A csalás mindig ugyanolyan séma szerint történik, az elkövetők megpróbálják rávenni az embereket, hogy ne az Amazon rendszerén keresztül fizessenek, hanem például a Paypal, a Western Union vagy a Paysafe segítségével. Ha ez megtörténik, akkor az eladó sztornózza a rendelést, és a pénz eltűnik.
Az Amazon garanciája viszont csak akkor él, ha a fizetés is az online konszern rendszerén keresztül történik meg, így a cég sem kártalanítja az ilyen vevőket, akik az árut sohasem látják. A német lap szerint az Amazont jelenleg valósággal elárasztják az ilyen ál-eladók, és bár a cég németországi vezetője biztosított afelől, hogy mindent megtesznek a vevők védelmében, komoly problémát okoznak.
Az Amazon idei forgalma csak Németországban várhatóan átlépi majd az 50 milliárd eurót. A német szövetségi bűnüldözési hivatal, a Bundeskriminalamt csak tavaly 74 ezer árueladással kapcsolatos internetes csalási ügyet regisztrált, erősen emelkedő tendencia mellett. De sokan nem is jelentik az eseteket, vagy csak a helyi rendőrségnél, így az országos összesítés nem teljes.
A módszer egészen biztosan régi, de az olcsó áruk kísértése túl nagy, így újra és újra vannak, akiket becsapnak. A Spottster.com című árösszehasonlító oldal szerint nagyjából augusztus óta sok termék ára valósággal megbolondult, az árak nagyokat zuhannak, van, aminek az ára egyes napokon csak ötödére rúg a normálisnál. Nyilván a csaló árajánlatok miatt.
A csalók állítólag nagyon ügyesek, nemcsak profin berendezik az aloldalukat, de még ügyfélvéleményeket, értékeléseket is hamisítanak maguknak. Olyan is volt, amely egy létező tisztességes kereskedő jelszavát lopta el és használta egy ideig.
Egyes műszaki cikkeknél alig lehet megtalálni a komoly ajánlatot a csalók között. A nevetségesen olcsó cikkek használhatatlanná teszik az oldalt is, mert az Amazon ár szerinti sorrendben listázza a termékeket. Az sem tesz jót, hogy sokan mobilról vásárolnak, mert úgy még kevesebb információ áll rendelkezésükre az ajánlatok nyomon követéséhez. Panaszkodnak az Amazon telefonos ügyfélszolgálatára is.
A nyáron arról tudósítottunk, az Airbnb ügyfeleit is gyakran próbálják meg úgy kifosztani, hogy a rendszer kikerülésével történő fizetésre akarják őket rávenni. De még az sincs teljes biztonságban, aki az Airbnb-nél fizet, a szobakiadó azzal is pénzt tud keresni, ha rávesz arra, helyette te mondd vissza a foglalásodat.