Az utóbbi hónapokban több negatív árfolyamrekordot is felállított forint ezúttal a tegnapi, váratlan cseh kamatemelés hatására kezdett gyengülni, miután annak következtében a befektetők számára a 2,25 százalékos kamatozású korona még vonzóbb lett a csak 0,9 százalékot hozó hazai fizetőeszközzel szemben. S meglehet, itt még nincs vége a hazai fizetőeszköz – és emiatt a külföldre utazni szándékozók és az importálók – megpróbáltatásainak, ha ugyanis ma a román jegybank is szigorít, az még tovább ronthatja a forint helyzetét. Nem véletlen, hogy elemzők már 340-es euróárfolyamot vizionálnak, de korábban volt már 350-es prognózis is.
Ami a többi piacot illeti, a 75 milliárd dollár értékű amerikai termékre kivetett kínai vámok február 14-étől érvényes csökkentésének híre immár négynaposra növelte a tengerentúli tőzsdék emelkedését – az S&P 500-as új csúcsot is felállított –, míg Európában a kedvező vállalati gyorsjelentések váltottak ki drágulásokat. A ma hajnalban kinyitott ázsiai tőzsdék viszont egy kivételével estek, egyedül Kína zöldült, a 11 órakor publikálandó kereskedelmi adatait övező – eszerint optimista – várakozás nyomán. Az öreg kontinens piacai viszont egyöntetűen lefelé vették az irányt.
Az olaj valamelyest drágult, miután Oroszország hajlik arra, hogy mérsékelje kitermelését, válaszként a globális kereslet koronavírus miatt várható csökkenésére. Ám a Brent-típus jegyzése így is alig haladja meg az 55, míg az észak-amerikai könnyűolajé (WTI) az 51 dollárt.
A globális problémák esetén menedékeszköznek számító arany ezúttal nem töltötte be ezen szerepét, nagyon úgy tűnik, hogy november eleje óta a legrosszabb hetét zárja.
A forint mellett az alábbi tényezők foglalkoztathatják a pénz- és tőkepiacokat:
1. Kínai vírusellenes intézkedések
Hszi Csinping elnök kezdeményezésére a kínai bankok olcsó finanszírozást nyújtanának a koronavírus által leginkább érintett régiókban, miközben a kór miatt fizetésképtelenné váló cégek különleges elbírálásban részesülhetnek, a befektetési bankok segítenének a vírus ellen küzdő cégek kötvénykibocsátásaiban, az alapkezelők pedig beszüntethetik az érintett értékpapírok eladását. Szükség is van a negatív hatások enyhítésére, miután például egyre elhúzódnak a gyárbezárások, tegnap a Toyota jelentette be, hogy február 16-áig biztosan nem kezdi meg a termelést a kínai üzemében.
2. Újabb lehangoló német adatok
A gyári megrendelések decemberben 2,1 százalékkal maradtak el a novemberitől, a piac által várt 0,6 százalékos bővüléssel szemben, az előző év azonos időszakához képest pedig 8,7 százalékos volt a csökkenés.
Ma az Egyesült Államokban délután publikálandó munkanélküliségi és nem mezőgazdasági foglalkoztatási adatokra érdemes figyelni.
3. Hétéves csúcson a cseh korona
Annak hatására, hogy az ország jegybankja váratlanul negyed százalékponttal, 2,25 százalékra emelte az alapkamatát, a korona euróval szembeni árfolyama benézett a 25-ös szint alá.
4. Vegyes vállalati gyorsjelentések
A Twitter részvényei 15, a Raiffeisen Bankéi 3 százalékkal drágultak az előző negyedéves eredményeik láttán. Ezzel szemben a Twillo papírjainak árfolyama 7 százalékot zuhant, mivel bár a tavaly október-december közötti időszaka erősre sikeredett, az előrejelzés elmaradt a várakozásoktól. Ugyancsak gyengültek, 3 százalékkal a YUM! Brands részvényei, hiába lett ugyanis több a cég árbevétele a piac által vártnál, a profitja csalódást keltett. A piaczárás után jelentett Uber kedvező adatokat – a vártnál magasabb árbevételt és kisebb veszteséget – tett közzé.
Idehaza a Richter rekordbevétel mellett veszteségről számolt be, amelyre több mint 2 százalékos mínuszban nyitottak.
5. Részvényeit vásárolja vissza a Graphisoft Park
Az ingatlancég a március 2-ára összehívott közgyűlésén kér felhatalmazást ahhoz, hogy április 3-án egy aukción 33 millió euró értékű részvényeit vásárolja vissza.