Szépen zárta 2011-et az arany az év végi zakó ellenére
Az arany unciánkénti jegyzésára 1600 dollár alatt fejezte be 2011-et. December közepén az általános eladói hullám letarolta az aranypiacot is, a nemesfém ára a 200 napos mozgóátlag alá került. Ilyenre utoljára a Lehman Brothers bukása előtt közvetlenül, 2008 augusztusában volt példa. A nagy letörés fő oka az volt, hogy a befektetők nagy része elhitte: buborék van az arany piacán, így inkább realizálták a nyereséget. Ezt erősítette, hogy december közepére nagyon erős turbulenciát okozott minden piaci szegmensben az európai kötvénypiaci hozamok példátlan elszállása és az ezt okozó bizonytalanság az európai adósságválsággal kapcsolatban.
Az arany ára 2011-ben szeptemberben érte el a legmagasabb szintjét 1920,3 dolláron. A Merryl Lynch elemzői szerint 2012-ben folytatódik az áremelkedés. Átlagosan csaknem 20 százalékkal várják feljebb az arany árát a ház elemzői idén, mint 2011-ben, 1850 dolláros átlagárat jósolva.
A jegybanki döntések és az infláció bűvöletében
Az aranyár letörésének másik oka az volt, hogy az Európai Központi Bank szokatlanul határozottan elutasította a korlátlan kötvényvásárlási követeléseket a piaci szereplők részéről. (Más kérdés, hogy ettől függetlenül továbbra is erősen támasztja a vételi oldalt a kötvénypiacokon az EKB.) Ez és az amerikai FED hasonló nyilatkozatai az újabb „pénznyomda” ellen kihúzta a talajt azok lába alól, akik az emelkedő inflációra spekulálva vásároltak be az arany piacán.
Továbbra is tartja magát ugyanakkor az a nézet, hogy 2012-ben az európai és az amerikai gazdasági gondok szükségessé tesznek majd újabb monetáris lazító intézkedéseket a nagy jegybankok részéről. Ez az amerikai Fed esetében valószínűleg egy újabb QE (quantitative easing) program lesz, aminek keretében valamilyen formában az amerikai tartalékbank-rendszer újabb pénzt pumpálhat a pénzügyi szektorba. Egy ilyen lépés, vagy több hasonló lépés ismét emelheti a hosszú távú inflációs várakozásokat annak ellenére, hogy rövidtávon a gazdaságok lassulása és a kereslet csökkenése miatt nem várható a fogyasztói árszínvonal további jelentős emelkedése.
A dollárerősödés és a kereslet visszaesése lehet az arany hóhéra
Egy másik forgatókönyv szerint viszont előfordulhat, hogy az európai adósságválság eszkalálódása miatt kezelhetetlenné válnak az euróövezeti folyamatok, ez pedig az euró tartós és nagymértékű gyengülését okozhatja a dollárral szemben. Egyes elemzések az esetleges paritást sem zárják ki az euró és a dollár viszonylatában. A legfrissebb előrejelzések szerint a legnagyobb alapoknál már hónapok óta az euró gyengülésére spekuláló short-pozíciók vannak túlsúlyban.
Az arannyal szemben támasztott nem spekulatív, hanem valós, fizikai kereslet fészke Ázsia, ezen belül elsősorban India. A legújabb beszámolók szerint azonban jelentős esés volt az év végére az indiai aranyvásárlásokban. Indiában hagyományosan a monszun elvonulása után, tehát télen indul az ünnepi időszak, ilyenkor van a legtöbb esküvő, és ekkor van a legnagyobb fesztivál, a Divali (Fény Ünnepe) is. 2011. október közepétől december végéig ugyanakkor szokatlanul nagymértékben esett vissza az indiai kereslet.
Az aranybehozatal 56 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbi hasonló időszakhoz képest. Ennek hátterében elsősorban az állt, hogy a befektetési célú indiai befektetések nagy részét likvidálták az utolsó negyedévben. Ugyanis bár az arany ára az év egészét tekintve mindössze 10 százalékkal emelkedett dollárban számolva, rúpiában mérve 32 százalékos volt az emelkedés, mivel az indiai deviza 16 százalékkal gyengült tavaly a dollárral szemben. Ez pedig igazán impozáns haszon.