A Szövetségi Taralék Rendszer (Federal Reserve System, Fed) monetáris politikáját irányító Nyíltpiaci Bizottság (Federal Open Market Committee, FOMC) kétnapos ülését követően kedden a 2008. december 16. óta érvényes 0,00-0,25 százalékos szinten hagyta irányadó (Federal Funds Rate) kamatát.
Optimista hangulat: beindul a verkli?
Ezért nem meglepetés - 2 év azért soknak tűnikA "legjobb feltevésem szerint" az irányadó kamat 2014 végéig változatlanul nulla százalék körül marad - jelentette be Ben Bernanke, a Fed elnöke januárban - ez az gyakorlatilag az alapkamat befagyasztását jelenti példátlan módon, gyakorlatilag bő két évre előre.
A nagy kerek nullát azonban nem vésték kőbe Amerikában, nem árt ezért résen lenni: Zsiday Viktor alapkezelő friss blogposztjában épp azt boncolgatja, a jelenlegi legfontosabbnak tűnő új tőkepiaci trend az amerikai kamatvárakozások változása.
A szakember úgy véli, hogy mivel Európa továbbra is gyengélkedni fog, ami alacsony kamatokat és további pénznyomtatást jelent, míg USA egyelőre erősebb, a kamatdifferenciálra vonatkozó várakozások tovább alakulhatnak, ami a dollár akár jelentősebb erősödéséhez is vezethet. |
A FOMC a kamatdöntés indoklásaként kiadott közleményében megállapítja, hogy a januári ülés óta a gazdasági helyzet mérsékelt javulásának jelei voltak tapasztalhatók. A foglalkoztatási helyzet tovább javult: a munkanélküliségi ráta jelentős mértékben csökkent az elmúlt hónapokban, bár még így is magasnak számít. A lakossági kiadások és a vállalkozások beruházási kiadásai tovább emelkednek. A lakásépítési tevékenység azonban továbbra is stagnál. Az árak visszafogott mértékben emelkedtek az elmúlt hónapokban, bár a nyersolaj és az üzemanyagok ára az utóbbi időkben megemelkedett. A hosszú távú inflációs kilátások azonban stabilak.
A Nyíltpiaci Bizottság az elkövetkező negyedévekben mérsékelt gazdasági növekedésre számít, ezzel párhuzamosan a munkanélküliségi ráta fokozatosan csökkenhet. A nemzetközi pénzpiaci feszültségek enyhültek, bár még jelentős kockázattal terhelik a gazdasági növekedési kilátást. Az olaj és üzemanyagok árának utóbbi időben bekövetkezett emelkedése átmeneti inflációnövekedést von maga után, de hosszabb távon a bizottság kettős megbízatásával összhangban elfogadható szintre mérséklődik.
A bizottság a gazdasági növekedés és a megfelelő szintű infláció érdekében a laza monetáris politika folytatása mellett döntött, az irányadó kamatlábat ezért az érvényes 0,00-0,25 százalékos szinten hagyta.
Puffogtak a petárdák a piacokon
Jelentős indexnyereséggel nyugtázták az amerikai értékpapír piacok kedden a javuló gazdasági kilátásokat és az euróövezetben enyhülő pénzügyi feszültségeket. A DJIA-30 index 1,69 százalékkal, a S&P-500 index 1,82 százalékkal, a Nasdaq Composite index 1,88 százalékkal emelkedett.
A DJIA-30 index 2008 májusa, a S&P-500 index 2008 júniusa óta, a Nasdaq Composite pedig 2000 decembere óta a legmagasabb, 3000 pont feletti értéket érte el nap közben. A Wall Street indexei az ötödik egymást követő kereskedési napot zárták nyereséggel.
Az arany ára esett a Fed bizakodó gazdasági előrejelzését követő dollárárfolyam-emelkedésre. A határidős jegyzés legközelebbi szállításra az amerikai kereskedés végére unciánként 1 694,20 dolláron állt meg, 5,60 dollárral, 0,3 százalékkal az előző zárás alatt. A spot ár 15,26 dollárral, 0,9 százalékkal unciánként 1 683,79 dollárra csökkent