Az európai tőzsdék csütörtökön szerény emelkedést tudnak felmutatni, kivéve a német DAX indexet, amely 0,1 százalékkal süllyed. Az amerikai tőzsdeindexek pedig szerdán is mínuszban végeztek, az S&P 500 index nem sokkal 5000 pont felett érte el mélypontját. Csütörtökön viszont már pluszban állnak a határidős indexek az óceán túlpartján.
Sok gyorsjelentés érkezik a Wall Streetre, délután a Netflix első negyedéves eredménye lesz az első fecske a technológiai óriások között. A tajvani chipgyártó TSMC “lenyűgözőnek” nevezett számokat publikált. Márciusban éves alapon 5,2 százalékkal csökkentek az európai autóeladások, de negyedév/negyedéves összehasonlításban már 4,4 százalék növekedés volt.
A BUX index 0,2 százalékkal esik, az OTP 0,4, a Telekom 0,3, a Richter pedig 0,2 százalékkal lett olcsóbb. A Mol 0,3, a Duna House 0,8 százalékkal emelkedett eddig csütörtökön. Az euró/forint reggel 392,0-ig is leszánkázott, de azután meredeken emelkedni kezdett. Jelenleg 393,90, ami mintegy 90 fillérrel a szerda esti szint felett van.
Miért lett olcsóbb az olaj?
A nyersolaj még lejjebb csúszott, annak ellenére, hogy az USA újra szankciókat vezetett be a venezuelai exportra. A Brent 0,7 százalékkal 86,70-re esett, pedig pár napja még a 91 dollárt ostromolta az árfolyam. Az európai földgáz viszont három százalékkal drágul.
Az olaj áresését támogathatja, hogy az izraeli válaszlépés Irán ellen késik, így sokan azt remélik, talán el is marad. A fémek többsége azonban ismét erősödik.
Egyre jobban száguld a réz
Joe Biden amerikai elnök szerdán bejelentette, hogy a Kínából érkező acél- és alumíniumszállítmányok után fizetendő vámot háromszorosára, 25 százalékra tervezik emelni. Ezzel a lépéssel a helyi termelők helyzetét segítenék – írta a K&H Értékpapír. Ezt összefüggésbe hozzák azzal, hogy az idén novemberben amerikai választásokat tartanak.
Éppen a napokban tiltották be az amerikai és brit árutőzsdéken az orosz eredetű fémek kereskedését, az intézkedés többek közt a réz árfolyamát is megdobta. De a friss amerikai döntés a rézárfolyam további emelkedését is erősítette.
Visszalökték a dollárt, miért jó ez nekünk?
Az ázsiai részvénypiacok csütörtökön reggel jó hangulatban voltak, mivel a hatóságok visszaszorították az erősödő dollárt – írta a Bloomberg. A japán jen és a koreai won erősödött a zöldhasúval szemben, miután Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter, valamint a japán és a dél-koreai pénzügyminiszter közös nyilatkozatában komoly aggodalmakat fogalmazott meg a két ázsiai valuta leértékelődésével kapcsolatban.
Sokan ezt úgy értelmezik, az USA ezzel hozzájárult a két ország devizapiaci intervenciójához, így azok megerősíthetik fizetőeszközüket.
Mitől erősödött reggel a forint?
Az erősödő dollár rendszerint nem tesz jót a forintnak, devizánk gyengülését az utóbbi hetekben gyakran magyarázták ezzel az elemzők. Ma reggel viszont a dollár segíthetett a forintnak. De elemzők egy jegybankári interjút is emlegetnek, ami megtámogatta fizetőeszközünket a jövő heti MNB-kamatdöntés előtt.
Európában lesznek előbb kamatcsökkentések
Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy az EKB előbb fogja kezdeni a kamatcsökkentési ciklust, mint a Fed – írja az Erste Befektetési Zrt.
Elég szokatlan, hogy az Európai Központi Bank lép korábban,
de múlt heti sajtótájékoztatóján Christine Lagarde is amellett érvelt, hogy az eltérő gazdasági helyzet miatt eltérő lehet a monetáris politikai reakció. A clevelandi Fed elnöke, Loretta Mester szerint a Fed-nek nem kellene sietnie a kamatcsökkentéssel. A Fed kormányzótanácsának tagja, Michelle Bowman szerint pedig az infláció csökkenése megtorpant, és bár a monetáris politika jelenleg szigorú, nem biztos benne, hogy kellően szigorú-e.
A brit jegybank is beelőzheti a Fed-et augusztusban – írta a brókercég.
Bitcoin 60 ezer dollár alatt
Egyes rendszerek szerint 59 769 dollár is volt szerda este a bitcoin, más adatbázisok szerint megállt az esése kevéssel 60 ezer dollár felett. Ez közel két hónapos, február vége óta nem látott szint. Ám innét vissza is pattant, és csütörtök délelőtt inkább 61 és 62 ezer dollár között mozgott.
Pénteken este vagy szombaton várható a híres “felezõdés”, a bitcoin-rendszerben keletkező új érmék számának csökkenése, bár ez lehet, hogy csak hosszabb távon fejt ki pozitív hatást. Egyes “altcoinok” (a bitcoinon és az etheren kívül lényegében minden kriptó) árfolyama egyébként valósággal lefeleződött a márciusi csúcsok óta.
Nem éppen így képzeltük a feleződést – viccelődnek sokan a "kriptó-Twitteren".
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.