04. Diákverseny: Tanulás, továbbtanulás
Tanulásról, továbbtanulásról szóló alapismeretek. Amit az ösztöndíjakról, magán- vagy állami iskolákról, átképzésről, állami továbbképzésről, nyelvvizsgáról, jogosítványszerzésről tudni érdemes.
1. Külföldi ösztöndíjak, ingyen is?
A Stipendium Peregrinum ösztöndíj a Nemzeti Tehetség Központ legújabb projektje, amely azon kiemelkedő tehetségeknek szól, akik képességeik, tudásuk alapján a világ legrangosabb egyetemeire készülnek felvételizni, és akik vállalják, hogy megszerzett tudásukat tanulmányaikat követően hasznosítani fogják Magyarországon. Az ösztöndíjat elnyerőknek a teljes évi tandíjukat, lakhatásukat, megélhetési költségeit fedezik.
Az Európai Unión belüli egyetemekre (szám szerint közel 70-re) jelentkezés esetén legfeljebb 200 ezer forint, az Egyesült Királyságba 400 ezer forint, a távolabbi országokba - például az Egyesült Államokba - 600 ezer forint, egy ausztráliai felvételihez pedig akár 700 ezer forintos ösztöndíj is elnyerhető.
A támogatás fedezi a kiutazás, a szállás, az ottani tartózkodás, az utazási biztosítás és a felvételi vizsga teljes költségét. Az elnyert támogatást sikertelen felvételi esetén sem kell visszafizetni, viszont fontos, hogy eredményesen záruljon a személyes elbeszélgetés.
Becslések alapján 10 ezer főre tehető a külföldi felsőoktatási intézményekben tanuló magyar fiatalok száma.
Aki többet szeretne megtudni a felsőfokú intézmények rendszeréről, ITT elolvashatja.
Középiskolai cserediák-programok
Ezek lényege, hogy a kint töltött iskolai tanév vagy félév során a diákok mélyebb betekintést nyerjenek az adott ország életformájába, kultúrájába, oktatási rendszerébe, megismerjék az országot, és – nem utolsósorban – fejlesszék nyelvtudásukat. A kint töltött időszak során a diákok lényegesen önállóbbakká, érettebbekké válnak, ez a periódus felgyorsítja a felnőtté válást.
2. A felsőfokú iskolák rendszere (állami, egyházi, magán)
Magyarország fejlett felsőoktatási rendszerrel rendelkezik, amelyet 38 egyetem és 29 főiskola alkot. Az egyetemek nagy része (27) állami fenntartású, kilencet magán, illetve egyházi fenntartók működtetnek. Az egyetemek és főiskolák közötti különbség elsősorban méretbeli: az egyetemeken nagyobb az oktatók, hallgatók és a nem-oktató szakszemélyzet létszáma, a főiskolák viszonylag kisméretűek, kevés oktatóval, hallgatóval. (7 nagyobb főiskolát a kormányzat nemrég minősített át ún. alkalmazott tudományok egyetemévé.) A főiskolák többsége kicsi magán, illetve egyházi intézmény, jórészük különböző egyházak és felekezetek teológiai képzését végzi. (Egyetlen kis állami főiskolaként a bajai Eötvös József Főiskola működik.)
Az intézmények teljes listáját ITT lehet megnézni.
Állami és egyházi fenntartású iskolákban a magas felvételi pontszámot elért tanulók ingyen, tehát államilag finanszírozott szakokon tanulhatnak. A kevesebb pontot elérő diákok már saját költségen (például diákhitellel) tanulhatnak tovább. A magániskolákba pedig a szükséges pontszám vagy alkalmassági vizsgát követően kizárólag saját költségen lehet járni.
3. Átképzés, új szakma szerzése. Állami továbbképzés Magyarországon
Az iskolai rendszeren kívüli képzés a felnőttképzési törvény hatálya alá esik, amely elsődlegesen a szakképzésekkel, a nyelvi képzésekkel, valamint az egyéb (az állami szervek által) támogatott képzésekkel foglalkozik. A képzések magukba foglalják a munkanélküliek és álláskeresők (pályakezdő fiatalok vagy felnőttek) számára szervezett, ún. foglalkoztatási célú képzéseket, a szakképzettséget megszerezni kívánók, vagy a szakképzettséggel már rendelkezők képzését, illetve a munkaviszonyban állók szakmai továbbképzését is.
A szakképzési hozzájárulási törvény alapján az iskolarendszeren kívüli képzésben megvalósuló egyes képzéseket is finanszírozza az állam a Nemzeti Foglalkoztatási Alap képzési alaprészéből, valamint Európai Uniós forrásokból.
Az OKJ-rendszer épp ebben az évben változik: jelentősen lecsökken 2020-tól a választható szakmák száma. A 760 OKJ szakmából kevesebb, mint 200 OKJ szakma marad.
Az új képzésjegyzék ITT található.
Több népszerű szakma teljesen kikerült a jegyzékből, több pedig csak iskolarendszerű képzésben lesz majd megszerezhető. Az érettségire épülő szakképzéseket mostantól csak iskolai rendszerben lehet majd tanulni.
További hasznos tudnivalók a változásokról ITT olvashatóak.
A tanulók, hallgatók által fizetett díjak
Az iskolai rendszerű felnőttoktatás ingyenes. Korábban a második, jelenleg a harmadik szakma tanulása esetén kell csak tandíjat fizetni. A felsőoktatási felvételi eljárásért díjat kell fizetni, a felnőttek felsőoktatási tanulmányai általában (de nem minden esetben) önköltségesek.
Az iskolai rendszeren kívüli felnőttképzésben ingyenes és fizetésköteles tanulási lehetőségek egyaránt vannak, attól függően, hogy a képző szervezet, vagy az egyén kap-e valamilyen támogatást.
Statisztikai adatok szerint a képzés összköltségének kb. egyharmadát a résztvevők maguk fizetik. A vegyes finanszírozás ritka, vagyis a képzések jelentős részét vagy valamilyen finanszírozó (munkahely, munkaügyi központ, állam, stb.) fizeti, vagy a résztvevő. Az állam által támogatott ún. foglalkoztatási célú képzések esetében (pl.: munkanélküliek, vagy állást keresők képzése) a képzés díját részben vagy egészben a munkaügyi szervezet fedezi.
Felnőttképzésben résztvevők támogatása
A felnőttek a felsőfokú képzésben való részvételi költségeinek fedezéséhez – a nappali tagozatos hallgatókhoz hasonlóan – államilag szabályozott, alacsony kamatú diákhitel felvételére jogosultak, amelyet a tanulmányok befejezését követően fizetnek vissza.
A képzéshez való egyenlő hozzáférés támogatása érdekében, a felnőtt álláskeresők és regisztrált munkanélküliek részére felajánlott, vagy elfogadott képzés díját képzést szervező munkaügyi központok – részben vagy egészben – megtérítik. Ezen kívül a támogatott képzésben részt vevő felnőttek költségtérítésben részesülhetnek (étkezési, utazási, szállás).
A felnőttképzési díj mértékét – beleértve a vizsgadíjat is – a felnőttképzési intézmény és a képzésben résztvevő között létrejött felnőttképzési szerződés tartalmazza.
Magánoktatás
Felnőttoktatásra ugyanolyan feltételekkel jogosultak magánintézmények, mint az ifjúsági képzésben. Iskolarendszeren kívüli képzésre az állami iskolák, a szintén az állam által fenntartott 9 regionális felnőttképző központ, különböző jogi személyek, valamint egyéni vállalkozások, jogosultak. A rendszer elvileg szektorsemleges, de például a közfoglalkoztatottak számára indított és támogatott állami képzésekben az oktatási intézmények kiemelkedő szerepet kaptak.
4. Jogosítvány és nyelvvizsga megszerzése
Van-e rá szükség, megéri-e a pénzt, eredményez-e jobb fizetést. Miből fizetem, ha úgy döntök, hogy szeretném?
Jogosítvány
Azoknak, akik épp a jogosítvány megszerzésén gondolkodnak jó hír, hogy idén is igényelhetnek anyagi támogatást a közlekedési alapismeretek elsajátításához az államtól a 20 év alatti fiatalok. A jogosítvány lehetőséget ad arra, hogy lakóhelyüktől távolabb is tudjanak munkát vállalni.
Az állam 25 ezer forintot térít vissza a vezetői engedélyhez szükséges KRESZ vizsga, illetve az ahhoz kapcsolódó oktatás árából, legyen az e-learning vagy tantermi tanfolyam.
A kérelmet a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságához lehet beadni elektronikus úton és papír alapú formanyomtatványon egyaránt.
További részletek a támogatásról ezen a weboldalon érhetők el.
Nyelvvizsga
A 2020-as felsőoktatási felvételin a jelentkezőknek egy emelt szintű érettségit kell tenniük, illetve egy B2-es (középfokú) nyelvvizsgát kell szerezniük, különben nem kerülhetnek be egyetemre, főiskolára.
Tájékoztatásul itt meg lehet nézni, mennyibe kerülnek a legnépszerűbb B2-es vizsgák. Vagy azt, hogy mennyit kell fizetni a legnépszerűbb C1-es szintű, vagyis felsőfokú nyelvvizsgákért. Itt megnézhetitek a teljes listát.
Mennyibe kerülnek a tanfolyamok?
Bár a sikeres nyelvvizsga árát megtéríti az állam ahhoz, hogy valaki ezt zökkenőmentesen teljesítse, rengeteg nyelvórára van szüksége, ami nem kis kiadás. Egy felmérés szerint a középfokú nyelvvizsgához nagyjából 300 tanfolyami vagy magántanári óra, és ugyanennyi óra otthoni tanulás szükséges. Akkor mennyi az annyi?
Ebben a cikkben elolvashatjátok, mennyibe kerülnek az egyszemélyes, csoportos vagy online felkészítők.
Ha a felkészülés megvolt és csak az utolsó gyakorlás kéne
Ha már csak a vizsgára készültök, akkor most olyan feladatokkal gyakorolhattok, amik a vizsgákon is gyakran előkerülnek.
Ebben a cikkben azokat az oldalak vannak összegyűjtve, ahol ingyenesen letölthető mintafeladatokat találtok a különböző nyelvvizsgákhoz.
Ha a diplomához kell a bizonyítvány, így igényelhettek támogatást
Tavaly októbertől már igényelhető az új, nyelvi diákhitel, amelyet minden diák vagy már záróvizsgázott nyelvtanuló felvehet. A nyelvtanulási diákhitel keretében egyösszegű kölcsön vehető fel, ennek legkisebb felvehető összege 100 ezer forint, ezen felül 50 ezer forintonként emelkedve legfeljebb 500 ezer forint lehet a megigényelt hitel.
Már a kezetekben van a nyelvvizsga-bizonyítvány?
Tervezitek a nyelvvizsgát vagy már sikeresen vizsgáztatok, de még nem igényeltétek vissza a nyelvvizsgátok díját? Ebben a cikkben el lehet olvasni a legfontosabb lépéseket arról, hogyan kaphatjátok vissza a vizsgátok árát.
Megéri továbbtanulni? Megéri Diákhitelt felvenni?
A statisztikák azt mutatják, hogy az egyetemi szintű végzettséggel rendelkezők több mint kétszeresét keresik átlagban annak, mint amennyit a középiskolai végzettségűek kapnak. Így tehát továbbtanulni egyértelműen megéri. Még úgy is, hogy ehhez hitelt veszünk fel, ha nincsen más egyéb, elegendő anyagi lehetőségünk.
Nulla vagy alacsony kamattal
A Diákhitel 1 szabad felhasználású hitel, vagyis szabad döntésünk alapján bármire költhető. Félévente folyósítják, a jelenlegi kamata 1,99 százalék, miközben a magyar hitelpiacon ennek többszöröse is lehet a szabad felhasználású hitelek piaci kamata. A hitel maximális értéke havonta 150 ezer forint lehet. Egy magyar egyetemista eközben 2019-es becslések szerint átlagosan mintegy 80 ezer forintot költ el egy hónapban.
A Diákhitel 2 kötött felhasználású, amelyet kizárólag azok vehetnek igénybe, akiket önköltséges képzésre vettek fel. Itt egyáltalán nem találkozunk a pénzzel, azt azonnal közvetlenül az illető oktatási intézmény számára utalják át. Ennek a kamata viszont nulla százalék.
A koronavírus-válság miatt 2020-ban bevezettek a felnőttképzésekben egy Diákhitel Plusz nevű rendkívüli hitelfajtát is.
Bármikor visszafizetheted
A Diákhitel törlesztése jövedelemarányos, a fizetésünk egy bizonyos százalékát kell havonta kifizetni. Ha valaki nagyon jól keres, elvileg akár pár hónap után is visszafizetheti. Aki viszont alacsony keresetű, annak ez sok évbe is beletelhet. Online is igényelhető, az idő előtti visszafizetésnek pedig nincsen költsége. Bekerült a Diákhitel a családtámogatási rendszerbe is. Így a 2008 után született gyermekeknél a második gyermek után a hitel 50, a 3. gyermek után a 100 százalékát elengedi az állam.
További részletek a Diákhitel Zrt. honlapján
Forrás: Diákfórum-sorozat, 2019, előadások a pénzügyi tudatosságról