Tekintsük úgy ezekre a megoldásokra, mint jövőbeli befektetésekre. A fal szigetelése, egy új, kondenzációs kazán beszereltetése, a tetőszigetelés újragondolása, napelem telepítése vagy hőszivattyú alkalmazása. Mind-mind olyan megoldás, amely előzetes tervezést és befektetést igényel, ugyanakkor néhány év alatt vissza tudja hozni az árát. S nem utolsó sorban a környezetünknek is jót teszünk, hiszen a beruházás egy újabb lépés a környezettudatos élet irányába.
Melyek lehetnek ezek?
1. Kondenzációs kazán
A fűtési rendszer újragondolásával és korszerűbbé tételével a fűtési költségek harmadát is meg tudjuk takarítani. Ha a régi kazánt le akarjuk cserélni, 2016. július 1-jétől már csak ilyen korszerű eszközt szereltethetünk be. Erre a hazai lakástulajdonosok többségének szüksége lehet, mivel a hazai gázkészülékek átlagos életkora a hivatalos adatközlés szerint megközelíti a 20 évet.
Az új típusú kazán telepítésével hosszú távon sokkal jobban járunk. Amellett, hogy jóval takarékosabb, sokkal biztonságosabb is. Ugyanis zárt rendszerben történik az égés, ami teljesen képes kiiktatni a szénmonoxid-mérgezés kockázatát.
A hazai háztartások energiafelhasználásuk közel háromnegyedét a fűtés fedezésére használják fel, látható, hogy egy korszerű fűtőberendezés beszereltetése milyen jelentős csökkenést okozhat a rezsikiadásoknál.
2. Szigetelés
a. Falszigetelés
A ház falának szigetelése, beburkolása 10-15 vagy 20 cm vastag hungarocellel azonnal, érezhetően növeli a komfortérzetet a lakásban, és mintegy harmadával csökkentheti a fűtési számlánkat.
b. Tetőszigetelés
Amennyiben sikerül a tető szigetelését is megoldani a falak borításával együtt, úgy még tovább csökkenhet a fűtés számla összege. Egy régi szigetelésű, korszerűtlen ház esetében a becslések szerint a hő 20-30 százaléka a tetőn keresztül szökik ki. A tető szigetelése többféle módon történhet, hungarocell-lel, szálas hőszigetelőkkel, például üveggyapottal vagy kőzetgyapottal is.
c. Nyílászárók, ajtók, ablakok cseréje
Az ismert, korszerű hőszigeteléssel ellátott hőszigetelő ajtók és ablakok mellett kaphatók már olyan 2, illetve 3 rétegű ablakok is, amelyeknél az egyes rétegek közé légnemű anyagot, argon gázt juttatnak, ami tovább képes növelni a berendezés hőszigetelő képességét.
Az egymásra épülő szigetelési megoldások már igen komoly havi megtakarítást eredményeznek. Helytől, az ingatlan tájolásától stb. függően a fűtésszámla a korábbi 50-60 százalékára is csökkenhet.
Tippek, hogy kisebb legyen a fűtésszámla:
- A termosztát mindössze egy fokkal alacsonyabbra állításával 5-8 százalékkal is csökkenhet a fűtésszámla.
- A radiátorok felületét mindig szabadon kell hagyni, ne teregessünk rá, ne használjuk ruhaszárítónak.
- Nagy hidegben éjszakára, szellőztetés után célszerű leengedni a redőnyöket és behúzni a függönyöket. Így kevésbé fog lehűlni a lakás reggelre.
- A fűtést nem ajánlatos teljesen letekerni, még akkor sem, ha napközben senki nem tartózkodik otthon. Aránytalanul sok energiát fogyaszt a lakás ismételt felfűtése (és közben még hideg is lesz).
- Szereljünk a radiátorok mögé hőtükörfóliát. Ezzel akár 5-6 százalékkal is csökkenteni tudjuk a fűtési költséget.
3. Hőszivattyú
A hűtőgépek működési elvéhez hasonló fizikai elven működik. A levegő-levegő hőszivattyú a külső térben, a levegőből vonja el a hőt, és juttatja a beltéri helyiségekbe. A levegő-víz hőszivattyú a kültéri levegőből kivont energiával a lakás fűtéséhez használt vizet melegíti fel.
4. Napelem
A család villanyszámlájának összegét jelentős mértékben képes csökkenteni a napelem beszerelése, így a jövőbeli kiadásokat mérsékelhetjük a befektetéssel. A napelem-rendszerekről kevesen tudják, hogy nem tartalmaznak kopó alkatrészeket, így igen alacsony karbantartási költséggel tudnak működni. S ami szintén kevéssé köztudott, felhős időben is képesek áramot termelni. A napelemmel, oda-vissza mérős villanyórával a nyáron megtermelt, fel nem használt (de a központi hálózatba visszajuttatott) energiát télen a hálózatból vissza tudjuk vételezni.
Ha egy lakás-takarékpénztári szerződés keretében előtakarékoskodunk, az egy olyan befektetés, amely évek múlva már egy nagyobb felújítás alapjául szolgálhat. Ugyanakkor biztonságérzetet is adhat a családnak, mivel az olyan nagyobb beruházások, amelyek nemritkán hirtelen elvégzendő feladatként jelentkeznek – a fűtési rendszer felújítása, a tetőcsere vagy a ház szigetelése -, szintén megoldható a számlán összegyűlt pénzből, illetve a kapcsolódó, igen kedvező, fix kamatozású hitelből.
Tippek, hogy alacsonyabb legyen a közműszámla:
- Az elektromos készülékek – tv, hűtőszekrény stb. – cseréjénél figyeljünk arra, hogy minél energiatakarékosabb modellt válasszunk.
- A lakásban található izzókat érdemes energiatakarékos izzókra cserélni. Meglepő lehet, hogy mennyit meg tudunk takarítani ezzel a pofonegyszerű megoldással.
- Sose hagyjuk bedugva a telefon-, illetve laptop-töltőket. Amellett, hogy növeli a villanyszámládat, még tüzet is okozhat.
- A tv, asztali számítógép, laptop, projektor stb. akkor is fogyaszt áramot, ha éppen nem használjuk, de készenléti üzemmódban tartjuk. Érdemes beruházni kapcsolós elosztókra, így könnyen áramtalaníthatjuk a berendezéseket, ha éppen nem használjuk őket.
Kapcsolódó olvasmány:
05. A lakhatás pénzügyei és az ingatlanok
További kapcsolódó írásainkat lásd: Diákverseny felkészítő anyagok - tartalomjegyzék
Források:
https://www.otthonokesmegoldasok.hu/tipp-2/lakas-szigeteles-belulrol/
https://www.otthonokesmegoldasok.hu/tipp-2/hoszigeteles/
https://www.otthonokesmegoldasok.hu/felujitas-2/kulso-hoszigeteles-elonyei/
https://www.otthonokesmegoldasok.hu/felujitas-2/ablakcsere-panelban/
https://www.otthonokesmegoldasok.hu/felujitas-2/ablakfelujitas/
https://www.otthonokesmegoldasok.hu/tipp-2/igy-cokkentheto-a-panellakas-rezsikoltsege/
https://www.otthonokesmegoldasok.hu/tipp-2/a-legtisztabb-energia-a-napelem/
https://www.otthonokesmegoldasok.hu/kreativ/sporoljunk-egyutt/