Sokakban vannak félelmek
A Groupama Garancia Biztosító 2013 májusában online, reprezentatív felmérést végzett a 30-60 éves lakosság körében, hogy feltérképezze a megtakarításokkal, öngondoskodással és nyugdíjjal kapcsolatos véleményeiket. A kutatásból kiderült, hogy a megkérdezettek háromnegyede aggódik a nyugdíjas évei miatt - közölte a Privátbankárral a biztosító.
A legtöbben (a megkérdezettek 75%-a) a nyugdíjtól, a szűkös anyagiaktól félnek, míg 22%-uk tart attól, hogy lesz-e egyáltalán fedél a feje fölött idős korára. 53%-uk a betegségektől retteg, 40%-uk pedig attól, hogy nem fogják tudni ellátni önmagukat idős korukban. Minden harmadik megkérdezett (36%) attól tart, hogy idős korában nem lesz a közelében családja.
Fontos a család
A felmérés szerint a félelmeken túl mindenkinek van egy pozitív elképzelése, van álma arról, hogy miként szeretné tölteni nyugdíjas éveit. Ha ezek a vágyak és álmok konkrét célként lebegnek az ember szeme előtt, a mindennapok nehézségeit is könnyebb átvészelni - írja a Groupama. Aki nap, mint nap akár apró lépéseket is tesz vágyaiért, az nyugdíjas éveire boldogan és kiegyensúlyozottan élhet.
A megkérdezettek válaszai alapján kialakult kép túlnyomórészt pont egy ilyen aktív, boldog párkapcsolatban töltött nyugdíjas életformáról tanúskodik. A legtöbben családjukkal szeretnék idejük nagy részét tölteni, emellett az olyan hobbi tevékenységek, mint a kertészkedés, a sütés-főzés is a boldog nyugdíjasról kialakult kép részei.
5-ből 4-en már írják a bakancslistát
A felmérés eredményei alapján a megkérdezettek akkor éreznék magukat igazán boldognak nyugdíjas éveik alatt, ha világot láthatnának, utazhatnának, – legyen az akár egy világ körüli út, egy európai autós körutazás vagy akár egy motoros barangolás. A válaszok alapján ez az álom jelenlegi életszakaszukban nem biztos, hogy megvalósulhat az idő, vagy a pénz hiánya miatt, ezért tervezik azt, hogy majd nyugdíjas éveikben bepótolják a lemaradást.
Minden negyedik megkérdezett említette, hogy nyugdíjas éveiben szeretne idegen nyelvet tanulni. Ez az álom főként az 50-60 évesek, a nők és az érettségivel nem rendelkező, alacsony végzettségűek körében szerepel a fő tervek között. A 30-39-es éveikben járó felsőfokú végezettséggel rendelkező férfiak extrém, vakmerő élményeket is szeretnének még átélni idősebb korukban – derült ki a felmérésből.
Minden tizedik válaszadó szeretne teljesítménytúrára menni, valamint a listán elöl szerepel még az ejtőernyős ugrás, a hegymászás és a lovaglás is. Érdekes tény, hogy az egyéb kategóriában a további célok, álmok között az esetek nagy arányában a családdal, unokákkal való időtöltés szerepel. Tehát a válaszadók ezen hányadának a családja az álma, az hogy a családja körében legyen és lássa felcseperedni unokáit.
Legalább 150 ezer kellene havonta
Természetesen mindenki tisztában van vele, hogy a gondtalan nyugdíjas évekhez megfelelő pénzügyi háttérre is szükség van, amiért már időben tenni kell. A felmérés eredményei alapján a megkérdezettek 46%-ának van valamilyen megtakarítása. A megtakarítók több mint fele (54%) előre látóan már nyugdíjas éveire takarékoskodik, míg 60%-uk az esetleges váratlan kiadások vagy egy esetleges munkahely elvesztés esetén bekövetkező jövedelem-kiesés fedezésére képez alapot.
Főként a 40-es korosztálynak jelent nagyobb kiadást a gyermekek jövőjének megalapozása, ezt a megkérdezettek harmada jelölte meg megtakarítási célként, ami nem meglepő, hiszen a nyugodt és békés nyugdíjas évekhez fontos, hogy a családnak is biztosítva legyen a jövője. A megkérdezettek számára a céljaik eléréséhez nem csupán a fedezet megléte a fontos, hanem annak mértéke is, hiszen a különböző tervekhez különböző értékű megtakarításokra van szükség.
A felmérés kitért arra is, hogy mekkora nettó nyugdíj mellett éreznék azt a megkérdezettek, hogy olyan nyugdíjas éveik lennének, amit megálmodtak maguknak. A válaszadók 70%-a nettó 150 ezer forintnál nagyobb összeget jelölt meg. Ezen belül 37%-uk nettó 220 ezer forint feletti nyugdíjjal érezné magát nyugodtan. A magasabb elvárt nyugdíj főként a budapestiekre és a felsőfokú végzettségűekre jellemző. Ennél alacsonyabb, nettó 150 ezer Ft alatti nyugdíjjal a megkérdezettek 31%-a lenne elégedett. Ugyanakkor érdekes tény, hogy a megtakarítással rendelkező válaszadók körében az átlagnál jóval magasabb azok aránya, akik alacsonyabb (nettó 151-220 ezer Ft-os) nyugdíjjal is beérné.