Pánik az iráni pénzpiacon, a teheráni jegybank nem bírja a tempót
Az Iráni Központi Bank célja, hogy visszaerősítse az árfolyamot és ismét nagyjából 14 ezer riált kelljen adni egy dollárért. Múlt héten 18 ezer riálig erősödött a dollár árfolyama és most kedden is 17 ezer körül volt a keresztárfolyam. Közben az utcai pénzváltóknál is egyre nagyobb gond a váltás, többen nem is hajlandóak ennyire drágán váltani a dollárt. Az iráni jegybank hivatalosan egyébként 11.240 riálon szeretné látni az amerikai devizát, emiatt várhatóan nemcsak devizavásárlással, hanem rendkívüli kamatemeléssel is beavatkozhat.
Brutális áremelkedést okoztak az állami és külföldi szankciók
Az Iráni – Kínai Kereskedelmi Kamara vezetője már arra számít, hogy az éves infláció 40 százalékra emelkedik még ebben a hónapban. Asadollah Asgaroladi számításai szerint a deviza mostani zuhanása nélkül ez „csak” 27 százalék lenne. A deviza gyengülése, az ezt kísérő árdrágulás és lakossági pánikreakciók nagy fejfájást jelentenek Ahmadinezsád elnöknek a március 2-ai elnökválasztás előtt. A hivatalos kormánypropaganda természetesen „pszichológiai háborúnak”, ellenséges összeesküvésnek tulajdonítja a problémákat, viszont Ahmadinezsád korábban többször is kijelentette, hogy a nemzetközi szankciók nem lesznek hatással az ország gazdaságára.
Botrányos atomprogram – katonai kakaskodás a Hormuzi-szorosban
Évek óta folyik a huzakodás arról is, hogy mikor és hova engedik be a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség azon ellenőreit, akiknek szakvéleménye eloszlatná, vagy éppen megerősítené a kétségeket. Az Egyesült Államok nyomására többször, többfajta gazdasági szankcióval is sújtotta Iránt a nemzetközi közösség. A legfrissebb aggodalmak az elmúlt hetekben jelentkeztek, amikor Irán nagyszabású hadgyakorlatot kezdett az Irán és Omán közti Hormuzi-szorosban, ami a nemzetközi jog szerint mindig nyitva kell, hogy álljon. Amerikai válaszul hadihajót vezénylet a térségbe és minden eddiginél erősebb szankciókat helyezett kilátásba Teherán ellen.