Tegnap jó hírek jöttek az amerikai kiskereskedelemből, ami segített a bizonytalankodó tőzsdeindexek egy részének. A kiskereskedelemmel és fogyasztással kapcsolatos papírok főleg a Dow Jones ipari átlagot vitték fel, míg a tech-szektor szenvedett. A jó hangulat reggel is folytatódni látszott, de az európai indexek a kezdeti pluszokból lefelé indultak.
Most a német index 0,7, a francia 0,3, a brit 0,4 százalékkal van lejjebb, és az amerikai indexhatáridők is hasonló esést mutatnak. A vártnál valamivel magasabb, 10,1 százalékos lett a brit infláció. Este a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét teszik közzé, amiből megpróbálnak majd az elemzők a kamatpályára következtetni.
Ugrik a Puma, esik a BUX
Európában is a fogyasztói papírok mennek fel, mint az Adidas és a Puma. A brit moziüzemeltető, a Cineworld viszont 38 százalékkal szakad, miután tőkeemelést tervez, ami a részvénytőke "hígulását" eredményezheti. Az olaj egy százalék körüli pluszban van.
Itthon a BUX-index 0,9 százalékkal esik, az OTP 1,7, a Mol 1,2 százalékos süllyedése mellett. Sovány vigasz, hogy Varsóban 2,2 százalékkal csökken az index. A Richter 0,2, a Telekom 0,3 százalékkal emelkedik. A Pannergy közel öt százalékkal megy fel, viszonylag magas forgalom mellett, a múlt héten egyébként sajátrészvény-vásárlásokat jelentett be.
Megint gyengébb lett a forint
A lényegében egész héten tartó forintgyengülés ma sem állt meg, az euró ma elérte a 408 forintot is egy rövid időre. Onnan azonban fordulat jött, jelenleg 405 körül kering az árfolyam.
A cseh korona és a lengyel zloty sincs formában, de a forint így is inkább alulteljesítő – írja a KBC Equitas.
A forint a utóbbi napokban az S&P 500 Global magyar államadósságra adott minősítése (a kilátás negatívra rontása), a gázellátással kapcsolatos aggodalmak és a dollárerősödés miatt gyengülhetett elsősorban.
Jó magyar GDP-adat jött, de…
A magyar GDP a második negyedévben 6,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, ami jobb a vártnál, de mégsem látszik érdemben befolyásolni a devizánk árfolyamát. Sokan ugyanis attól tartanak, hogy a harmadik, még inkább a negyedik negyedévben, illetve jövő év elején várható visszaesés vagy legalábbis erőteljes lassulás.
- Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint 6 százalékos növekedésre számítottak. A jelenlegi kilátások alapján szerinte 5,5-6 százalékos lehet az idei növekedés, amit jövőre egy százalékos bővülés követhet.
- Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szerint a dinamikus növekedés mögött már felsejlenek a baljós árnyak. A 2022-es évre 5,5 százalékos GDP-növekedést vár, de az év végére elfogyhat a lendület és az egyre mérséklődő belső kereslet következtében jövőre csak 1,5 százalékos növekedés valószínű.
Gáz, villany, rettegés
Továbbra sem csillapodnak a kedélyek az (európai) áram- és gázpiacon – írta a KBC Equitas. Előbbinél már 520 euró fölé mentek az árak, a gáznál 250 euró felett is jártunk.
Főleg azok a félelmek erősödnek, hogy a téli hónapok felé közeledve majd sikerül-e elkerülni a különböző kényszerleállításokat az iparban.
Annak ellenére, hogy Németország jól halad a gáztárolóinak feltöltésével, még a novemberre megcélzott 95 százalékos töltöttség is mindössze két és fél hónapnyi fogyasztásra elegendő Klaus Müller, a Szövetségi Hálózati Ügynökség (Bundesnetzagentur) elnöke szerint – írta az Erste Befektetési Zrt.
Dollármilliárdokat költenek blokklánc-projektekre a multik
Egy érdekes jelentés szerint az Alphabet 1,5, a Blackrock 1,2, a Morgan Stanley pedig 1,1 milliárd dollárt költött blokklánc-vállalkozások megvásárlására a nyilvános (tőzsdén forgó) részvénytársaságok közül. (Mégpedig 2021 szeptembere és 2022 június közepe között.) De a Samsung is majdnem elérte az egymilliárd dollárt, és olyan óriások, mint a Goldman Sachs, a Paypal vagy a Microsoft is bőben a százmilliárd dolláros nagyságrendben eszközöltek befektetéseket.
A teljes listán 40 társaság van ,amelyek összesen hatmilliárd dollárt fektetettek be. Általában több tranzakciót is végrehajtottak, a Samsung volt a legaktívabb 13 felvásárlással, az Alphabet négyszer akvirált a szektorban, a Goldman például ötször.
Most érdemes a Telekomra figyelni?
Most érdemes igazán a Telekomra figyelni a Concorde Értékpapír Zrt. blogja szerint.
- A remek negyedéves eredmény,
- az új inflációs klauzula miatt az inflációtól való védelem,
- az „átmeneti” extra adó kivezetésével két év múlva ugró profit
- és az addigra valószínűleg alacsonyabb hozamkörnyezet
mind hátszelet jelent a Magyar Telekom számára. “Ritka a csillagok ilyen szintű együttállása” – teszik hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.