Az aranypiac.hu tájékoztatása szerint spekulatív befektetők már az EKB döntéshozóinak tanácskozása előtt kamatcsökkentésre számítva pozicionálták magukat a nemesfémek piacán. Az irányadó kamat mértékét végül a várakozásokkal összhangban 25 bázisponttal 0,75 százalékra csökkentette az EKB. Egyidejűleg az eddigi 0,25 százalékról nullára csökkent a kereskedelmi bankoknak az EKB-nál parkoltatott egynapos betétjeire fizetett betéti kamat mértéke is. Az európai jegybank kormányzótanácsa főként ez utóbbi lépéstől várja azt, hogy a pénzintézetek a 0 százalékos betéti kamat helyett inkább a pénz forgatása, azaz a hitelezési aktivitás növelése mellett döntenek, és ezzel élénkítik majd a gazdasági növekedést Európában.
A kamatcsökkentés hírére a nyersanyagoknál általában, így az aranynál és az ezüstnél is profitkivétel vette kezdetét, de az euró is gyengülni kezdett a dollárral szemben. A dollárba visszatérő erő június vége óta figyelhető meg, az egy héttel korábbi uniós csúcsértekezlet eseményei óta. Úgy tűnik, mintha senki nem hinne az intézkedések sikerében, és a tőke ezért menekülne az euróból a dollárba, az első számú tartalékdevizába.
Mi erősítette még a dollárt?
A dollár erőssége azonban nem csak az euró gyengeségéből fakad. Az elmúlt héten kamatot vágott a Kínai Nemzeti Bank, és Bank of England is pénzügyi lazító intézkedést jelentett be azzal, hogy folytatni kívánja a kötvényvásárlási programját. Ez a monetáris lazítás pénzhígítás néven is ismert, és a konjunktúra romló kilátásaira adott standard jegybanki válasz napjainkban. A dollárt tehát érte stimulus más devizák irányából is, ami a „zöldhasú” relatív felértékelődését eredményezte. Az erős dollárnak hagyományosan kereslet csökkentő hatása van a nyersanyagok piacán, és ez az arany és az ezüst esetében is csökkenő árfolyamokat jelent.
A dollár mellett a sárga nemesfém egyik másik fontos társpiaca a nyersolaj piaca. Míg a dollár árfolyamával hagyományosan inverz az arany összefüggése, a kőolaj és az arany kapcsolatára a pozitív korreláció a jellemző. Az összefüggés hátterében egyebek mellett az áll, hogy a dráguló olaj a költségoldali infláció legfontosabb tényezője, az infláció elleni védekezés pedig az aranybefektetések mögötti legfőbb motiváció. A fekete arany drágulása mögött továbbá nem ritkán a Közel-Kelet geopolitikai feszültségeiből fakadó ellátási nehézségek állnak. Az efféle politikai krízisek szülte bizonytalanság amúgy szintén hagyományosan az aranynak kedvez. A csökkenő olajár ugyanakkor a gazdaság világméretű lassulásának az előjele, ami rövidtávon átüt az emberek ékszervásárlási kedvére is. Márpedig az arany iránti kereslet több mint 50 százaléka továbbra is az ékszeripar felől érkezik.
Az olaj sem kedvez az aranynak
Az olajpiac utóbbi időkben tapasztalt viszontagságai ennek megfelelően igencsak sakkban tartották az aranyár mozgását a közelmúltban. A hónap elején látott olajár-emelkedés az újabb iráni kardcsörgetésnek volt köszönhető, de szemlátomást még ez sem képes kibillenteni jelenleg az olaj árát a hónapok óta tartó csökkenésből, amivel így elmarad egy fontos impulzus adó tényező az arany háta mögül.
Technikai értelemben az arany árfolyama továbbra is a senki földjén tartózkodik, azaz jobbára csak oldalaz 1 600 dollár környékén - tájékoztat az aranypiac.hu. Május közepe óta azért egy enyhén emelkedő tendencia ettől függetlenül mégis tetten érhető. Az 1 635 dolláros ellenállási szint jelenleg egy igazi vízválasztó, amely felett megnyílna a tér korábbi magasságok irányába, míg alatta a nyári eseménytelenség folytatódása várható. Másfelől 1 550 dollár környékén erős támaszok látszanak, amelyek egyelőre biztos bázist jelentenek az árfolyam további felépüléséhez.
Az ezüst árfolyama változatlanul azon küzd, hogy megtalálja az immár több mint egy éve húzódó korrekciója alját. A rövidtávú csökkenés potenciálja mérsékeltnek tűnik jelenleg, egyrészt a jelenlegi szintet nagyjából két hónapja tartó jegyzések miatt, másrészt a nemesfém egyértelmű túladottsága okán. Ennek ellenére nem zárható ki a 27,50 dollár környékén húzódó támaszszint újbóli tesztelése sem az elkövetkezendőkben. Az ezüstár erősödésével ugyanakkor 28 és 29 dollár magasságában állnának szemben leküzdendő ellenállási szintek, fundamentális trendfordulóról pedig csak 32,50 dollár felett lehetne beszélni. Addig azonban egy buktatókkal teli hosszú út vezet még.