Nagy valószínűséggel Donald Trump fogja nyerni az amerikai elnökválasztást, miután három bizonytalan államban, Észak-Karolinában, Pennsylvaniában és Georgiában is nyerni tudott. Ezt a piacok pozitívan fogadták, az európai részvényindexek többsége egy és két százalék közötti pluszban van, és az amerikai határidős indexek is nagyot ugranak. Az S&P 500 futures 2,4, a Dow Jones futures 2,9 százalékkal lőtt ki.
Ezzel párhuzamosan a dollár is ritkán látható száguldást mutat, 1,5 százalékkal ment fel a DX dollárindex. Az euró/dollár pedig 1,075, ami 1,7 százalékos esés. Az erős dollár hagyományosan nem jó a feltörekvő piaci devizáknak és a forintnak sem, így az euró jelenleg 411,0, de volt délelőtt 412,40 is. A forint megint alulteljesíti a régiós devizákat, ezt fejezi ki az alábbi grafikon is arról, hogy történelmi csúcson van a lengyel zloty a forinthoz képest:
Csúcsot döntött a BUX
A BUX index felülteljesítő, 1,9 százalékos ugrásával, ami újabb történelmi csúcsot jelent. Az OTP Bank három százalékos emelkedésével viszi a prímet, ára így 19 500 forint. A Richter egy, a Mol és az Opus 0,8, a Telekom 1,4 százalékkal kúszott magasabbra.
A beígért vállalati adócsökkentések hajtják az amerikai részvénypiacot, ugyanakkor a szintén beígért védővámok a globális piacokon zavarokat okozhatnak – írta reggel az Equilor Befektetési Zrt.
“Elsöpörte a magyar devizát”
Az amerikai elnökválasztás hírére bekövetkező “dollárerősödés elsöpörte a magyar devizát is”, reggel 412-nél járt az EURHUF kurzus – kommentálta az Erste Befektetési Zrt. A forint ezúttal is alulteljesítő a régióban, a zlotyval szemben is gyengült a hazai fizetőeszköz.
Ez így nem mehet tovább! Közelíthetünk azokhoz a szintekhez, ahol már a lakosság is megindulhat a pénzváltókhoz – írják.
Ez mindenképp elkerülendő, mert masszívan felgyorsíthatja a folyamatot. Mielőbbi és határozott lépés szükséges a magyar jegybanktól, hogy megfogja ezt a negatív spirált – véli a brókercég.
Erős lehetett az OTP Bank negyedéve
Románia nélkül is erős lehetett az OTP harmadik negyedéve az Erste Befektetési Zrt. szerint. A bank november 8-án hajnalban teszi közzé eredményét. A brókercég várakozása alapján 306,5 milliárd forintos profitot érhetett el a bankcsoport, ami év/év és negyedév/negyedév alapon is növekedést jelent. Annak ellenére is, hogy a román leánybankot július végén eladták, így már nem járult hozzá a negyedéves profithoz.
A leánybank eladásához kapcsolódóan egyszeri pozitív eredmény fog keletkezni. Az értékesítés a tőkehelyzetre is pozitívan hat, és "várhatóan ismét feléleszti a tőke felhasználásáról szóló egyeztetéseket” – teszik hozzá.
Megint rossz hír jött a magyar gazdaságból
"Elég rossz hír jött" a hazai ipari termelés háza tájáról Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója szerint.
Már az előzetes GDP-adatok is gyenge ipari termelésre utaltak, de a ma megjelent adatok az erre épülő negatív várakozásokat is alulmúlták.
A megjelent adat azt sejteti, hogy az ipar vesszőfutása korántsem ért véget, az európai konjunktúra-indikátorok alapján pedig gyors fordulat sem várható. Ezek a folyamatok tovább erősítik a hazai pénzügyi eszközök sérülékenységét, amelyek az átlagnál nagyobb kilengéseket szenvedhetnek el. Ráadásul a lakossági fogyasztás is rendkívül érzékenynek mutatkozik a negatív reálgazdasági folyamatokra, és az üzleti bizalmat sem hagyja érintetlenül az ipar megrendülése.
Újabb aggasztó jel a német autóiparban
Gyenge gyorsjelentést tett közzé ma reggel a BMW német autógyártó, nem sikerült hoznia a várakozásokat, mind a bevétel, mind a profit tekintetében csalódást okozott – írta a K&H Értékpapír. A 32,4 milliárd eurós bevétel ráadásul 16 százalékos visszaesést jelez tavalyhoz képest. EBIT-soron még nagyobb zsugorodás látható, ez 61 százalékkal csökkent a bázishoz képest.
Továbbra is szenved a német autóipar, bár a vezetőség innen javulást várna a következő negyedévekben. De nagyobb költségekkel, kiadásokkal is szembesülhetnek a közeljövőben.
A Ferrari jelentése sem volt túl erős, a részvény hét százalék feletti mínuszban zárt.
Történelmi csúcsra ugrott a bitcoin
Éjjel, amikor Donald Trump valószínűsíthető győzelméről az első hírek megérkeztek, a kriptovaluták erőteljes emelkedésbe kezdtek. A bitcoin 69 500 dollár környékéről pár óra alatt mintegy 75 361 dollárig száguldott, ami nyolc százalékkal magasabb érték és március után végre újabb történelmi csúcsot jelent.
Az ether hasonló mértékben ment fel, és 2630-ig jutott (de ez messze van a 2021-es, 4800 dollár feletti csúcstól). Szerda délelőtt azután mindkettő kisebb korrekción ment át.
Miért ünneplik a kriptósok Trumpot?
A kriptós szektor jelentősen hozzájárult a választási kampányhoz. Rekordösszeggel, egyes számítások szerint 238 millió dollárral támogatta a jelölteket, ami felülmúlta a Wall Street és az olajipari óriások részvételét. Ennek nagy része Donald Trump kampányára mehetett, aki egyértelműen kriptóbarátnak számít. A kriptovalutákkal kapcsolatos ígéreteit – amelyek nagy részét a nyáron egy nashville-i konferencián mondta vagy erősítette meg – így foglalják össze kriptós influenszerek:
- A kriptóellenességgel vádolt Gary Gensler eltávolítása a SEC (az értékpapír- és tőzsdefelügyelet) elnöki székéből.
- A CBDC-t (jegybanki digitális fizetőeszközt) távol tartja majd az Egyesült Államoktól.
- Támogatja a kriptós közösséget és annak kezdeményezéseit.
- Támogatja a bitcoinbányászatot az Egyesült Államokban.
- Létrehoz egy nemzeti bitcoin-tartalékot.
- Az USA-t a „világ kriptopénz-központjává” teszi.
- Ross Ulbricht, a Selyemút nevű darknetes piactér elítélt alapítójának szabadon bocsátása.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.