Az aranypiac.hu összefoglalása szerint a múlt hét a Görögország számára megszavazott legújabb, 130 milliárd eurós mentőcsomag jegyében telt. Athén ennek fejében az ország szuverenitásába mélyen belenyúló ellenőrzési jogkört lesz kénytelen átengedni az EU „költségvetési biztosának”, valamint a magánhitelezők 107 milliárd eurónyi követelésükről „hajlandóak” lemondani, ezzel járulva hozzá a görög államadósság átrendezéséhez. Az euróövezeti tagországok pénzügyminiszterei abban bíznak, hogy a megszorítások szigorú véghezvitele mellett mindez elegendő lehet a most 160 százalékot kitevő GDP-arányos görög államadósság 120,5 százalékra történő leszorításához az évtized végéig.
A görög megállapodás után hegymenetbe kezdtek a nemesfémek
Az eurózóna fokozatos konszolidációjával kapcsolatban bizakodásra okot adó megállapodások a bejelentésüket követően azonnal képesek voltak némi terhet levenni a közösségi valuta válláról, így az euró jelentősen tudott erősödni az amerikai dollárral szemben. Mivel a zöldhasú gyengülése hagyományosan a nyersanyagok, köztük a nemesfémek drágulását eredményezi, nem is kellett sokáig várni arra, hogy az arany és az ezüst is meginduljanak felfelé. Így mindkét nemesfém látványos pluszban zárta a hetet Londonban. Míg az arany árfolyama 3,22 százalékkal került feljebb unciánként 1 778,50 dollárig, addig az ezüst 6,24 százalékot tudott emelkedni egy hét alatt 35,57 dollárra.
Az öröm azonban lehet, hogy még korai volt: egy az európai döntéshozóknak szánt szigorúan bizalmas elemzésben a szerzők többek között annak veszélyére hívják fel a figyelmet, hogy a görög adósságráta a gazdasági visszaesés eredményeként akár még tovább emelkedhet. Egy borúlátó forgatókönyv szerint a ráta tetőzése 178 százalékon történhet 2015-ben, ahonnét aztán lassú csökkenéssel jönne vissza még mindig csak a mostani 160 százalékos szintre 2020-ig. Ebben az esetben a jelentés szerint 245 milliárd eurós segítségre lenne szüksége az athéni kormánynak a most elfogadott mentőöv helyett. Pártja parlamenti képviselőihez írt levelében pedig már maga a német pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble sem zárja ki, hogy Görögországnak további pénzügyi támogatására lehet szüksége még 2020 előtt.
Az EKB is a nemesfémek malmára hajtja a vizet
Mindezek mellett a tavaly decemberi 500 milliárd eurós pénzinjekció után az EKB a héten újabb pénzcsapok megnyitását tervezi. Ennek a pénznek egy része ismételten a nyersanyagpiacokon köthet ki, aminek az arany és az ezüst árfolyama is minden bizonnyal haszonélvezője lesz.
Azzal, hogy sikerült dűlőre jutni a Görögországnak nyújtandó mentőcsomaggal kapcsolatban az euró körüli akut válság ha csak átmenetileg is, most egy időre nyugvópontra kerülhet, amely rövidtávon a dollár körüli problémákat hozhatja vissza. A dollár-index hosszútávú alakulásából kiolvasható hanyatló trend az amerikai fizetőeszköz értékvesztését mutatja hat fő devizával szemben. A 2010 nyara és 2011 ősze közötti csökkenő tendenciát még megszakították az euró jövőjét illetően felerősödött aggodalmak, amelyek képesek voltak elterelni a dollár körüli problémákról a figyelmet, de most a korábbi trend folytatódása valószínűsíthető.
Az aranypiac.hu elemzése szerint az 1 750 majd 1 770 dollárnál húzódó ellenállásokat könnyedén zsákolta be az arany árfolyama, így ezzel megerősödtek az alapjai az aranyár erőteljes emelkedésének az elkövetkezendő hónapokban. Az eufórikus hangulatnak azonban váratnia kell még magára addig, amíg a kurzus magabiztosan át nem lépi a pszichológiailag is fontos 1 800 dolláros küszöböt. A tavalyi év vége óta egy szűk trendfolyosón belül emelkedik az árfolyam görbéje. Amennyiben sikerülne ebből kitörni felfelé, úgy az aranyrally következő hulláma szabadulhatna el, új történelmi rekordig repítve a sárga nemesfém árfolyamát.
A Görögországgal kapcsolatos brüsszeli segélyprogramok elsődleges csapásiránya a pénzmennyiség növelése, ami nem csak az aranynak, de az ezüstnek is kedvez. Ezért a január vége óta egy szűk pályán oldalazó ezüstnél az aranyhoz hasonlóan küszöbön állt már a kitörés a korábbi árfolyam-magasságok irányába. A nyolc hete emelkedő aktuális trendfolyosó is hasonló képet mutat, mint az arany esetében. Egy esetleges kitörés lendülete elrepíthetné a kurzust akár 38 dollár fölé is, míg egy visszapattanás esetén a 33,85 dolláros árszint szolgálhatna erős támaszként.