A német iparkamara már hónapok óta próbálkozik a szövetség összehozásával, amelyet politikailag a német kormány is támogatna. Eddig 12 cég - köztük a ThyssenKrupp, a BASF és az Evonik - csatlakozott a kezdeményezéshez, amelyből eredetileg az év végéig akartak szövetséget létrehozni. A tárgyalások azonban valószínűleg elhúzódnak és a szövetség csak tavasszal kezdheti meg működését.
A német gazdaság az utóbbi években elsősorban a Távol-Keleten próbálja diverzifikálni nyersanyagforrásait; a kínai kapcsolatok ápolása mellett októberben Angela Merkel német kancellár Mongóliában járt. Az Európai Unió - és benne Németország, a világ vezető exportőre - iparát kedvezőtlenül érintették azok az intézkedések, amelyek révén Kína korábban csökkentette egyes nyersanyagok - köztük a ritkaföldfémek - exportját, bányászatuk súlyos környezetszennyező hatására, illetve a készletek véges voltára hivatkozva.
Bár a nyersanyagárak az utóbbi hónapokban a globális lassulási jelek nyomán már kissé csökkennek, az áralakulás szakértők szerint hosszabb távon erősen hullámzó lehet. A tavalyi év leckét adott a világnak, hogy egyes nyersanyagok már most is stratégiai jelentőségűek, és ezek piacra jutását a nyersanyagtermelők időlegesen korlátozni tudják.