Tavaly, azaz 2010. év végén 278,8 forint volt egy euró, 222,7 egy svájci frank, 228,7 a dollár és 256,5 a (100 egységnyi) jen. Ezek a – már akkor is sokaknak fejtörést okozó és magasnak számító – árak ma már békebelinek tűnhetnek, az euró a hivatalos MNB-középárfolyamok szerint 11,6, a dollár 15,3, a frank 14,9, a jen pedig 21 százalékkal ment fel. (Persze más árfolyamok is alkalmazhatók, cikkünk írása közben, a jegybanktörvény elfogadása nyomán a bankközi piacon 311 forintról 313 közelébe ment fel az euró.)
Bár mindez komoly fájdalmat és többletköltséget okoz az összes hazai devizaadósnak, a háztartásoktól az államon keresztül az önkormányzatokig és vállalatokig, globálisan nem nevezhetjük kiugró mértékűnek. A lengyel zloty például pont ugyanannyit gyengült az euróhoz képest, mint a forint. A német Handelsblatt.com táblázata szerint ebben az évben mindkét keresztárfolyam 11,5 százalékkal ment fel, azaz ennyivel drágult az euró devizáinkhoz képest, míg a cseh koronánál ez csak két százalék, az orosz rubel pedig alig változott.
A lap által legfontosabbnak tartott 20 deviza listáján egyébként a dél-afrikai rand vezeti gyengülésben, ahhoz képest 18,6 százalékot ment fel az euró, a második a forint, a harmadik – csak kerekítési hibával – a zloty. Ha nem az év elejéhez képest nézzük, hanem egy teljes évet tavaly december 30-tól, akkor a zloty még gyengébb is volt, mint a forint, mert az EUR/PLN 10,97, az EUR/HUF 10,85 százalékkal magasabb.
Ami a többi nagy devizát illeti, egyes feltörekvő országokon eléggé elverték a port, például a török líra húsz százalék, a mexikói peso 11, a brazil reál kilenc százalék körüli mértékben gyengült. A nagy nyertesek az ázsiai és csendes-óceáni devizák voltak, a jenhez képest mintegy nyolc, a jüanhoz (renmimbi) hét, a koreai vonhoz képest négy százalékot gyengült az euró. Pár százalékot javult az ausztrál, az új-zélandi és a hongkongi dollár is.
Az év közbeni turbulenciák és pánikok – az eurozóna válságának újabb és újabb hullámai, vagy a nyári amerikai költségvetésihiány-huzavona – ellenére, vagy éppen ezért az euró/dollár kevéssé változott, az euró három százalékkal értékelődött le.