Az európai részvényindexek már a hatodik egymás követő napon vannak mínuszban. A német mutató 0,4, a francia 0,3, a brit 0,8 százalékkal ment lejjebb, az amerikai határidős indexek vegyes képet mutatnak. Ma a befektetők főleg a németi inflációs adatra várnak. Európa legnagyobb gazdaságában valószínűleg 4,6 százalékra csökkent az éves pénzromlás mutatója. A spanyolországi adat megfelelt a vártnak.
Budapesten a BUX Index pluszban indított, volt egy negatív szakasza, de jelenleg stagnál. Az OTP 0,3 százalékkal erősödik, a Mol hasonló mértékben esik, a Magyar Telekom 0,7, a Richter 0,2 százalékkal süllyed.
Fél éves mélységekben a forint
A forint sem igazán remekel, az euró már a 395 forintos határt ostromolja, 394,60, ami utoljára augusztus elején fordult elő, akkor is csak rövid időre. (Az előtt pedig márciusban.)
A kőolaj árfolyama fél százalékkal esik, a hollandiai gáz viszont több mint négy százalékkal emelkedik. Az utóbbi időben sokat erősödő dollár ma kissé olcsóbb lett a nemzetközi piacon.
Most meg emelték a Mol-célárat
Míg nemrég két cég is rontotta, most javítottak a Mol célárán. A Wood & Company 3810 forintra növelte a célárfolyamát a korábbi 3590-ről, az ajánlás továbbra is vétel. A Mol túlzott keresletet lát a lengyelországi üzemanyagpiacon, emiatt korlátozhatja az üzemanyagforgalmat, de ez csak a lengyelországi operációt érintheti a jelenlegi állapot szerint – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Jön egy jó kis zuhé?
A Goldman Sachs elemzője nagyobb részvénypiaci esésre számít, az elmúlt két hónapban látott negatív trend erősödhet Scott Rubner két évtizedre visszatekintő elemzése szerint. Ugyanis a trendkövető befektetési alapok kénytelenek lesznek nagy arányban zárni long (vételi) pozícióikat, amik az év első felében, a fellendülés idején felépültek. Csak a következő egy hétben 48 milliárd dollár értékben lehet számítani ilyen zárásra.
Ráadásul a JPMorgan “opciós bálna” is tovább növelheti az amerikai eladási hullámot. A hírek szerint a 16 milliárd dolláros JPMorgan fedezett részvényalap több tízezer, holnap lejáró put (eladási) opciót tart. Az üzlet másik felén levő befektetőknek pedig eladással kell fedezni pozícióikat – írta az Equilor.
A kötvénypiacról indul az újabb krach?
Az elmúlt hónapok legnépszerűbb és egyben legfájdalmasabb befektetése a hosszú, főleg amerikai, kisebb részben európai államkötvények vásárlása volt – írja Zsiday Viktor alapkezelő. Sokan úgy vélték, hogy kiváló befektetési lehetőséget jelentenek, mert a recesszió miatt az amerikai jegybank majd nemsokára kamatot fog vágni. Így a hosszú államkötvények hozama is leesik, azaz árfolyamuk felmegy.
De nem ez történt, nem lett recesszió, a jegybanknak esze ágában sincs kamatot csökkenteni, sőt a viszonylag magas bérnövekedés mellett nemrégiben még az olajárak is elkezdtek emelkedni. Ennek hatására a kötvények hozama inkább felment, árfolyamuk esett. Nagyon sok befektető számára egyre fájdalmasabb a történet, ilyenkor a bukóban lévő befektetőknél nagyon gyakran elszakad a cérna, és megkezdik a menekülést. Ez gyakran egy nagy kényszerlikvidációs hullámmal ér véget.
Könnyen lehet, hogy éppen valami ilyesmit látunk a nemzetközi kötvénypiacokon, s ha ez így van, akkor abból más piacokra átterjedő, csúnya baleset is jöhet – írta.
Újraindultak a Volkswagen-gyárak
A Volkswagen szóvivője csütörtökön reggel közölte, hogy kijavították azt az informatikai hibát, amely szerdán több üzemben megbénította a termelést. A “hálózat informatikai infrastrukturális problémáival” indokolta a leállást, amelyeket az éjszaka folyamán megoldottak, és a hálózat ismét stabilan működik. Nincs arra utaló jel, hogy a fennakadást külső hatások okozták volna.
Wolfsburgban, Zwickauban, Emdenben és Osnabrückben leállt a termelés. A braunschweigi, salzgitteri és kasseli alkatrészgyárak is érintettek voltak, az Audi is problémákról számolt be. A Handelsblatt szerint az autókereskedések és az amerikai Chattanooga-i üzem is érintettek voltak.
Még ijesztőbb az Evergrande helyzete
Miután a média beszámolt a bajban levő Evergrande-csoport alkalmazottai ellen indított vizsgálatokról, a részvények kereskedését leállították a hongkongi tőzsdén. Az Evergrande Group értékpapírjai mellett az Evergrande Property Services Group és az Evergrande Electric Vehicle Group részvényeivel sem lehetett kereskedni. A Bloomberg hírügynökség szerint Hui Ka Yan vezérigazgatót rendőrségi ellenőrzés alá helyezték.
Az Evergrande a kínai ingatlanszektor óriása, 311 milliárd eurós becsült kötelezettségével a legeladósodottabb vállalat. Tavaly már hónapokra felfüggesztették a kereskedését, és amióta augusztus végén újraindult, a részvény 80 százalékkal esett.
Egy jó és egy rossz hír a kriptopiacról
A HTX (korábban Huobi) kriptotőzsde által bejelentett tartalékok és az ezeket tartalmazó pénztárcák egyenlegei között eltéréseket találtak a piaci szereplők. Így most olyan vádakat hangoztatnak, hogy a tőzsde és a Tron alapítója, Justin Sun vállalkozó sajátjaként kezelte az ügyfelek betéteit.
Jó hír viszont a szektorban, hogy az amerikai Kongresszus felszólította a tőzsdefelügyeletet (SEC), hagyja jóvá a Bitcoin ETF-et. Azzal érveltek, hogy a spot (azonnali, “fizikai”) és a határidős ETF-ek megkülönböztetése következetlen és diszkriminatív. (Határidős ETF-et már engedélyeztek, spot rendszerűt viszont makacsul nem.)
Csalókat keres a Binance
A Binance külön szakértői csapatot, “Market Surveillance Team”-et állított fel a tiltott befolyásolás megakadályozására, amely a nap 24 órájában figyeli a piaci folyamatokat egy fejlett, mesterségesintelligencia-alapú szoftverrel. Ahhoz, hogy a csalókat leleplezhesse, a Binance nemcsak a saját tőzsdéjén, hanem más platformokon is vizsgálódik – közölte a krioptotőzsde.
Ismert manipulációs technikák szerintük:
- A pump and dump (pumpáld fel és dobd el) során szervezett bűnözői körök mesterségesen, összehangolt vásárlásokkal, hamis hírekkel vagy promóciós kampányokkal hajtják fel egy-egy kriptovaluta árát, hogy a csúcson eladhassák azt.
- Hasonló a spoofing, ilyenkor egyetlen kereskedő ad nagy vételi vagy eladási megbízást, amit nem vált valóra, de többen azt feltételezik miatta, hogy az adott eszköz rendkívül értékes.
- A wash trading során a manipulátorok egyidejűleg vásárolják fel és adják el ugyanazt az eszközt, amivel jelentősen megemelik a kereskedés volumenét. Ezt a piac szintén úgy értelmezi, hogy nagy az érdeklődés iránta.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.