Faszobrász (fotó: Pixabay) |
Félidejéhez érkezett a német kormánykoalíció pályafutása, és a német lapok most mérleget vonnak. Általában nem túl kedvezőt, a kitűzött feladatok jelentős részét ugyanis két év után sem végezték el. Az egyik ilyen az alapnyugdíj, a “Grundrente”, amelyről sehogy sem sikerül megegyezni.
Utoljára e hét hétfőre tűzték ki a határidőt a tárgyalásra és a döntésre, ám megint, már sokadszor elhalasztották, mert “még túl sok a nyitott kérdés”. Az alapnyugdíj funkciója az lenne, hogy egyfajta létminimumot biztosítson azoknak, akik sok évig dolgoztak, de a korábbi alacsony jövedelmük miatt túl kevés nyugdíjat kapnak.
A koalíciós szerződésben az állt, hogy ezt rászorultsági vizsgálathoz kötik majd. Most azonban az SPD (a szocialista koalíciós partner) erről hallani sem akar.
Veszélyben a koalíció
Ha nem lesz rászorultsági vizsgálat, akkor viszont azok is kapnának alapnyugdíjat, akik egyébként jó körülmények között élnek – céloz rá a Frankfurter Allgemeine Zeitung is. Például ingatlanjaik kiadásából vagy részvényeik osztalékából. Túl nagyra nőne a nyugdíjra jogosultak köre és elszállnának az alapnyugdíj költségei.
A nyugdíjasok kérdése várhatóan a CDU november 22-23-ai pártgyűlésén is fontos téma lesz. A kereszténydemokraták egyik prominense, Friedrich Merz állítólag nagy beszédre készül, és ezt a kérdést is kritikával illetheti. Az alapnyugdíj a Frankfurter Allgemeine cikkéből ítélve a CDU-politikusok érdekellentéteinek áldozatává is válhat. Akár a koalíció felbomlását is okozhatja.
Nem járna mindenkinek
Az alapnyugdíjtól tehát az időskori szegénység veszélyének csökkenését várják. A legnépszerűbb, bulvárjellegű német lap, a Bild Zeitung azonban durván igazságtalannak nevezi a nagykoalíció legutóbbi alapnyugdíj-javaslatát.
Az időskori szegénység által leginkább veszélyeztetetteknek ugyanis éppen nem fog járni. Nekik ugyanis nem lesz meg a 35 éves szolgálati idejük. (Például nők, akik gyerekeket neveltek vagy a háztartásban dolgoztak. Vagy a tartósan munkanélküliek.)
Több mint 11 százalék már dolgozik
Az egyik nyugdíjakkal foglalkozó honlap arról ír, hogy sok nyugdíjas már most is dolgozni kényszerül Németországban. A 2016-os adatok szerint a 65 és 74 év közötti korosztályban 11,4 százaléknak volt pénzkereső foglalatossága. A szám évről évre nő, tíz évvel korábban csak 5,1 százalékot tett ki.
Korábbi cikkeink a témában:
Óriási összegek mennek nyugdíjra, mégis kísért az időskori szegénység réme
Új nyugdíjszabályok, választási cukorkák – még nagyobb lesz az osztrák munkaerőhiány?