4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hülyének is megéri. Ezzel a lakossági kamattal és ezzel az inflációval lényegében az a furcsa, ha valaki nem veszi fel a Diákhitelt. Egy egyszerű számolás elég hozzá, hogy belássuk. Ha meg nő vagy és családod lesz, akár pár milliót is hozzád vághatnak. Nem kell hozzá tőzsdecápának lenni.
(Fotó: Diákhitel Központ)

Izgulnak a diákok, a hónap végén jön a felvételi eredmény. Addig is, nem árt tanulni egy kicsit egy szerény pluszjövedelemről.

A Diákhitellel kapcsolatban azt mondják a szakemberek, hogy a legjobb jövőbeli beruházás, általa, pontosabban a vele lehetővé váló továbbtanulásnak köszönhetően sokkal többet fogsz keresni, mint anélkül. (Master fokozattal a dupláját is, átlagosan.) Jobban kezedben tarthatod általa a saját életed.

Egy régi mondás szerint a bankok legszívesebben annak adnak kölcsön, akiknek nincs rá szükségük (mert a vagyonosak biztosan vissza tudják fizetni). A Diákhitelről meg már mi mondjuk el, hogy ezzel a kamattal, és ezzel az inflációval, állampapír-hozammal hülyeség nem felvenni.

Nekünk kamatozó ingyen pénz

Egy kis plusz jövedelmet ad ugyanis annak is, akinek semmi szüksége hitelre. A Diákhitel 2 kamata nulla százalék, csak tandíjra fordítható. Ha van pénzed, be ne fizesd tandíjra, inkább vedd fel a nulla kamatú hitelt, amit közvetlen a tanintézménynek utalnak. Az ennek megfelelő összeget pedig tedd be az Államkincstárhoz vagy valamelyik bankba, az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírba. (Volt PMÁK.)

Mi történik ekkor? Tegyük fel, hogy a tandíj félévenként 300 ezer forint, és a képzés öt éves. (Vannak drágább és olcsóbb szakok is.) Ez azt jelenti, hogy 10*300 000=3 millió forint kerül az értékpapír-számlára összesen. A legelőször befektetett összegek majdnem öt évig lesznek állampapírban, a legutóbbiak csak alig fél évig, ha a tanulmányok végéig, július 1-ig számolunk.

Nőhet is a kamat

Az egyszerűség kedvéért kalkuláljunk úgy, hogy az átlagos állampapír-állományunk a végső összeg fele, 1,5 millió forint lesz. (Mivel öt év helyett fele, 2,5 év lesz az átlagos futamidő.) Ezt most leginkább öt éves Prémium Magyar Állampapírba (2023/J) érdemes tenni, amelynek kamata évi 3,8 százalék.

Pontosabban mindig az infláció felett 1,4 százalékpont. A jelenleg emelkedő pályán levő infláció miatt azonban az is várható, hogy a kamat még nő is, de számoljunk óvatosan csak a 3,8 százalékkal.

(Az inflációról lásd bővebben itt.)

Kéthavi bért kaphatsz

Tehát az öt év alatt a hárommilliónak csak átlagosan a fele van bent, így 1,5 millió kamatozzon öt évig. A 3,8 százalékos kamatnak az ötödik hatványa (1,038^5) 1,205, tehát kicsit több mint 20 százalék lenne az eredmény, ami 300 ezer forint.

Ha kiszámoljunk pontosabban táblázatkezelő programmal, hasonló összeget kapunk: Az első befizetés 58 191 forint kamatot hozna a végére, az utolsó csak alig négyezret. A végeredmény így is, úgy is az, hogy kicsivel több, mint 300 ezer forintot ad nekünk ajándékba az állam. Körülbelül kéthavi szerényebb munkabért.

Ha a diákhitelt állampapírba tennénk
(és annak kamata nem változna)
Dátum Befektetett összeg Kamat (forint) Napok száma
2018-09-30 300 000 58 191 1735
2019-02-28 300 000 52 706 1584
2019-09-30 300 000 45 078 1370
2020-02-28 300 000 39 794 1219
2020-09-30 300 000 32 411 1004
2021-02-28 300 000 27 321 853
2021-09-30 300 000 20 242 639
2022-02-28 300 000 15 338 488
2022-09-30 300 000 8 518 274
2023-02-28 300 000 3 794 123
2023-07-01 (Futamidő vége)

Összesen 3 000 000 303 393
(Kamatláb évi 3,8 százalék, éven túl kamatos kamat)

(Ha a kamat emelkedik, valamivel többet is, de az infláció, a pénzromlás miatt ez nem biztos, hogy mindenkinek öröm lesz. A végső képet egyes költségek és az esetleges kamatadó is ronthatják valamelyest – használjunk tbsz-számlát.)

Ennyi jut a másikból

Más a helyzet, ha a Diákhitel 1-et nézzük, amelynek kamata 2,4 százalék. Ennek és a 3,8 százalékos állampapír-kamatnak a különbsége csak 1,4 százalékpont, ez öt évre 7,1 százalék, és számoljunk itt is 1,5 milliós összeggel. Így elvileg mintegy 108 ezer forint pluszt ad nekünk az eljárás, jóval kevesebbet, mint az ingyenkölcsön.

A nőknek viszont szinte kötelező felvenni a diákhitelt, mert két gyerek után a felét, három után az egészet elengedik, így esetleg pár milliót is lehet nyerni rajta. Manapság nem divat korán szülni, de a legrosszabb esetben sem veszít az illető semmit az égvilágon, sőt mint láttuk, nyer is a kamatkülönbözeten.

(Inflációkövető kötvényekről bővebben itt írtunk.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Személyes pénzügyek Százezres flotta tagjai szaladgálnak kötelező nélkül
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:29
Több mint 650 ezer segédmotoros kerékpárból továbbra is kevesebb mint 300 ezer rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) – közölte a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). Becslések szerint a kgfb-kötelezettség alá tavaly nyár óta bevont mintegy 50 ezer e-roller közül is jó esetben csak 10-15 ezer rendelkezik az előírt biztosítási fedezettel.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb továbbjutó csapatokkal lett teljes a döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 11:18
Megvan a 20 csapat, amelyik májusban megmérkőzhet a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.
Személyes pénzügyek Ön is észrevette? Támadás érte az OTP-t
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:46
Az OTP-t szokatlan erős túlterheléses támadás érte.
Személyes pénzügyek Viszik az állampapírokat, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 16:11
A sajtó egy része az elmúlt napokban téves következtetéseket vont le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen megjelent februári értékpapírpiaci statisztikájából, amit a háztartások állampapírállománya tekintetében a februári jelentős kamatkifizetések torzítottak. Az állományi változásokról a kamatfizetések hatásától megszűrt, névértékes statisztika ad számot, ami egyértelműen mutatja, hogy tovább nőttek a lakossági befektetők állampapír-megtakarításai.
Személyes pénzügyek Ezt tudja az új, díjmentes alapszámla
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:31
Az MNB és a Bankszövetség megállapodása alapján az alapszámlának mindaddig elengedik a havi díját, amíg az infláció nem csökken három egymást követő hónapban 4 százalék alá.
Személyes pénzügyek Engedett az OTP Bank díjaiból, a Gránit Banknak erre nem volt szüksége
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 16:10
Miután az MNB megállapodott a Bankszövetséggel a lakossági díjak csökkentéséről.
Személyes pénzügyek Nagy változásra számíthatnak a Horvátországba utazók
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 11:52
Horvátországban 2026-tól betiltják a játékgépeket a vendéglátóhelyeken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG