Még nem is léptek életbe, csak tárgyaltak róluk, de Oroszország máris alkalmazkodik az új amerikai szankciókhoz – írja a Bloomberg. Elvira Nabiullina, az orosz jegybank elnöke szerint az Oroszország elleni szankcióknak kevés hatása van az orosz gazdaságra. Ám a vártnál kisebb, negyed százalékpontos kamatcsökkentést jelentett be múlt héten (9,00 százalékra), amiben az is szerepet játszhatott, hogy Amerikában a szankciók kibővítéséről tárgyalnak.
Az orosz rubel júniusban a dollárhoz képest a legrosszabbul teljesítő deviza lett, miután az olaj ára tíz hónapja nem látott mélypontot ért el. Egy nagyobb kamatcsökkentést még áprilisban léptek meg. A jegybank elismerte, hogy a tervezett kamatcsökkentési folyamat lassulhat, ha a szankciók befolyásolják az inflációt és a pénzügyi stabilitást.
Több szankciót akarnak?
Az amerikai szenátus olyan határozatot fogadott el nemrég, amely bővítené a szankciókat. Javasolja egyes tőkeműveletek körének szűkítését, mint az orosz bankok és bányavállalatok tőkeemelései. Új korlátozások jöhetnek a vasúti, hajózási, bányászati ágazatokban és a csővezetékek kapcsán is. Az állampapírok és derivatívák terén nem javasolnak korlátozásokat, de megrendelnek egy jelentést, amelyben megvizsgálják ilyen szankciók lehetséges hatásait.
A Bloomberg elemzőket idéz, akik szerint ha korlátoznák az orosz államkötvények tartását a nyugati befektetők számára, az áresést okozna, veszteséget a jelenlegi tulajdonosoknak, de a kötvények ettől még vonzóak maradnának. Vételi lehetőséget jelentenének a helyi befektetőknek.
Az amerikaiak még vásárolnak
Úgy látszik, ezt az eshetőséget azonban kevesen veszik komolyan, mert a hét elején hárommilliárd dollár értékben adott el kötvényeket Oroszország, aminek nagy részét amerikai befektetők jegyezték le. Az európai befektetők egy része azonban kimaradt az akcióból, mert az azt bonyolító bank a szankciók hatálya alá tartozik.
Az orosz tíz éves államkötvény hozama az Investing.com szerint évi 7,7 százalék körül jár, ami nagyon vonzó a jelenlegi kamatkörnyezetben. Saját magához képest azonban viszonylag alacsony, az év elején ugyanis volt 8,3 százalék körül is.
Ezt mondta Putyin
Az orosz rubelben számolt MICEX (MCX) részvényindex az idén 16 százalékkal esett, a dollárban számolt RTSI index pedig 14-el. Miközben a világban a részvényindexek alapvetően új és új rekordokat döntöttek idén. A rubel viszont a dollárhoz képest még erősödött is kissé az év elejéhez képest, csak az utóbbi hetekben kezdett újra gyengülésbe.
Az alacsony olaj- és gázár, valamint egyes fémek és vegyi anyagok nyomott ára jobban sújtja az orosz gazdaságot, mint a 2014 végén bevezetett szankciók – kommentálta múlt héten Vlagyimir Putyin a szankciók kiterjesztésének tervét. Sőt azt állította, hogy a szankcióknak pozitív hatása is van. „Jobban meg kell erőltetni a fejünket, tehetségeket aktivizálni, a kulcsterületeken levő erőforrásokra kell koncentrálni” – idézték a DPA/APA hírügynökségek.
Az EU megint hosszabbított
Tegnap jelentette az MTI, hogy az Európai Unió tagországainak vezetői hat hónappal meghosszabbították az Oroszország ellen hozott gazdasági szankciókat, arra hivatkozva, hogy Moszkva nem tett eleget az ukrajnai fegyveres konfliktus rendezésére vonatkozó megállapodásban szereplő feltételeknek. A határozat a jelenleg érvényes intézkedés lejárta után, július végén lép hatályba, és januárig hosszabbítja meg a szankciókat.
Az amerikai kormány újabb emberekre és cégekre terjesztette ki az Oroszország ellen az ukrajnai szakadárok feltételezett támogatása miatt kiszabott szankciókat kedden. Az amerikai szenátus a múlt héten elsöprő többséggel megszavazta, hogy Donald Trump jelenlegi elnöknek a szankciók bármilyen könnyítését előzetesen jóvá kell hagyatnia a törvényhozással.