15:00
Nőtt, de a vártnál kisebb mértékben az amerikai kiskereskedelmi forgalom júniusban: az adat +0,4 százalék lett a várt +0,8 százalék helyett. New York állam feldolgozóipari termelése viszont a várakozásokkal szemben emelkedett júliusban, elsősorban az új megrendelések és a foglalkoztatási alindexek erősödésére.
Friss árfolyamok >> |
Az adatközlés után kissé gyengült a dollár, az EUR/USD árfolyam csökkenését korábban az 1,30-as szint fogta meg.
Friss árfolyamok >> |
A forint a délelőtt elért (közel) 1 hónapos csúcsról kissé gyengült, a 291 forintos támasz tesztelése után 292 fölé drágult az euró, majd innen csorgott le 291,60 forint környékére.
10:45
Ma reggel is folytatódik a régiós devizák jó teljesítménye, a folytatódó amerikai kötvényvásárlások „adják a lovat” a piacokat alá, ennek hatását láthatjuk múlt csütörtök óta az árfolyamokban - írja friss elemzésében - Bámli Károly, a Commerzbank Treasury sales munkatársa.
Magyar vonatkozásban a piac az IMF-hitel határidő előtti visszafizetését pozitívan értékelheti. Erről döntés pár héten belül várható, és bár nagy valószínűséggel devizakötvény kibocsátására is sor kerül ehhez kapcsolódóan (magyarán hitelből fizetjük vissza az IMF-hitelt), összege azonban várhatóan nem éri el a visszafizetendő összeget, így a külső adósság tovább csökkenhet.
A Bernanke-beszéd mellett a holnapi amerikai inflációs adatra és a szerdai, az amerikai gazdaság állapotáról képet adó Bézs könyvre lesz érdemes figyelni a szakember szerint.
Friss devizaárfolyamok >> |
Délelőtt rövid időre 291 forint alá került az euró jegyzése, ez a szint egyelőre gátja a további erősödésnek, viszont amennyiben ezt az akadályt letudná az árfolyam, akkor a 290 alatti szintek is képbe kerülhetnek Bámli Károly szerint.
09:00
Bár a kétszámjegyű növekedés már a múlté, a kínai GDP bővülése éves szinten 7,5 százalék volt a második negyedévben a ma hajnali jelentés szerint. A növekedés a január-márciusi 7,7 százalékos szintről lassult, de egyrészről megfelel az elemzői várakozásoknak, másfelől még mindig jóval magasabb, mint amiről a világ túlnyomó része akár csak álmodni merne. A nap másik fontos makroadata a júniusi amerikai kiskereskedelmi forgalomról szól majd, és délután érkezik a New York-i feldolgozóipar teljesítményéről számot adó Fed-index is.
Bőven érkeznek majd makroadatok a héten, szerdán és csütörtökön pedig Ben Bernanke a vezető politikai testületek előtt számol majd be arról, hogyan látja a gazdaság helyzetét, és milyen monetáris politikára készülnek, miért nem egyenlő a kamatemeléssel a kötvényvásárlási program lassítása - a piacokon természetesen feszült figyelem várja a Fed-elnök szavait.
A várakozásoknak megfelelő kínai adat nem kavarta fel az állóvizet, az EUR/USD továbbra is szűk sávban mozog, 1,3045és 1,3078 között változott ma a jegyzés, az amerikai kiskereskedelmi adat támaszthat majd némi szelet a piacon.
EUR/USD Friss árfolyamok >> |
Ennek megfelelően a forint sem igazán mozdul hétfő reggel, az euróval szemben tartja a pénteken elért erős szinteket, 291,50 környékén jár a jegyzés.
Az EUR/HUF pénteken és hétfő reggel Friss árfolyamok >> |