7p

Sok ember számára a bankbetétek hosszú ideig az egyik legbiztonságosabb befektetést jelentették a pénz tárolására. Azonban a bankbetétek korlátai manapság egyre inkább jelentkeznek, amelyeket érdemes figyelembe vennie annak, aki hosszú távú, biztos befektetési lehetőséget keres. A csökkenésnek indult kamatok és a kormányzati intézkedések hatására azonban egyre nehezebb hosszú távra pénzügyi célokat elérni a bankbetétekkel. Mi hát a megoldás?

A bankbetétek immár hagyományosan alacsony kamatokat kínálnak, ami azt is jelenti, hogy a megtakarítás értéke lassan növekszik. Ez különösen problémás a hosszú távú célok esetében, mint amilyen például egy nyugdíj-előtakarékossági befektetés vagy egy gyermek felsőoktatásának anyagi megalapozása.

A bankbetétekkel a fő kihívást jelenleg az infláció legyőzése jelenti. Az inflációnál mesterségesen alacsonyabb szinten tartott jegybanki alapkamathoz igazodó betétkamatok, a kamatot terhelő kamatadó és szociális hozzájárulási adó egyaránt lefelé viszik a hozamot. Noha mindkettő adóteher megúszható tartós befektetési számlán (tbsz), ekkor azonban 5 évig nem lehet hozzányúlni a pénzhez az adókedvezmények maximális kihasználása érdekében – figyelmeztet a BiztosDöntés.hu.

Mint írják, ha a bankbetétek kamata nem haladja meg az infláció mértékét, akkor a befektetett pénz valójában kevesebbet ér majd a jövőben. Ezért a hosszú távú megtakarításoknál fontos olyan befektetési eszközöket választani, amelyek kockázata hasonló a bankbetétekhez, mégis meghaladja az inflációt.

„Magyarországon ezt a befektetési lehetőséget egyedül az állampapírok testesítik meg” – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. „Vagyis kizárólag ez a típusú befektetés tesz lehetővé infláció feletti hozamot, kockázatmentes befektetésként. Emellett az állampapírba befektetők a kincstári értékpapírszámlákon egyéb előnyöket is kapnak az állampapírokba történő befektetés mellé, mint például a pénzügyi tranzakciós illeték alóli mentesség vagy az ingyenes számlavezetés és ingyenes egyenleg kiutalás bármilyen belföldi bankszámlára.”

A BiztosDöntés.hu fel is sorol 6 előnyt, melyet csak az állampapírok képviselnek Magyarországon a kockázatmentes befektetési lehetőségek közül.

1. Magas, infláció feletti hozam

A kockázatmentes befektetések közül egyedül a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) garantálja az infláció feletti hozamot. Az állampapír kamatozásának alapja az előző évi, Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett éves átlagos hazai infláció. Ez a 2022-es év alapján 14,5 százalék és hasonló nagyságrend várható a 2023-as év alapján is. A 2023. november 29-től megvásárolható sorozatban azonban az első mintegy másfél évben a kamat csak fixen évi 9,90 százalék, mert a megelőző évi inflációval arányos kamatot csak 2025. áprilisától veszi fel.

Erre még pluszban 0,25 százalékos kamatprémium jár a most megvásárolható állampapír-sorozatban, így jön ki az infláció feletti hozam. A 2023. november 29-től vásárolható sorozatban a kamatprémium 2025-től 0,50 százalék, míg 2029-től 1 százalék.

Mivel az éves átlagos inflációt évente egyszer állapítja meg a KSH, ezért a kamat annak megállapítását követően 1 évig érvényes. Ez azt jelenti, hogy az infláció csökkenő szakaszában elnyújtott hatással fizeti a magas kamatot, főleg a cikk írásának időpontjában kapható sorozat.

2. Kamatadó-mentesség

Az állampapír kamata után nem kell kamatadót (más néven személyi jövedelemadót) fizetni, azaz a kamat 15 százalékát kamatos kamatként újra be lehet fektetni. A 2019. június 1. előtt kibocsátott állampapírok kamatát terheli a kamatadó, azonban ha valaki most vásárol PMÁP-ot, azt biztosan nem terheli ez az elvonás.

3. Kamatszocho-mentesség

Az állampapír kamata után nem kell szociális hozzájárulási adót (más néven kamatszochót) fizetni, azaz a kamat 13 százalékát kamatos kamatként újra be lehet fektetni. Ezt az állami elvonást – átmeneti jelleggel – 2023. július 1-jén vezették be, de az állampapírokra egyáltalán nem vonatkozik, míg a bankbetétekre igen.

4. Korlátlan állami garancia

A bankbetétekre 100 000 eurós betétbiztosítás vonatkozik, mely a bank esetleges bedőlése esetén néhány nap alatt kifizeti a beragadt betétet és annak kamatait. Ez a 100 000 eurós összeg bankonként és természetes személyenként érvényes. A 100 000 eurós összeg hozzávetőlegesen mintegy 40 millió forintot jelent.

Az állampapírokra korlátlan visszafizetési garancia vonatkozik. Ez csak akkor sérül, ha államcsőd következne be, de a körülményeket tekintve jelenleg nem olyan időket élünk, hogy ettől tartani kéne.

5. Alacsony belépési küszöb

Van olyan bankbetét, amely viszonylag magas kamatot fizet, de legalább 8 millió forintot kell elhelyezni benne. Ám a legtöbb betét is általában 50-100 ezer forint közötti belépő összeget követel meg. Ezt gyakran még fokozzák azzal, hogy a pénznek új forrásból kell származnia, a magas kamat csak az első pár hónapos kamatperiódusra vonatkozik, bankkártyát kell hozzá igényelni, majd költeni is kell vele és így tovább.

A legnépszerűbb lakossági állampapírokat azonban már 1 forinttól meg lehet vásárolni és nincs semmilyen feltétele a – magas – kamatnak. Vagyis az állampapírnak igen alacsony a belépési küszöbe, hiszen jelenleg egyetlen magas kamatozású lekötött bankbetét sem nyitható meg 1 forinttal.

Állampapírba alacsonyabb összeget is be lehet fektetni. Fotó: Depositphotos
Állampapírba alacsonyabb összeget is be lehet fektetni. Fotó: Depositphotos

6. Alacsony veszteség idő előtti visszaváltáskor

A lekötött betéteknek mindig kritikus pontja az idő előtti visszaválthatóság, hiszen bármikor jöhet az életben olyan váratlan esemény, amikor szükség van az esetleg több évig kamatozó lekötött betétben lévő pénzre.

Ritka eset, hogy egy bankbetétből engedik a részkivételt, azaz a bankban maradó összeg ilyenkor az eredeti feltételekkel kamatozhat tovább. Általában az egész betétet fel kell bontani. Akár így van, akár úgy, a kivett pénzre általában nem fizetnek kamatot, vagy csak nagyon minimálisat. A legjobb esetben is az ígért kamat felét fizetik ki a futamidővel időarányosan és a kamatból a kifizetés előtt még levonják a kamatadót és a kamatszochót is.

Az állampapíroknál ezzel szemben egyrészt minimális a veszteség, jellemzően a kivett pénz 1 százaléka. Ez soknak tűnhet, de a kamat kevesebb mint 1 hónap alatt megtermeli ezt a pénzt, azaz 1 hónap után már nyereséggel lehet kivenni a betett pénzt, az 1 százalékos veszteség ellenére is. (Az állampapíroknál a kamatot időarányosan számítják és visszavásárláskor ezt az időarányos kamatot kifizetik.)

Másrészt az állampapíroknál nem értelmezhető a részkivét, hiszen az 1 forintos névértékű papírokból annyit kell kivenni, amekkora forintösszegre szükség van és a többi állampapírt a pénzkivétel egyáltalán nem is érinti.

Ez a trükk egyébként a lekötött betéteknél is eljátszható, azaz a lekötni kívánt pénzből annyi különböző betétlekötést lehet indítani, amennyi a minimális lekötni kívánt összeggel osztva szükséges. Itt viszont magas belépési összeg – például 8 millió forintos minimális lekötési összeg – esetén bizony maradhat olyan összeg ilyenkor is, amit nem szeretett volna kivenni a betét tulajdonosa, ám erre mégis rákényszerült.

Lapunk naponta jelentkezik befektetési témájú cikkekkel, melyeket ide kattintva olvashat. >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Gondolta volna? Egyre kevesebbet bizonytalankodnak a magyarok a pénzügyekben
Elek Lenke | 2024. július 23. 13:35
Bár a közhiedelem szerint a férfi a család feje, sok esetben a nők azok, akik gazdálkodnak a családi büdzsével, illetve akik hitelt vesznek fel a saját nevükre, lévén a gyes vagy gyed miatt kimutatható az állandó jövedelmük – ez is elhangzott a Provident keddi sajtótájékoztatóján, ahol egy nagyon fontos témáról, a magyarok pénzügyi helyzetéről, tudatosságáról, magabiztosságáról esett szó, településtípusokra és nemekre bontva.
Személyes pénzügyek Mi történik itt? Lakáshitelekben dúskál Magyarország
Privátbankár.hu | 2024. július 17. 14:55
Hatalmas növekedést mutat a magyar lakáshitelpiac 2024 első felében. A Bankmonitor szakértőinek becslése szerint júniusban a szerződések volumene átlépte a 130 milliárd forintot és ezzel az első félévi lakáshitel volumen már közel 10 százalékkal meg is haladja a 2023. év egészében felvett lakáshitelek összegét.
Személyes pénzügyek Nem is gondolná, mennyivel olcsóbb lehetne a devizaváltás és -utalás!
Csabai Károly | 2024. július 14. 13:13
Mindössze el kéne fogadni a már hosszú évek óta Magyarországon is jelenlévő fintech cég, a Wise javaslatát, ami azt célozza, hogy a bankok és egyéb pénzügyi szolgáltatók ügyfeleinek csak tavaly 30 milliárd euró értékben felszámított rejtett költségek eltűnjenek. Magali Van Bulckkal, a Wise EMEA régiójának szabályozásért és kommunikációs stratégiáért felelős igazgatójával a cég londoni központjában beszélgettünk.
Személyes pénzügyek Még hogy pénzromlás! Van egy réteg, amely elégedetten dörzsölheti a tenyerét
Csabai Károly | 2024. július 11. 05:44
A legalább 20 millió forintjukat, de az esetek többségében ennek a többszörösét profikra bízó honfitársaink összvagyona közel 18 százalékos éves növekedés eredményeként átlépett egy lélektani határt, június végén már 10 ezer milliárd forint fölé került. Ez az összeg közel 60 ezer számlán fial, 5 százalékkal többön, mint egy évvel korábban, ami jelzi, hogy folyamatosan nő azok tábora, akik még a vad infláció közepette is képesek gyarapodni. Egyéb érdekességek is kiderülnek lapunk félévente elkészített friss felméréséből, a Privátbanki Körképből.
Személyes pénzügyek Belemászik a pénztárcákba az MI: hallgatna-e rá pénzkérdésekben?
Buksza blog | 2024. július 10. 15:02
A vagyonkezelés alapvetően egy tanácsadói üzletág, amelyben a szakértők javaslatokat tesznek a befektetési döntésekre azoknak, akik hallgatnak rájuk. Ezt a munkát elvileg az MI is elvégezhetné.
Személyes pénzügyek Egyre jobb buli önkéntes nyugdíjpénztári tagnak lenni
Privátbankár.hu | 2024. július 4. 10:53
Csökkentek a díjterhelési mutatók, a magas hozamok miatti sikerdíjak mellett is csak alig nőttek a költségek.
Személyes pénzügyek Nyugalmasabb időszak jön a babavárónál
Privátbankár.hu | 2024. június 29. 14:01
Véget érhet az elmúlt éveket jellemző nagy kilengések időszaka a babaváró hitelnél: 2024. első négy hónapjában havi kétezer szerződés környékén stabilizálódott a kereslet, és ha nem jön a képbe újabb jogszabályváltozás, nagyjából erre a szintre állhat be a piac. A támogatott konstrukció súlya viszont az előttünk álló években már csökkenhet a lakossági piacon.
Személyes pénzügyek Üzentek Matolcsy Györgyék a pórul járt Apple Pay-ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 16:19
Minden károsultnak visszajár a jóvá nem hagyott tranzakciók összege.
Személyes pénzügyek Ön Apple Pay-ügyfél? Akkor még mindig retteghet!
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 14:06
Szerda estétől a rendszer szabálytalan működése miatt számos ügyfél bankszámláiról százezrek tűntek el.
Személyes pénzügyek Strandlabdát az OTP-től? - a bank online piactere, a fizz.hu élesre vált
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 12:57
Az eddig tesztüzemben működő oldal a nagybank segítségével vezető szerepre törne. Magyar nyelvű ügyfélszolgálatot, és áruhitelt is kínálnak. Bíznak a banki háttér meggyőző erejében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG