1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha a monetáris politika nem független, ha elvész annak hitelessége, ha a piac szereplői nem érzik a transzparencia vágyát a politika formálóitól, akkor a piac lecsap és büntet. Jegyzet.

Azt hiszem, nem vagyok egyedül, aki óvatosan szemléli a jegybanki elnökváltás piaci fogadtatását.

A jegybank által publikált adatok azt sugallják, hogy a piac semleges pozícionáltsággal várta az elnökváltást. Ennek akár örülhetnénk is, de ha a fenti tényt elhelyezzük a környező országok, Európa, a világ aktuális tőkepiaci trendjében, tehát az optimista nemzetközi környezettel szemléljük közösen, akkor már relatív gyengeséget mutat a forint. Mégsem emiatt kell óvatosan figyelni a piaci reakciókat.

2 nap alatt fordult a világ?

A piac nagyítóval keresi azokat a bizonyítékokat, amik az új jegybanki vezetés hitelességére engednek következtetni. A pénteken, csöndesen átnyomott jegybanktörvény-módosítás, és az aznap Matolcsy György parlamenti meghallgatásán elhangzott piackonform jelszavak máris egy ilyen bizonytalanságra hívják fel a figyelmet.

A kinevezésen ugyanis még meg sem száradt a pecsét, de máris más szellemben nyilatkozott az - akkor még csak kijelölt - jegybankelnök, mint amit az aznap benyújtott törvénymódosítás sugall. A jegybanki vezetők autonómiája, a transzparencia nemcsak az intézménytől, hanem a vezetőktől is alapvető elvárás, meghatározza a jegybank és a jegybanki vezetés hitelességét.

A jegybankelnök-váltás napján Orbán Viktor parlamenti felszólalásában megemlíti a devizahitelesek megmentését célzó újabb kormányzati erőfeszítések szükségességét. Mindeközben Pleschinger Gyula, a Monetáris Tanács legújabb tagja a devizatartalékok magas szintjéről beszél.

Nem egészen 2 munkanap leforgása alatt érzékelhető változás a kommunikáció tartalmát tekintve, amire a piac azonnal reagál - a szép szavak elszállnak, maradnak a tények, mint a jegybanki hitelesség megteremtői.

Nem elég hitelesnek látszani

A Simor András vezette MNB egy tisztán és érthetően kommunikált stratégia mentén felépített és működtetett egyfajta jegybanki hitelességet. Ennek a hitelességnek az álcája alatt kísérli meg az új jegybanki vezetés felépíteni új célrendszerét, stratégiáját. Nem számíthatunk tiszta, transzparens kommunikációra a várható változásokat tekintve – az elmúlt lassan 3 év során ennek nyoma sem volt a nagyobb rendszerek átalakításánál sem, az adott iparág, piac szereplői egyszer csak felismerték, hogy kihúzták alóluk a szőnyeget.

Nem az a probléma, hogy az új jegybanki vezetés más módszerekkel próbálja meg az ismert problémákat kezelni, illetve nem a korábbi módszerek pontos lekövetését  kéri számon majd a piac.

Bármit is csinál az új vezetés, azt egy koherens, érthető monetáris politikai rendszerben kell értelmezhetővé tenni a piaci szereplők számára. Az altatás, az apró lépésekben épülő új monetáris politika már az elején sem tud hiteles lenni. Ha nem fix árfolyamrendszerben gondolkodik a jegybanki vezetés, akkor a piaci szereplők értékítélete és támogatása nélkül nem lehet hiteles új jegybanki monetáris politikát felépíteni.

Ráfizetünk, ha kitör a pánik

Ha a monetáris politika nem független, ha elvész annak hitelessége,  ha a piac szereplői nem érzik a transzparencia vágyát a politika formálóitól, akkor a piac lecsap, és büntet. Ha ez a fázis eljön, akkor a szép szavak már nem segítenek egy hitelét vesztett ember, jegybankelnök szájából. (Emlékezzünk csak, a piac hogyan buktatta meg Berlusconit nem egészen két éve.)

Ahogy egy kedves barátom szokta mondani, egy nyitott benzines kanna fölött kísérletezünk a cigi meggyújtásával, elmélkedünk arról, hogy a benzingőz nem is olyan lobbanékony.

2012 elején megtapasztaltuk a piac pusztító erejét a 320 forint feletti euróárfolyammal. Összefutott mindenki, dübörögtek a nagy nyilatkozatok, a közös fellépés... Ez segített. Segített a független és hiteles jegybank, az erősebb forintra vonatkozó hiteles jegybanki akarat.

Nem azt mondom, hogy a kormány vagy az új jegybanki vezetés gyengébb forintot akar. Pusztán annyit állítok, hogy ha valami nem jön össze, és a benzingőz mégis belobban, akkor nem lesz ott a hiteles és független jegybank, hogy a piaci pánikot megfogja. Meg fogja kísérelni, de a hitelesség hiánya miatt sokkal költségesebb és lassabb folyamat lehet a tűz oltása. Fájni fog - mindenkinek.

Chef

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG