Nemrég jelentős mozgások voltak a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési (BIF) Nyrt-nél: a társaság összes részvényére vételi ajánlatot tett a Schmidt Mária kormánybiztos illetve családja tulajdonában lévő Pió-21 Kft, majd kiderült, ezzel szinte egyidőben 32,88 százalékos részesedést szerzett egy titokzatos, alig egy hónapja bejegyzett svájci cég - ezzel a legnagyobb tulajdonosokká váltak a BIF-ben. A Magyar Nemzet kacifántos történetet vázolt fel, amely szerint itthonról mozgatják Schmidt Mária cégének új svájci tulajdonosát - a cikkben Mészáros Lőrinc neve is felmerül.
A helyzetet tovább bonyolította, hogy a BIF-részvények kereskedését felfüggesztette a tőzsdei felügyelet szerepét is ellátó MNB május 5-én, mivel a társaság nem tette közzé a 2016-os évről szóló pénzügyi jelentését az április végi határidőre - még néhány millió forintos bírságot is kell fizetniük emiatt. A felfüggesztés addig tartott, amíg közzé nem tették a hiányzó jelentést - ezt mostanra sikeresen pótolta a társaság, így mától újra lehet kereskedni a BIF részvényeivel.
Kénytelenek többet kínálni a részvényekért
A most leadott pénzügyi jelentés azonban más változást is hozott: a Pió-21 által tett vételi ajánlat összegének ugyanis el kell érnie a legutolsó jóváhagyott éves beszámoló adataiból kalkulálható egy részvényre jutó saját tőke értékét. A korábban megajánlott 548 forintos ár ezt nem teljesítette, ezért a társaság egy másik rendkívüli közzétételt is megjelentetett: ebben az áll, hogy az 548 forintos ajánlatot részvényenként 600,04 forintra emelték fel.
Nem csoda, hogy a kereskedés visszaállítása után rakétaként lőtt ki a BIF, jelenleg a legjobban teljesítő papír a budapesti tőzsdén - közel 10 százalékos emelkedéssel 585 forintig erősödött. Ez azonban csak néhány részvény adásvétele után állt be, a közkézhányad ugyanis rendkívül alacsony a társaságban, a papírok túlnyomó többsége a nagytulajdonosoknál van, így érdemi forgalom csak akkor következhetne be, ha ők adnának-vennének nagyobb pakkokat.
Így kell időzíteni
Az ajánlati ár közel 10 százalékos emelése egyébként azt is jelenti, hogy a tökéletes időzítéssel beszállt svájci cég akár még nagyobbat is kaszálhat az üzleten, mint eddig gondolhattuk. A svájci cég ugyanis áron alul (468 forintos átlagárfolyamon) vette meg Nobilis Kristóftól a most tulajdonát képező tulajdonrésze nagy részét (a háttérről és Nobilis magyarázatáról korábbi cikkünkben írtunk), amire egy nappal később 548, illetve a most módosított ajánlat szerint már 600 forintért jelentkezett be a Pió-21.
A jó időzítés így már milliárdos hasznot is jelenthet a svájciaknak. Ehhez persze két dolog kell: az MNB-nek jóvá kell hagynia a vételi ajánlatot (ami eddig még nem történt meg), illetve a svájci cégnek is el kell fogadnia azt.