13:30
Továbbra is kitart a forint ereje, az euróval szembeni jegyzések 306 és 307 forint körül vannak. A piacon az a hír járja, hogy a magyar kormány mindenképpen meg fog egyezni a nemzetközi szervezetekkel. Erre utal Orbán Viktor német Bild-nek adott nyilatkozata is, amiben a kormányfő ígéretesen nyilatkozott a jegybanktörvény módosításáról.
A nemzetközi hangulat is elég jó, az euró erősödött a dollárral szemben, bár az erősödés mértéke elhanyagolható, az EUR/USD továbbra is esélytelenül kacérkodik az 1,28-as szinttel. Az európai hangulat javulást segítette, hogy a Fitch finomított az Olaszországgal kapcsolatos állásfoglalásán és az is, hogy az IMF döntött a saját feltőkésítéséről, ami nagyobb tűzerőt ad a Nemzetközi Valutaalapnak a mentőcsomagok esetében. A Fitch hitelminősítő egyik vezető elemzője korábban reálisnak nevezte Olaszország hitelbesorolásának rontását kettő fokozattal. A hitelminősítő ma azt közölte, hogy nem reális az olasz csőd lehetősége.
Egy másik hír szerint ugyanakkor a Fitch valószínűleg ront a még decemberben figyelőlistára tett hat euróövezeti tagállam szuverén besorolásán. A hitelminősítő decemberben a visszaminősítés kilátásával figyelőlistára helyezte Spanyolország, Olaszország, Írország, Ciprus, Belgium és Szlovénia szuverén adósbesorolását.
Oldotta a feszültséget az is, hogy Portugália a tervezett mennyiséget értékesítette kincstárjegy aukcióján, magas túljegyzés mellett, az előzőnél nem magasabb, illetve alacsonyabb hozamokkal. A 3, 6 és 11 hónapos kincstárjegyekből összesen meghirdetett 2,5 milliárd eurót 6,935 milliárd eurós jegyzési érdeklődés fogadta. Az elmúlt két napban rendre csökkentek a hozamok a francia és a spanyol állampapír-piacokon.
A vezető európai tőzsdéken a Fitch-csel és az IMF-fel kapcsolatos hírek oldották a feszültséget, az indexek pluszba fordultak - a BUX továbbra is Európa éllovasa.
10:30
Mi lesz ma?
Az Európai Parlament szerdán délután 3 órától tart vitát a magyarországi politikai fejleményekről. Az ülésen az EP-képviselők mellett felszólal José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is. A vitában várhatóan szó esik a január 1-jén hatályba lépett magyar Alaptörvényről, a sarkalatos törvényekről és az Orbán-kormány egyéb intézkedéseiről. Az ülésen részt vesz és felszólal Orbán Viktor miniszterelnök is.
Portugália szerdán 2,5 milliárd euró értékben tervez állampapír-kibocsátást (ez a legnagyobb összegű aukció a tavalyi mentőcsomag óta), szakértők szerint a bankoknál lévő jelentős készpénz-állomány miatt lesz megfelelő kereslet a sikeres aukcióhoz.
Németország szerdán 4 milliárd eurós állampapír-aukciót tart.
09:50
Az euró veszített erejéből a dollárral szemben, a vezető európai tőzsdeindexek pedig gyengüléssel nyitottak délelőtt. Kedden 1,28-ig erősödött a közös deviza a dollár ellenében, szerdán azonban ismét Görögország felé fordul a figyelem: a nemzetközi hitelezők újra találkozóra készülnek a görög kormánnyal, miután a múlt héten váratlanul megszakadtak a tárgyalások a felek között.
A görögök mellett újra felmerül Olaszország neve is a kétségre okot adó tényezők között: felmerült, hogy a Fitch - az S&P-t követve - leminősíti az olasz államadósságot. Bár a hír nem újdonság - David Riley, a Fitch egyik vezetője már január 10-én beharangozta a jelenleg A+ minősítés várhatóan január végéig bekövetkező lerontását -, összességében eléggé megromlott a hangulat ahhoz, hogy a londoni FTSE és a frankfurti DAX 0,6, a párizsi CAC pedig 0,8 százalékos mínuszba süllyedjen fél órával a nyitás után.
A forint kissé visszapattant, 307 forint alatt alakul az euró jegyzése. A BUX egyelőre a legjobban teljesítő európai index, fél 10 után 0,3 százalékos pluszban állt.
09:20
Devizapiaci kereskedők szerint az erősödés hátterében egyrészt a kedvezőbbé váló nemzetközi hangulat, a magyar-uniós viszonyban várható kedvező fordulat és a korábban felvett short-pozíciók lezárása, stop-loss megbízások teljesülése állhat. A befektetők abban bíznak: Orbán Viktor szerdai strasbourgi, Európai Parlamenti felszólalásában kedvező bejelentéseket tesz majd.
A forint erősödésével a svájci frank jegyzése 253 forint alá csökkent a reggeli órákban, egy dollárért kevesebb mint 240 forintot kértek a bankközi devizapiacon.
José Manuel Barroso kedden jelentette be: az Európai Bizottság három kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen. A jegybanktörvény, valamint az adatvédelmi ombudsmani hivatal megszüntetését és a bírák korai nyugdíjazását rögzítő törvény megváltoztatását kérik a magyar kormánytól. Orbán Viktor január 24-én Brüsszelbe látogat, hogy az érintett témakörökről tárgyaljon a Bizottság képviselőivel.
Szerdán az Európai Parlamentben a képviselők a fentebb említett témában meghallgatják az Európai Bizottság képviselőjét, valamint az uniós tagországok kormányait képviselő Tanács beszámolóját, és ezt követően hozzászólásokat tehetnek. Az ülésen részt vesz és felszólal Orbán Viktor miniszterelnök is.