A Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak (KEHI) az Orbán-kormány számára készített jelentéstervezete szerint – amely a hazai magánnyugdíjpénztárak gazdálkodásának vizsgálati eredményeit tartalmazza – miközben a pénztártagok egyéni számláján veszteséget írtak jóvá, addig saját maguknak jutalmakat osztottak, bónuszokat adtak, fizetést emeltek egyes magánnyugdíjpénztárak, mindezt tulajdonképpen a befizetett tagdíjakból levonva – tudta meg a Magyar Nemzet.
Beperlik a kasszákat?
A lap információi szerint nemsokára a jelentésben foglaltak alapján több büntetőfeljelentés is születhet hűtlen és hanyag kezelés gyanúja miatt. A KEHI valószínűleg – a feljelentések mellett – a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál, valamint és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél is eljárásokat kezdeményez majd.
A kormánynak készülő teljes KEHI-jelentésben szereplő kárérték és elmaradt vagyoni előny várhatóan elérheti a több tíz milliárd forintot is – írja a Magyar Nemzet kormányzati forrásokra hivatkozva.
Mindent megvizsgált a KEHI
Az ügyben ma Selmeczi Gabriella tart sajtótájékoztatót, melyről délután tudósítunk. Korábban a Privátbankárnak név nélkül több pénztári dolgozó is azt nyilatkozta, hogy a reálhozamok kifizetését is helyenként akadályozta, hogy a KEHI munkatársai folyamatosan ellenőrzéseket tartottak, dokumentációkat kértek be. A KEHI munkatársai nemcsak a pénztárakkal, de az ügyfelekkel kapcsolatos adatokba is beleláttak. Az ellenőrzés majd' egy évig tartott.
Lesz egyáltalán kit perelni?
A magánnyugdíjpénztárak gazdálkodásáról korábban a Stabilitás Pénztárszövetség tavaly év végén lemondott elnöke a Privátbankárnak adott interjújában korábban azt mondta, hogy vagyonarányosan az jóval olcsóbb volt, mint az államnál (ezt egy PSZÁF-jelentés is megerősítette). A kasszák ráadásul 14 hónapig befizetések nélkül tengődtek, működési tartalékaikat élték fel, miközben az állam a működési költségeik limitét is drasztikusan csökkentette, veszélyeztetve a fennmaradásukat.
Ha a feljelentések után esetleg perre megy az állam, nagy kérdés, lesz-e majd kit perelni. A tavaly év végén meghozott újabb törvénymódosítások ugyanis megásták a magánnyugdíjpénztárak sírgödrét, hamarosan jó páran lehúzhatják a rolót.