Az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 2012 júniusa óta legalacsonyabb szintre csökkent csütörtök délelőtt, aminek hatására egy százalék körüli mínuszba kerültek a moszkvai értéktőzsdék irányadó mutatói. Az ár délelőtt 27 havi mélypontra, 92,57 dollárra süllyedt, 11 órakor 92,98 dolláron jegyezték, ami 1,18 dollár csökkentés a szerdai záróértékhez képest – írja az MTI.
Elemzők szerint az árcsökkenést az okozza, hogy miközben stabil a kínálati oldal, gyengül a kereslet. Egyes elemzők szerint a kőolaj ára akár 88 dollárig is eshet, innen kezd majd ismét nőni – véli tudni a hírügynökség.
A Világbank szerint nyolc százalékkal zsugorodhat az ukrán gazdaság Várhatóan nyolc százalékkal csökken Ukrajna hazai összterméke (GDP) idén a kelet-ukrajnai harcok miatt – közölte csütörtökön a Világbank ukrajnai főképviselője. "Erősen befolyásolta a GDP alakulását a gazdasági tevékenység leállása Keleten" – mondta el Qimiao Fan újságíróknak. A bank korábban öt százalékos GDP visszaesést várt. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Ukrajnában az idén súlyos és jövőre is mély recessziót vár. A bank elemzői 2014-re kilenc százalékos, 2015-re további három százalékos ukrán GDP-zuhanást jósolnak – írta az MTI. |
Megfigyelők szerint az OPEC novemberi ülésén valószínűleg a jövő évi termelés csökkentéséről születik döntés. A jelenlegi, 2012 januárja óta érvényes kvóta napi 30 millió hordó. Egyes elemzők szerint 1-1,5 millió hordóval kellene az olajszervezetnek csökkentenie a jövő évi termelését, hogy egyensúly alakuljon ki a piacon.
Elsősorban a kőolaj árcsökkenése miatt esett a moszkvai értéktőzsdéken különösen nagy súllyal rendelkező olajipari részvények árfolyama, és emiatt egy százalék körüli mínuszban álltak az irányadó mutatók csütörtök délelőtt. A dollárban jegyzett részvények árfolyamát tükröző RTS-index 1,34 százalék, a likvidebb rubelkereskedésű MICEX-tőzsdemutató 1,15 százalék gyengülést jelzett.
Az Aegon Alapkezelő Toral Return blogja azt írja, az orosz rubel újabb mélypontra gyengült a valutakosárral szemben, az elmúlt öt nap több mint 3,5%-os gyengülése még az amúgy is gyenge fejlődő piaci devizák között is kiugró. Az ukrán tűzszünet úgy tűnik egyenlőre nem hozott áttörést az orosz-ukrán konfliktusban, a nyugati szankciók pedig már kezdik éreztetni hatásukat.
Az orosz gazdaság ebben az évben közel kerülhet a recesszióhoz, míg az elemzők által jövő évre várt növekedés már csupán egy százalék (az alig fél éve még 2,5 százalékra becsült növekedés helyett). A romló kilátásokat folyamatos tőkekivonás kíséri, ami hosszabb távon stabilitási kockázatokkal is járhat. „Ennek megakadályozására tegnap olyan vélemények is megjelentek az orosz jegybank részéről, hogy bizonyos mértékű tőkekorlátozást kéne bevezetni.”
„Erre persze még nagyobb eladói hullám indult meg, annak ellenére, hogy bármilyen korlát bevezetésére elég kicsi az esély” – írják. Az elmúlt fél évben az orosz gazdaságból közel 75 milliárd dollár áramlott ki, ami több mint tavaly egész évben. A 2008-as kiáramlás még ennél is jóval intenzívebb volt, ennek ellenére akkor sem vezettek be semmilyen korlátozást. Erre egyedül az 1998-as orosz válság esetén volt példa, ekkor azonban államcsőd közeli állapothoz volt erre szükség.
Most azonban több szemponttól más a helyzet. Az orosz külkereskedelmi mérleg többlete magas. A jegybanki devizatartalék bár csökkent, de továbbra is eléri a 460 milliárd dollárt. Amennyiben az olajár nem omlik össze, az orosz devizatartalék közel négy évig védelmet nyújthat a mostanihoz hasonló intenzitású tőkekivonással szemben – írja a Total Return.
(Idő közben az olaj ára tovább esett, csütörtök délben a Brent és a Crude típusú olajfajták egyaránt két százalék feletti esést mutattak szerdához képest.)