Győrfi Zoltán, a ProfitLine Befektetési Zrt. vezérigazgatója szerint ez azonban csak egy pillér ahhoz, hogy fenntartsuk magunkat öregkorunkban, az állami nyugdíj mellett még két bevételforrásra számíthatunk. A magánnyugdíjpénztárak ugyanakkor egyre inkább veszítenek a jelentőségükből (noha évi 20 százalékos adójóváírás is jár vele, ha rendszeresen fizetjük), így a másik stabil láb az öngondoskodás lehet. Mivel a jelenlegi piaci helyzetben nehéz kiigazodni az alacsony kamatok és az abnormális árfolyamok között, érdemes egy szakértőre bízni a pénzünket, fűzte hozzá Győrfi.
Mennyire súlyos a helyzet?
Meglehetősen, legalábbis a szakember véleménye szerint. A magyar társadalom ugyanis rohamtempóban öregszik és fogy: 1910-ben még csak a lakosság 8 százaléka volt 60 év feletti, 2060-ra ez 36 százalékra kúszhat fel. Beszédes adat, hogy utoljára 1980-ban született több gyermek annál, ahányan meghaltak. Az állam viszont csak annyi nyugdíjat tud fizetni, amennyit adók formájában beszed a járulékfizetőktől.
Csakhogy mivel a járulékfizetők száma csökken, a nyugdíjasoké viszont nő, a rendszer előbb-utóbb fenntarthatatlanná válik. Ennek megelőzésére a nyugdíjak csökkentése, a magasabb adók bevezetése, a járulékfizetők számának növelése, vagy a nyugdíjkorhatár emelése lehet alkalmas. Azt viszont látni kell, hogy ezek közül egyik sem egyszerű és népszerű megoldás.