Legújabb kutatásokból kiderült, hogy a nyugdíjban töltött évek idővel károsan befolyásolják mind a mentális, mind a fizikai egészséget. Az Institute of Economic Affairs kutatóközpont által közzétett “Work longer, live healthier” című tanulmány szerint egészségesebb életet élhetünk, ha tovább dolgozunk. A kutatók úgy találták, hogy míg a nyugdíjba vonulást követő időszakban egészségünk kezdetben javul, hosszútávon viszont hozzávetőleg 40 százalékkal csökken annak esélye, hogy valaki jó vagy akár kitűnő egészségi állapotról számoljon be.
Depressziósak a nyugdíjasok
Az egykori nyugdíjpénztári tagok nem kaptak vissza minden pénzt, ami nekik járt volna, az ombudsman szerint ez alkotmányos alapjogot sért. Az NGM máshogy látja: szerintük méltányos volt a vagyonátadás, például az adókedvezményt sem kérték vissza. Az állam pont azokat hozta hátrányos helyzetbe, akik plusz pénzt tettek volna félre a nyugdíjas éveikre. Részletek >>> |
A nyugdíjas évek körülbelül 40 százalékkal növelik a klinikai depresszió kialakulásának lehetőségét, továbbá 60 százalék körüli annak esélye, hogy legalább egy fizikai tünet megjelenjen.
A tanulmány megállapította, hogy ezek a problémák a nyugdíjban eltöltött idő függvényében súlyosbodnak. A munka nélkül töltött idő megduplázásával 17 százalékkal nő a depresszió valószínűsége, valamint 10 és 30 százalék között csökken annak esélye, hogy az illető saját állapotát kiválónak értékelje.
Mindez azért különösen fontos, mivel az elmúlt 50 évben jelentős csökkenés látható az idősebb emberek munkaerőpiacon való részvételét illetően, holott az emberek várható egészséges élettartama megnőtt, így képesek lennének tovább is dolgozni – olvasható a jelentésben.
Az IEA elmondása szerint, a nyugdíjban eltöltött időhöz köthető egészségügyi problémák elkerülése érdekében a kormányoknak növelnie kellene a nyugdíjkorhatárt, továbbá megszüntetnie az akadályokat a minél későbbi nyugdíjba vonulás elől.
Philip Booth, az IEA programigazgatója szerint mára általános az egyetértés figyelhető meg az állami nyugdíjkorhatár emelését illetően, amely nem csupán gazdasági szükséglet, de hozzájárul az emberek egészségének javulásához is.
Philippe Booth |
Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a munka és a magánélet egészséges egyensúlyának megteremtésére, a munkáltatóknak pedig át kell gondolniuk, hogyan miként tudják hasznosítani az idősebb korosztály adta lehetőségeket, azoknak pedig akik éppen nyugdíjazás előtt állnak, érdemes elgondolkodniuk, hogy valóban a legjobb döntés-e számukra a munkaerőpiac elhagyása- jelentette ki Edward Datnow, a jelentést támogató alapítvány, az Age Endeavour Partnership elnöke.
Magyarországon egy férfi a 65 éves kort betöltve átlagosan 14, egy nő pedig 18 évet él, de az egészségben eltöltött évek száma a két nem esetében átlagosan 6 év alatt van a KSH adatai szerint, ezzel az európai mezőny hátuljában vagyunk. Még egy román és egy bolgár nyugdíjas is fittebb, mint egy magyar, több időt töltenek egészségben a nyugdíjkorhatár után. |