koronavírus-esetek megugrását hozta és helyi korlátozó intézkedéseket okozott. Éppen ma jelentették be azt is, hogy a Kanári-szigetekről érkező beutazókra is kiterjesztette Németország a karantén-és tesztelési kötelezettséget.
Hiába ütik az ürgét, újra felbukkan
A Fed tegnap este közzétett Bézs-könyvében továbbra is a nagyobb fiskális támogatás (tehát a költségvetés segítsége) szükségességét hangsúlyozza. Csupán a jegybanki eszközök támogatása nem elég szerintük. Amint tegnap írtuk, az amerikai politikusok ismét tárgyalnak a következő szövetségi kormányzati gazdaságsegítő csomagról is.
A “whack-a-mole” játékhoz hasonlítja a koronavírus-járványt az USA-ban a Bloomberg.com hírlevele.
Ebben a lyukakból véletlenszerűen felbukkanó rágcsálókat, vakondokat vagy ürgéket kell sorban lecsapni. (Lásd a Wikimedia fotóját.) De akárhányat is csapunk le, új és új helyen újra és újra felbukkannak. Valami ilyesmi történik most Amerikában, ahol egyes államokban javul a járványhelyzet, más helyeken, mint Iowa és South Dakota, súlyosbodik. Az egész USA szintjén azonban lényegében tovább terjed a járvány, kevés az előrehaladás. Az ország 6,1 millió fertőzöttnél és 185 ezer halottnál tart.
A választásokra időzítették az oltást?
Az amerikai járványügyi hatóság azt közölte a tagállamokkal, hogy készüljenek fel egy Covid-19 oltás november elsejei elkészültére. Ez a dátum aligha véletlen, hiszen napokkal van az amerikai elnökválasztás előtt – állítja a hírügynökség.
Magyarországon egyébként ismét magas számú, 301 fertőzést derítettek fel, a halálesetek száma azonban egyelőre alacsony maradt. (Lásd: A nap száma 301: ennyi új koronavírusost találtak Magyarországon, Van egy jó hírünk: a halálozásokat tekintve nincs második hullám.)
Magára találhat a magyar piac?
A WHO két szteroidos gyulladáscsökkentőt, a dexamethazont és hydrocortizont támogat, amelyek a súlyos betegek halálozási arányát jelentősen csökkentették – írta az Erste Befektetési Zrt.
Közben egyre többet tudunk a vírusról, a legújabb szuperszámítógépes modellezések reményt adhatnak mintegy 10 létező terápia bevetésére a betegség ellen. A jó hírek és a momentum fényében így talán nem meglepő, hogy ma is emelkednek az európai piacok. Szerintünk a BUX alulteljesítése a nagyon megemelt költségvetési hiánycélnak köszönhető, amire egyébként lehetett számítani. A nagy mérték pedig szerintünk bizonyos óvatosságot tükröz, azaz nem kellene neki különösen nagy jelentőséget tulajdonítani. Ahogy ez a gazdaságélénkítő lépések bejelentésével párhuzamosan világossá válik, a magyar piac is újra magára találhat, vagy akár már előbb is.
(Egy másik véleményt a magyar piacról itt olvashatnak: Mást áraznak a tőzsdék,mint ami a világban zajlik.)
A Robinhood eladja adataidat
Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) is vizsgálja a Robinhood kereskedési platformot az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
A Wall Street Journal közölte, több panasz is érkezett amiatt, hogy az ügyfelek megbízásait magas frekvenciájú kereskedőknek adták el. (Ezek a számítógépes rendszerek a másodperc tört része alatt reagálnak a kereslet és a kínálat változására vagy a hírekre – a szerk.) A SEC-vizsgálat már előrehaladott állapotban van és több, mint tízmillió dolláros büntetést vonhat maga után, ha bebizonyosodik az állítás. A megbízás értékesítése önmagában nem törvényellenes, sok brókercég tesz ugyanígy. A Robinhoodnál azonban a bevétel nagyobb része származik ebből a folyamatból, mint az megengedett lenne – írta a brókercég.
Nagy emelkedés előtt a Samsung?
Elemzők szerint nagy potenciál van a Samsungban – írta az Equilor Befektetési Zrt..
A dél-koreai telefongyártó kedden mutatta be legújabb összehajtható mobilját, a Galaxy Z Fold 2-t, ami szeptember 18-tól lesz kapható 1999 dollárért. Az idei 2-3 millióról, 8-9 millióra nőhet a hajlítható készülékek aránya az összes értékesített telefonhoz képest. Az Nvidia bejelentette, hogy a következő generációs „gaming chip” gyártására a Samsunggal szerződtek le. A gyártás egymilliárd dollár árbevételt generálhat a Samsungnak. Elemzők szerint a következő 12 hónapban akár 50 százalékos emelkedés is lehet a Samsung részvényárfolyamában.