A Magyar Biztosítók Szövetségének adatai szerint a 2015 és 2016 vége közt mintegy 30 százalékkal, 378 ezerről 514 ezerre nőtt a haláleseti életbiztosítási szerződések száma Magyarországon. Ezzel szemben a 4Life Direct biztosításközvetítő arról számolt be, hogy az elmúlt négy évben gyakorlatilag megháromszorozódott a közvetítésével megkötött aktív szerződések állománya, ezt közölte a 4Life Direct a Privátbankár.hu-val.
Miben más ez, mint a többi biztosítás?
A haláleseti biztosítás a szerződő halála esetén annak családtagjai, rokonai, vagy bármely megjelölt kedvezményezett számára jelentenek előre meghatározott összegű anyagi segítséget – például hagyatéki, temetési költségek, vagy bankkölcsön megfizetésének fedezésére. Erre a magyarok átlagosan 400 ezer és 500 ezer forint közötti keretet szánnak. Ráadásul a haláleseti biztosítási forma egyrészt adómentes, másrészt a különböző megtakarításokkal – bankszámlapénz, bankbetét, értékpapír – ellentétben nem része a hagyatéknak.
Ennek köszönhetően a biztosítási összeg kifizetésével nem kell várni a hagyatéki eljárás lezárásáig, hanem azt a biztosított halálát, illetve az elhalálozást igazoló dokumentumok (például halotti anyakönyvi kivonat, halottvizsgálati bizonyítvány) elfogadását követően akár 24 órán belül kifizetik a kedvezményezett részére.
Máshogy nem megy
Sajnos ha nem áll rendelkezésre gyors kifizetés, úgy a magyarok többsége még mindig kölcsönből, elsősorban banki, vagy baráti kölcsönből vagy személyi hitelből tudja csak fedezni az elhalálozás kapcsán felmerülő költségeket. Minél hamarabb fizetnek, annál kisebb az esélye, hogy a hozzátartozóknak kölcsönből kell fedezniük a temetés költségeit. Ha azonban mégis erre kerülne sor, úgy a biztosítási összeg a kölcsön visszafizetésére is fordítható. A kifizetést ugyanakkor lassíthatja, ha a szerződő baleset vagy bűncselekmény áldozata lett, ekkor ugyanis meg kell várni a rendőrségi jelentést is.
Ez a biztosítási forma egyébként nem a legidősebbek körében a legnépszerűbb, a cég adatai szerint az emberek inkább nyugdíj közeledtével gondolnak haláleseti életbiztosításra: az ilyen biztosítással rendelkezők több mint fele 60-75 éves, ezen belül minden negyedik szerződő a 60-65 éves korosztályba esik, de nem ritka a 40, sőt a 30 év alatti szerződő sem.
Végrendeletet írnál? Itt vannak a leggyakoribb hibák, amiket elkövethetsz Tíz százalékkal nőtt tavaly a hivatalosan regisztrált végintézkedések száma a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) nyilvántartása szerint, de száz ember közül még mindig csak négyen készítenek végrendeletet. Komoly gondot okoz, hogy több százezer fiókban lapuló végrendeletet egyáltalán nem látott közjegyző vagy öröklési ügyekben jártas jogász, ezért erősen kétséges, hogy ezek megfelelnek a törvényi elvárásoknak, ha egyáltalán előkerülnek a hagyatéki eljárás során. A fővárosban 100-ból több mint 90 esetben szinte biztosan megtámadják az érvénytelen vagy formailag hibás végrendeletet, vidéken ez az arány alacsonyabb. >>> |