Ma az európai tőzsdeindexek nem találják az irányt, pár pozitív óra után szerény mínuszba süllyedtek vissza. Európából gyenge ipari termelési és exportadatok érkeztek, ami nem kedvez a tőzsdéknek. De elsősorban a magas kötvényhozamok miatt aggódtak mostanában a részvényesek. Az amerikai határidős indexek 0,4 százalék körüli mínuszban vannak.
A szerdán közzétett amerikai munkaerőpiaci adatokat (ADP) követően pedig pozitív fordulat volt a részvénypiacokon, az amerikai indexek egész szép pluszban zártak, a Nasdaq indexe 1,5 százalékkal ment fel. A kötvényhozamok is mérséklődtek valamelyest. Ahogy már sokszor, a gazdaság gyengülésére utaló jel jót tett a részvénypiacnak, mert csökkenti a további kamatemelések valószínűségét.
Holnap még NFP-adat is jön a foglalkoztatottak számáról az USA-ban, amire szintén nagyon szoktak figyelni. A BUX index fél százalékos mínuszban van, az OTP 0,7, a Richter 0,6, a Mol 0,2, az Opus 0,1 százalékkal megy le.
Stabil a forint
Az euró ma 387,50 forint, 30 fillérrel magasabb a tegnap estinél. A hollandiai földgáz két százalékkal süllyed. Szerdán itthon kiskereskedelmi forgalmi adatokat tett közzé a KSH, amelyek ismét gyengék voltak.
Csúnyán visszaesett az olaj
A kőolaj ma bő egy százalékkal süllyed, de tegnap sokkal nagyobb volt a zuhanás, kisebb pánik alakult ki. Pedig nemrég még minden azzal volt tele, hogy nyakunkon a száz dolláros olaj, és a Brent a 95 dollárt ostromolta, most pedig csak 85. Az olcsóbb olaj jó hír számos vállalat nyeresége és az infláció szempontjából is.
Az olaj esésének egyik oka a kereslet csökkenésével, a gazdasági lassulással kapcsolatos várakozások. A másik pedig az, hogy a vártnál gyengébb volt az USA-ban a nyári autóvezetési, utazási szezon.
Vételen a Magyar Telekom
Továbbra is vételen a Magyar Telekom az Erste Befektetési Zrt.-nél, sőt csütörtök reggeli szektorelemzésében a korábbi 525 forintról 668 forintra emelte a részvény célárát. (Ma 557 forint a tőzsdén.)
A magasabb célárat az inflációkövető árindexálás és annak a működési eredményre gyakorolt pozitív hatása, valamint a magyarországi közműadó 2024 januárjától való eltörlése indokolja.
A brókerek 2024-ben tíz százalékos tarifaemeléssel kalkuláltak, ami nagyjából havi kétmilliárd forintos bevételnövekedést jelent, 2025-ben pedig százalékos emeléssel számolnak. A távközlési pótadó 2025 januártól következő eltörlésének hatása számításuk szerint 50-55 forint részvényenként, de ez már beárazódott az árfolyamba.
Az osztalék és a sajátrészvény-vásárlás együttes hozama a 2023-as eredmények alapján kilenc százalékos lehet. A részvény 29 százalékos diszkonttal forog a szektortársakhoz képest.
Közel a fordulat az amerikai kötvénypiacon?
Az irányadó amerikai állampapírok hozama utoljára 16 éve, 2007-ben járt öt százalék közelében, ahol most október elején. Ráadásul az emelkedés gyorsuló tendenciát mutatott az elmúlt hetekben – írta a VIG Alapkezelő blogja. Ha folytatódik a hozamszintek további emelkedése, az szerintük jelentősebb részvénypiaci esést is előidézhet. Ismét előtérbe kerülhet tehát a kockázatkerülő befektetői magatartás.
A kockázatkerülés viszont hagyományosan kedvezni szokott az USA-kötvényeknek, amelyeket kockázatmentes befektetésként szoktak aposztrofálni. Így könnyen elképzelhető, hogy “a hozamszintek további emelkedése fogja katalizálni” a hozamok jelentősebb esését.
Érdemes-e most hosszabb futamidejű kötvényeket vásárolni? Várakozásunk szerint igen – teszik hozzá.
A nemzetközi kötvénypiacról itt is írtunk:
Nem kapkodnak az ether után
A kriptovaluta-piac a részvénypiacokhoz hasonlóan esős napokat élt át, csütörtökön délelőtt pedig inkább stagnál. Az USA-ban megkezdődött az FTX kriptotőzsde több milliárdos bedőlésének pere (Sam Bankman-Fried-et tartják ezért a fő felelősnek). A SEC tőzsdefelügyelet egy fellebbezés iránti kérelmét pedig elutasították a Ripple kriptovaluta-kibocsájtó ügyében.
A hét elején bevezetett, határidős Ethereumra szakosodott ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok) iránt nem volt valami nagy az érdeklődés. A kereskedés első napján mindössze 425 ezer dolláros volument jegyeztek fel rájuk. Hétfőn összesen kilenc ilyen jelent meg a piacon, öt kizárólag éter-ügyleteket tart majd, míg négy bitcoin és éter határidős ügyletek keverékét.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.