1p
Jelentősen gyengült múlt héten az iráni riál, annak ellenére, hogy a központi bank beavatkozott a védelmében. Az árak már korábban elszálltak a perzsa országban. A devizapiaci pánik mögött a kemény nemzetközi szankciók állnak. A teheráni kormány állítólag blokkolja azokat az sms-eket és e-maileket, amelyekben szerepel a „dollár” szó. A perzsa államban már így is jelentős mértékű az infláció, de még keményebb drágulás várható. Márciusban elnököt választanak.

Pánik az iráni pénzpiacon, a teheráni jegybank nem bírja a tempót

Az iráni riál 20 százalékkal zuhant a dollárral szemben múlt héten, annak ellenére, hogy a teheráni központi bank védte a devizapiacon. A hivatalos jelentések szerint 200 millió dollárt öntött a piacra a jegybank a riál ellenében múlt szerdán, mert a szokatlanul erős amerikai embargós fenyegetések hatására az ideges lakosság elkezdte menekíteni a pénzét stabilabb valutákba. A Reuters hírügynökség beszámolója szerint a hivatalos szervek ezután blokkolták azon telefonüzeneteket és elektronikus leveleket, amelyekben szerepel a „dollár” szó. A hírügynökség ezzel kapcsolatos kérdésére ugyanakkor hivatalosan senki nem válaszolt.

Az Iráni Központi Bank célja, hogy visszaerősítse az árfolyamot és ismét nagyjából 14 ezer riált kelljen adni egy dollárért. Múlt héten 18 ezer riálig erősödött a dollár árfolyama és most kedden is 17 ezer körül volt a keresztárfolyam. Közben az utcai pénzváltóknál is egyre nagyobb gond a váltás, többen nem is hajlandóak ennyire drágán váltani a dollárt. Az iráni jegybank hivatalosan egyébként 11.240 riálon szeretné látni az amerikai devizát, emiatt várhatóan nemcsak devizavásárlással, hanem rendkívüli kamatemeléssel is beavatkozhat.

Brutális áremelkedést okoztak az állami és külföldi szankciók

A jelentős devizagyengülés nagyon rosszul jött az országnak, ugyanis az infláció már így is jelentősen elszállt. A külföldi elemzők korábban rendre alulbecsülték a fogyasztói áremelkedés ütemét, ami most 20 százalék körül lehet éves alapon Iránban és folyamatosan emelkedik. Az infláció akkor kezdett elszállni, amikor egy éve Mahmud Ahmadinezsád kormánya jelentősen visszavágta az élelmiszerek és az üzemanyagok állami támogatását. Az addig példátlanul alacsony üzemanyag és közüzemi költségek azonnal emelkedni kezdtek. Az import is jelentősen drágult, emiatt emelkedtek az alapvető fogyasztási cikkek, ruhák és elektronikus eszközök árai is.

Az Iráni – Kínai Kereskedelmi Kamara vezetője már arra számít, hogy az éves infláció 40 százalékra emelkedik még ebben a hónapban. Asadollah Asgaroladi számításai szerint a deviza mostani zuhanása nélkül ez „csak” 27 százalék lenne. A deviza gyengülése, az ezt kísérő árdrágulás és lakossági pánikreakciók nagy fejfájást jelentenek Ahmadinezsád elnöknek a március 2-ai elnökválasztás előtt. A hivatalos kormánypropaganda természetesen „pszichológiai háborúnak”, ellenséges összeesküvésnek tulajdonítja a problémákat, viszont Ahmadinezsád korábban többször is kijelentette, hogy a nemzetközi szankciók nem lesznek hatással az ország gazdaságára.

Botrányos atomprogram – katonai kakaskodás a Hormuzi-szorosban

Irán nagyon nagy hangsúlyt fektet az atomprogramjára, a hivatalos közlés szerint azért, hogy több energiát tudjon termelni, azonban az Amerikával szövetséges nyugati államok és Izrael folyamatosan azt állítják, hogy atomfegyvert készítenek. Külön fokozza a fenyegetettség érzését, hogy az iráni elnök, Mahmud Ahmadinezsád hű követője annak a nyugat, és Izrael-ellenes politikának, amit az 1970-es évek végétől honosított meg a Khomeini-rezsim. Ahmadinezsád hatalma ugyan világi, de az iszlám köztársaság sajátos beállítottsága és a durva antiszemita elnöki retorika folyamatos fenyegetést közvetít a szomszédos zsidó állam felé.

Évek óta folyik a huzakodás arról is, hogy mikor és hova engedik be a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség azon ellenőreit, akiknek szakvéleménye eloszlatná, vagy éppen megerősítené a kétségeket. Az Egyesült Államok nyomására többször, többfajta gazdasági szankcióval is sújtotta Iránt a nemzetközi közösség. A legfrissebb aggodalmak az elmúlt hetekben jelentkeztek, amikor Irán nagyszabású hadgyakorlatot kezdett az Irán és Omán közti Hormuzi-szorosban, ami a nemzetközi jog szerint mindig nyitva kell, hogy álljon. Amerikai válaszul hadihajót vezénylet a térségbe és minden eddiginél erősebb szankciókat helyezett kilátásba Teherán ellen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG