Mindenki azt találgatja, Donald Trump vasárnapi twitter-üzenete a kínai áruk további megvámolásáról csak taktikai, “tárgyalás-technikai” húzás volt-e. Vagy komolyabb, a tárgyalásokat megakasztó, a kereskedelmi háború folytatásra utaló nézeteltéréseket tárt fel.
Úgy nyilatkozott, hogy mivel lassan haladnak a tárgyalások, ezért a jelenlegi tíz százalékos vámot megemelné 25 százalékra 200 milliárd dollárnyi árura. Azzal kapcsolatban, hogy a tárgyalások ennek ellenére folytatódnak-e, egyelőre nem lehet világosan látni. Eredetileg e hét szerdán folytatták volna, és az utolsó kör lehetett volna.
A Bloomberg szerint a kínai külügyminiszter azt nyilatkozta, el fognak utazni Washingtonba tárgyalni, de azt sem tudta cáfolni, hogy az út elhalasztását fontolgatják-e. Ma Trump tovább magyarázta a bizonyítványt, azt állítva, hogy 500 milliárdot veszít országa évente a kínaiakkal való kereskedelmen. A tőzsdék pedig nagyot estek. (Európában délelőtt két százalék körüli mértékben, az USA főbb indexei délután ötkor 1,3 százalékos esést mutattak.)
Három pilléren nyugodott az emelkedés
A tavaly év végi korrekció után a tőzsdék idei emelkedését elsősorban három fontos dolog éltette. Az egyik az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalás, ami sokáig biztatóan alakult. Még pénteken is úgy tűnt, minden sínen van, sorozatban jöttek pozitív – bár konkrétumokat nélkülöző – nyilatkozatok az utóbbi hónapokban.
A másik láb a Fed volt, amely úgy döntött, hogy legalábbis felfüggeszti a kamatemelési ciklusát. Ez egyelőre szilárdnak látszik, nincs jele, hogy az idén másként döntenének. A harmadik lábnak a gyorsjelentéseket nevezhetjük, itt sincs gond.
Kinyírta a piacokat?
Az S&P 500 amerikai részvényindex cégeinek 78 százaléka jelentett péntekig, és nagy többségük eredménye meghaladta a várakozásokat. (Igaz, az összesített eredmények valamivel elmaradnak ugyan a tavaly ilyenkor regisztrált szinttől, de erre már számított a piac.)
Az S&P 500 amerikai részvényindex (Stockcharts.com) |
Trump kinyírta a piacokat - értékelte az Erste Befektetési reggeli hírlevelében. Ez derült égből villámcsapásként érte a befektetőket. “Egy ilyen lépés további 0,4 százalékponttal csökkentené a kínai növekedést éves szinten. Csak csendben mondjuk, hogy azért ez az amerikaiaknak is fájna” – kommentálta a brókercég.
A Bloomberg szerint a kínai növekedést az eddig bevezetett intézkedések 0,5 százalékponttal vetették vissza, a vámok emelésével ez 0,9 százalékpontra emelkedne. A Shanghai Composite index volt eddig a nap vesztese, 5,6 százalékos zuhanással.
Nem csak Kína a tét
Az Erste emlékeztetett rá, hogy a napokban az amerikai indexek sikertelenül próbálkoztak új csúcsok felállításával. “Érett a lefordulás. Ezt most sikerült megsegíteni. Ugyanakkor azt gondoljuk, hogy ez csak „segítség” a piacoknak a korrekcióhoz, hogy később újult erővel, valószínűleg egy megállapodással a zsebben induljanak majd új ostromra” – értékelte a helyzetet az egyik nagy brókercég.
Vannak, akik arról is említést tesznek, hogy nem a kínai-amerikai ellentét az egyetlen, ami fejfájást okozhat a tőkepiacoknak. Donald Trump már az európai autógyártókat is megfenyegette néhányszor vámokkal, legutóbb nem is olyan régen. (Valamint a japánokat is.)
Német autó, magyar gyár
Ezért lehet, hogy a Stoxx 600 Automobiles & Parts iparági index 2,9 százalékkal szakadt be, míg a “sima”, átfogó európai index, a Stoxx 600 már csak 1,1 százalékos mínuszban van éppen. Az európai autógyárak ráadásul sok más problémával is küzdenek, az eladási számok hónapok óta rosszak, a dízelbotrány következményei sem múltak el, az elektromos autózásra való felkészülés pedig sokba kerül. (Magyarország pedig főleg német gyárak beszállítója.)
Szenvedhet a GE is
A 24/7 Wall Street oldal összegyűjtött néhány nagy nevet, amelyeknek nagyon rosszat tenne a kereskedelmi megegyezés elmaradása,a vita elmérgesedése. A listán van az Apple, amelynek legutóbbi gyorsjelentésében éppen a kínai gazdaság szerény javulása miatt lehettek kedvező számok.
Az Alibaba kínai online kereskedő óriás, amely óriási tömegű árut szállít külföldre. A Caterpillar és a Boeing repülőgépgyártó, amelyek számára fontos piac Kína.További cégek a Magyarországon több mint 5000 dolgozót foglalkoztató GE (General Electric), a General Motors, a Qualcomm chipgyártó.