Azt hiszem, nem vagyok egyedül, aki óvatosan szemléli a jegybanki elnökváltás piaci fogadtatását.
A jegybank által publikált adatok azt sugallják, hogy a piac semleges pozícionáltsággal várta az elnökváltást. Ennek akár örülhetnénk is, de ha a fenti tényt elhelyezzük a környező országok, Európa, a világ aktuális tőkepiaci trendjében, tehát az optimista nemzetközi környezettel szemléljük közösen, akkor már relatív gyengeséget mutat a forint. Mégsem emiatt kell óvatosan figyelni a piaci reakciókat.
2 nap alatt fordult a világ?
A piac nagyítóval keresi azokat a bizonyítékokat, amik az új jegybanki vezetés hitelességére engednek következtetni. A pénteken, csöndesen átnyomott jegybanktörvény-módosítás, és az aznap Matolcsy György parlamenti meghallgatásán elhangzott piackonform jelszavak máris egy ilyen bizonytalanságra hívják fel a figyelmet.
A kinevezésen ugyanis még meg sem száradt a pecsét, de máris más szellemben nyilatkozott az - akkor még csak kijelölt - jegybankelnök, mint amit az aznap benyújtott törvénymódosítás sugall. A jegybanki vezetők autonómiája, a transzparencia nemcsak az intézménytől, hanem a vezetőktől is alapvető elvárás, meghatározza a jegybank és a jegybanki vezetés hitelességét.
A jegybankelnök-váltás napján Orbán Viktor parlamenti felszólalásában megemlíti a devizahitelesek megmentését célzó újabb kormányzati erőfeszítések szükségességét. Mindeközben Pleschinger Gyula, a Monetáris Tanács legújabb tagja a devizatartalékok magas szintjéről beszél.
Nem egészen 2 munkanap leforgása alatt érzékelhető változás a kommunikáció tartalmát tekintve, amire a piac azonnal reagál - a szép szavak elszállnak, maradnak a tények, mint a jegybanki hitelesség megteremtői.
Nem elég hitelesnek látszani
A Simor András vezette MNB egy tisztán és érthetően kommunikált stratégia mentén felépített és működtetett egyfajta jegybanki hitelességet. Ennek a hitelességnek az álcája alatt kísérli meg az új jegybanki vezetés felépíteni új célrendszerét, stratégiáját. Nem számíthatunk tiszta, transzparens kommunikációra a várható változásokat tekintve – az elmúlt lassan 3 év során ennek nyoma sem volt a nagyobb rendszerek átalakításánál sem, az adott iparág, piac szereplői egyszer csak felismerték, hogy kihúzták alóluk a szőnyeget.
Nem az a probléma, hogy az új jegybanki vezetés más módszerekkel próbálja meg az ismert problémákat kezelni, illetve nem a korábbi módszerek pontos lekövetését kéri számon majd a piac.
Bármit is csinál az új vezetés, azt egy koherens, érthető monetáris politikai rendszerben kell értelmezhetővé tenni a piaci szereplők számára. Az altatás, az apró lépésekben épülő új monetáris politika már az elején sem tud hiteles lenni. Ha nem fix árfolyamrendszerben gondolkodik a jegybanki vezetés, akkor a piaci szereplők értékítélete és támogatása nélkül nem lehet hiteles új jegybanki monetáris politikát felépíteni.
Ráfizetünk, ha kitör a pánik
Ha a monetáris politika nem független, ha elvész annak hitelessége, ha a piac szereplői nem érzik a transzparencia vágyát a politika formálóitól, akkor a piac lecsap, és büntet. Ha ez a fázis eljön, akkor a szép szavak már nem segítenek egy hitelét vesztett ember, jegybankelnök szájából. (Emlékezzünk csak, a piac hogyan buktatta meg Berlusconit nem egészen két éve.)
Ahogy egy kedves barátom szokta mondani, egy nyitott benzines kanna fölött kísérletezünk a cigi meggyújtásával, elmélkedünk arról, hogy a benzingőz nem is olyan lobbanékony.
2012 elején megtapasztaltuk a piac pusztító erejét a 320 forint feletti euróárfolyammal. Összefutott mindenki, dübörögtek a nagy nyilatkozatok, a közös fellépés... Ez segített. Segített a független és hiteles jegybank, az erősebb forintra vonatkozó hiteles jegybanki akarat.
Nem azt mondom, hogy a kormány vagy az új jegybanki vezetés gyengébb forintot akar. Pusztán annyit állítok, hogy ha valami nem jön össze, és a benzingőz mégis belobban, akkor nem lesz ott a hiteles és független jegybank, hogy a piaci pánikot megfogja. Meg fogja kísérelni, de a hitelesség hiánya miatt sokkal költségesebb és lassabb folyamat lehet a tűz oltása. Fájni fog - mindenkinek.
Chef