Az aranypiac.hu tájékoztatása szerint Spanyolországnak juttatandó 100 milliárd eurós bankmentő csomag megadta az elmúlt kereskedési hét egészére az alaphangot az arany piacán. Ez a hír mégis megnyugtatólag hatott az euróra, hiszen az akut válság fel- és beismerésének, valamint az ellenőrzés alatt tartásának legalábbis a szándékát jelzi. Mindezek után tovább tudott stabilizálódni az euró dollárral szembeni árfolyama, miután már május végén megtorpant a bő egy éve tartó dollárerősödés. Ez pedig az aranyár emelkedésének irányába fejtette ki hatását, és így a sárga nemesfém árfolyama ismét gyors ütemben tudta elérni az 1 600 dollár feletti tartományt. Az erősödés azonban egyelőre kifulladt az 1 620 dolláros szinteken.
A mentőcsomag nem nyugtatta meg a befektetőket
A spanyol bankok számára kilátásba helyezett segélycsomag ugyanakkor nem érte el a remélt hatást, a köténypiacokon érzékelhető feszültségek nem csillapodtak, sőt, a 10-éves lejáratú spanyol állampapírok hozama történelmi csúcsokra emelkedett és feltartóztathatatlanul tör előre a 7 százalékos szintek fölé, ami annak a jele, hogy a befektetők fejvesztve menekülnek a spanyol kötvényekből. A Fitch hitelminősítő legfrissebb helyzetértékelésében, amelyben 18 spanyol bankot is leminősített, úgyszintén aggodalmának adott hangot, hogy a spanyol gazdaság elhúzódó recessziója miatt a kormány fiskális céljainak elérése is messzi távolba kerülhet. Ezek után a Moody’s sem váratott sokáig magára, és a madridi kormányt egyből három osztályzatnyi lefokozással büntette.
Az európai adósságválság legalattomosabb eleme egyfajta fertőzésveszély: a fizetésképtelenné váló adósok magukkal ránthatják a csődbe a nekik hitelezőket, akik azzal, hogy maguk is rossz adósokká válnak, megfertőzik a gazdaság további szereplőit is a csődvírussal. Mindez az európai kormányzati adósságok szintjén egy egyre romló makrogazdasági környezetben növekvő munkanélküliséget, recessziót, dominóhatással terjedő csődhullámot jelent, ami a legvégső esetben akár az euróövezet felbomlásához vezethet. Miután a fertőzéshullám már négy euró-tagországot is elért (Görögország, Írország, Portugália és Spanyolország), az adósságjárvány következő esete a rendre visszatérő spekulációk szerint Olaszország lehet a maga közel 2 000 milliárd euró értékű, a bruttó hazai össztermék (GDP) 120 százalékára rúgó államadósságával.
Németország teherbírása határához közelítene?

Az aranypiac.hu elemzése szerint a szuverén adósságválság alakulása minden jel szerint még jó ideig fog izgalmakat tartogatni a piacok számára, és ez hosszútávon kedvezőleg hat az arany jegyzésére. A nemesfém iránt növekvő vételi érdeklődés mind a magán, mind az intézményi befektetőknél tetten érhető. Londoni piaci elemzők szerint a jegybanki aranyvásárlások az idén elérhetik a 400 tonnát is.
Az arany esése még nem várható
Az elmúlt hét folyamán visszaküzdötte magát az arany unciánkénti jegyzése 1 620 dollár fölé, és ezzel stabilizálódni tudott a rövidtávon emelkedő tendencia. A májusi mélypont óta ez már bőven 80 dolláros emelkedést jelent. A bázis tehát adott az emelkedéshez, igaz az utóbbi időszakban megtapasztalt erős volatilitással továbbra is számolni kell. Az árfolyam esésének ugyanakkor mérsékelt valószínűsége van jelenleg, különös tekintettel arra, hogy az 1 550 dollár környékén több ízben is elakadó eladói nyomás erős alátámasztást teremtett azon a szinten az elkövetkezendőkben.
Az ezüst lemaradásban van az arannyal szemben, bár az emelkedő tendencia jól láthatóan itt is érvényesül. Az 50-napos mozgóátlag átlépése várat még magára, de amint ez sikerül, felszökkenés várható akár 30 dollárig is. 30 dollár felett aztán új izgalmak kezdődnének, hiszen ez a csökkenő trendcsatorna szignifikáns elhagyását jelentené, megnyitva az utat felfelé, 32,50 dollárig, ettől azonban most még odébb vagyunk.