Tovább estek a tőzsdék, fokozódott a feszültség szinte az összes pénz és tőkepiaci szegmensben, miután nem csitul a félelem az európai adósságválsággal kapcsolatban. E héttől három fő ágra bomlott az aggasztó hírek köre:
1. Az új francia elnök felülbírálná a már elfogadott stabilitási paktumot és bár a német kancellár világossá tette, hogy erről a részükről szó sem lehet, mégis elképzelhető, hogy kiújulnak a viták az európai mentőstratégiáról. 2. Görögországban megbuktak azok a politikai erők, amelyek korábban elfogadták az EU és az IMF megszorítási feltételeit, helyükre nagy valószínűséggel olyan szélsőséges erők kerülnek, amelyek kiléptetik az országot az euróövezetből és felmondják a megszorításokat. Ez gyakorlatilag az eurózóna végének a kezdete lehet. 3. Több heti tagadás után a spanyol kormány elismerte, hogy a bankjai egy részének valóban tőkeinjekcióra van szüksége. Spanyolország a legproblémásabb ország jelenleg az euróövezetben, csődje igazi katasztrófa lenne. |
A feszültséget ma fokozta, hogy 6 százalék fölé emelkedett a 10 éves spanyol állampapírok hozama, ami ismét előhozta a kötvénypiaci aggodalmakat. Mind a spanyol, mind az olasz állampapír-piacoknál az a legnagyobb félelem, hogy ha ennyire magas szinten ragadnak a hozamok, akkor előbb utóbb képtelenség lesz a piacról finanszírozni a lejáró adósságokat, emiatt pedig újabb mentőcsomagok válhatnak szükségessé. A spanyol aukció után tovább esett az euró, az EUR/USD tartósan beveheti magát az 1,2950-es szint alá, többen további jelentős esést sem zárnak ki.
A turbulencia folytatódott a részvény és a nyersanyag-piacokon is, ahol az arany ára 1580, az amerikai kőolajé pedig 96 dollár alá került. Az olajár közel 10 százalékkal hanyatlott nem egészen egy hét alatt.
A forintot is elkaszálta az általános esés, az eurót már megint 290 forint fölött jegyzik. Haza speciális hírek most nem voltak, ugyanakkor figyelemre méltó lehet, hogy 10 havi szünet után kamatot emelt a lengyel jegybank a magas infláció miatt, ezzel pedig ismét csökkent a térségi előnyünk a hozamainkat illetően.