(Pixabay) |
1. A jó öreg tb-kártya
Ha Magyarországon biztosított vagy, van érvényes tb-kártyád, akkor az EU (EGT) országaiban, plusz Svájc, szintén biztosított vagy. Ez megnyugtató tudat, de önmagában nem elég. A hazai tb-kártyát ugyanis nem fogadják el, így ha csak az van nálad, kifizettetik veled az ellátás költségeit, majd legfeljebb itthon visszaigényelheted.
Ezért ki kell váltanod az Európai Egészségbiztosítási Kártyát, amely három évig igazolja külföldön a biztosításodat. A kártya ingyenes, és úgy tűnik, csak enyhén bürokratikus a megszerzési módja, például ügyfélkapun, postán vagy meghatalmazott útján is kérhető.
Egyes további országokkal is van külön megállapodásunk, például a volt Jugoszlávia területén, ezekről itt írnak. Az EU-n kívül azonban nagy valószínűséggel nem érdemes megspórolni az utasbiztosítás kötését, amiről a következő pont szól.
Európai Egészségbiztosítási Kártya Németországból (Fotó: Wikimedia Commons) |
2. Utasbiztosítás, te drága
Az ingyenes, pontosabban már amúgy is kifizetett tb-ellátáshoz képest persze, hogy drágának tűnik az utasbiztosítás, de cseppet sem butaság. Az állami ellátás ugyanis hiányos, például egyes országokban önrészt kell fizetni a költségek után, és azt a nemzetközi tb-kártyával sem lehet fedezni. Nem terjed ki az állami forma a külföldi betegszállítás, mentés költségeire sem. (Képzeld el, ha mentőhelikopter kell, a számla forintban milliós nagyságrendű lehet.)
„Miután a turisták által sűrűn látogatott üdülőhelyek környékén az orvosok döntően magánpraxisban működnek, illetőleg bizonyos államokban a magyarországinál szűkebb a társadalombiztosítás keretében igénybe vehető szolgáltatások köre, továbbá egy külföldön elszenvedett baleset esetén a hazaszállítást csak kivételes esetben fedezi a kötelező egészségbiztosítás, mindenképpen ajánlatos megfontolni utasbiztosítás megkötését is.” Ezt maga az állami biztosító (NEAK) írja.
A tapasztalatok szerint sokan a legolcsóbb utasbiztosításokat keresik, de lehet, hogy azok éppen nem terjednek ki olyasmire, amire kellene. Lásd a mentőhelikopter vagy egy nagyobb műtét esetét. Súlyosabb eseményeknél nem mindegy, hogy pár százezer, vagy pár millió forintig van biztosításunk, kívánatos az utóbbi lenne. Az sem mindegy, melyik országban mennyire drága az ellátás, az USA például híresen drága. A biztosítási árak pár száztól pár ezer forintig terjednek naponta.
3. Lehet, hogy most is lapul a zsebedben?
Egyes bankkártyákhoz, főleg a drágábbakhoz automatikusan adnak utasbiztosítást, ezt tartják sokan a legolcsóbb megoldásnak. Ezeknek azonban rendkívül különböző lehet az érvényessége. Az egyik nagyobb banknál például a standard kártyákhoz 3, a business kártyákhoz 7, a gold kártyához 9, a platinum kártyához 20 millió forint maximális értékű baleseti térítés tartozik. Haláleset esetén is fizetnek pár milliót, plusz a koporsóba, temetésbe is beszállnak.
A különbségek tehát nagyon nagyok lehetnek, utazás előtt érdemes meggyőződni róla, hogy az adott szolgáltatás megfelel-e az igényeinknek. A kártyához kapcsolódó biztosítás ezen kívül alighanem egyszemélyes, a velünk utazókról külön kell gondoskodni.
4. Életbiztosításodban mi áll?
Ha életbiztosítást kötsz, az ügynökök általában nagyon igyekeznek téged rávenni arra, hogy kiegészítőket kössél hozzá. Rokkantságra, baleseti halálra, baleseti eredetű kórházi ellátásra, van, ahol még külön égési sérülésekre is, jellemzően a súlyosabb esetekre. Lehet, hogy neked is van ilyened, de már el is feledkeztél róla? Érdemes felkeresni az ügynököt vagy a biztosítót, és megérdeklődni, mid van és mire is érvényes pontosan. Lehet, hogy a bankkártyával és a tb-kártyával együtt már elég lesz a védelem, és nem kell utasbiztosítást kötni?
Néha gépjármű-biztosításhoz vagy lakásbiztosításhoz is lehet kiegészítő balesetbiztosítást kötni, ott is nagy kérdés, mire terjed ki, mire is elég.
+1 tanács
Itt most nem tudunk minden részletre és tudnivalóra kitérni, de fontos tudni, hogy az üzleti biztosítók általában előírják, hogy azonnal értesítsd őket. Ezért a telefonszámukat lényeges felírni jó helyre, vagy helyekre, és kioktatni a velünk utazókat is. Ugyanígy a bankod vagy bankkártya-szolgáltatód számát, a magyar követség vagy konzulátus számát és esetleg a családodét is jó felírni, hiszen ma már kevesen tudják a telefonszámokat fejből.
Az extrém sportok kedvelőinek pedig lehet, hogy speciálisan erre szóló kiegészítő biztosítást érdemes kötniük.