Donald Trumpot karikírozó, nyolc méter magas, felfújható kakas egy kínai gyár udvarában. (MTI/EPA/Csu Csün) |
A G-20 találkozó talán legfontosabb része a Donald Trump amerikai elnök és Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai vezető közötti szombati megbeszélés, vacsora volt. Itt lényegében arról egyeztek meg, hogy tovább tárgyalnak a vámokról, technológiákról, szellemi termékekről és a többi vitás kérdésről, és addig is 90 napig nem emelik tovább a vámokat. Egyfajta tűzszünetet kötöttek.
A Marketwatch szerint patthelyzet alakult ki az USA és Kína közötti kereskedelmi vitában. Donald Trump amerikai elnök egyébként még vasárnap is kiadott egy Twitter-üzenetet, amelyben azt írta, a kínaiak beegyeztek az amerikai kocsik 40 százalékos vámjának csökkentésébe és megszüntetésébe. (Amint az első hozzászólás epésen megjegyzi: Aha, jól felhajtod, aztán megünnepled, amikor sikerül megint csökkenteni.)
Emellett Európában ma az autógyárak részvényei emelkednek őrült ütemben, mivel a BMW, a VW és a Daimler vezetői az USA-ba utaznak, hogy Trump elnökkel találkozzanak. Elképzelhető, hogy valamiféle különalkut próbálnak kötni vele.
Trump Twitter-oldala |
Persze benne van a pakliban, hogy a következő 90 napban sem sikerül majd megegyezni a kínaiakkal. “A semminél jobb” – mondják a fanyalgók a mostani helyzetről.
Eredmény a közös nyilatkozat
A G-20 államok vezetői is kiadtak egy közös nyilatkozatot, bár ebben állítólag most tényleg több a kérdés, mint a válasz. De ilyen konfliktusok mellett, mint a kereskedelmi vita, a Khashoggi-gyilkosság vagy az ukrán-orosz fegyveres konfliktus, ez a közlemény egy minimumszintű kompromisszumot takar. Néha az is eredmény, ha a hasonló találkozókon egyaránt születik ilyen nyilatkozat.
A német Faz.net értékelése szerint amikor a nyugati demokratikus országok vezetői diktatúrák vezetőivel találkoznak, amikor Nyugaton is előre törőben a nacionalizmus, akkor minden kis eredménynek örülni kell. Úgy látják, hogy a jelenlegi nagyhatalmak és az erős feltörekvő riválisok között egyre nehezebb az érdekviszonyokat kiegyensúlyozni.
Sok a dudás a csárdában
De ez a “multipoláris”, azaz több hatalmi központú világ hátulütője: ahol nincs igazi hangadó, ott sok karmester jöhet egyszerre. (Vagy ahogy nálunk mondják, több dudás lesz egy csárdában.)
Vlagyimir Putyin orosz elnök meg nyilatkozása Ukrajnával kapcsolatban azonban nagyon negatív volt: kizárta a békét a jelenlegi ukrán vezetéssel. Az orosz elnök másban is alakított. Miközben Mohammed bin-Szalmán szaúdi trónörökös a világ vezetőinek csoportjában az újságíró-gyilkosság fényében érthető módon háttérbe szorult, Putyin pacsival és kézfogással üdvözölve őt. (Lásd a nap képét.)
Mitől mennek az árfolyamok?
A tőzsde általában már a jövőt, a jövőbeli kilátásokat árazza be, néha látszólag jól, néha rosszul. Akkor a tőzsdei befektetők kollektív tudása most jónak értékeli a találkozó eredményeit? Nem biztos. Amerikai tőzsdei kommentárok utalnak arra, hogy az árfolyamok már a G-20 találkozó fontosabb része előtt felmentek a múlt héten.
Mégpedig alighanem azért, mert az amerikai jegybank szereplőt betöltő Fed vezetői “galamblelkű” (“dovish”) megnyilatkozásokat tettek. Ezzel csökkentek a kamatemelési sorozat várható mértékére való várakozások, ami jó a tőzsdéknek, más kockázatos befektetéseknek.
Mi lesz április 1-jén?
A Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint a fejlemény mindenképp pozitív, és hozzájárulhat egy év végi, esetleg januári ralihoz. Ám nagyobb emelkedéshez tartósabb megállapodásra is szükség lenne.
Amikor újra közeledik majd a most elhatározott tűzszünet április 1-jei vége, ismét nagy nyomás helyeződhet majd a részvényekre.