A felújítás jellegétől függően az elköltött összeg széles skálás szóródhat, azonban az egyik lakástakarékpénztár friss kutatása alapján átlagosan 1,8 millió forint az az összeg, amit ilyen felújítási célra szánunk. A leggyakoribb célok között szerepel a festés-tapétázás, a fürdőszoba felújítás, és a különböző energetikai felújítások (nyílászárócsere, hőszigetelés, fűtési rendszer felújítása).
Felújítás állami támogatással - lakástakarékkal
A legrövidebb időre köthető, 4 éves lakástakarékkal 20 ezer forintos havi befizetéssel 1,25 millió forintra számíthatunk a megtakarítás lejáratakor. Egy felújítás elkezdéséhez ez is elegendő lehet, azonban, hogy az 1,8 millió forintos felújítási összeget elérjük, vagy magasabb havi befizetést vállalunk (azaz nem csak egy szerződést kötünk a családon belül), vagy hosszabb futamidejű lakástakarékot választunk.
Legnépszerűbb felújítások: kiadások és a pénzügyi előnyök
A lakástakarékban összegyűlő összeg gyakorlatilag bármilyen lakáscélra fordítható, így gond nélkül megvalósítható a felújítás-korszerűsítés is. A projekteknél az is lényeges szempont lehet, hogy azokkal a saját környezetünk szépítjük inkább meg, vagy esetleg a későbbiekben spórolni is lehet velük és az ingatlan értékét is növelik.
Mennyi állami támogatást kaphatok?Használd a Privátbankár új lakástakarék kalkulátorát, hogy megtudd, mit jelenthet az LTP számodra! |
A napelem-rendszer esetében a legnagyobb előny, hogy egy 1,6 millió forintos beruházással lényegében függetleníteni tudjuk magunkat az áramszolgáltatótól.
A lakástakarékot is kihasználva 8-9 év alatt megtérül a beruházás és tulajdonképpen egy életre megszabadulhatunk az áramszámlától.
Egy nyílászáró cserével a fűtésszámlánkat akár 20-30 százalékkal faraghatjuk le, amit körülbelül 600 ezer forintos beruházásból lehet megvalósítani. Ugyanakkor tovább növelhető az energiahatékonyság, ha emellett az ingatlan szigetelése is megtörténik, aminek költsége 900 ezer és 1,4 millió forint közötti értéket jelent, de már 4-5 év alatt is megtérül. Emellett egy gázkazánnal a fűtési rendszer hatékonysága javítható, ami a kivitelezési munkálatokkal együtt átlagosan 1 millió forintból jön ki.
Tehát az 1,8 milliós összeg nagyon sok mindenre elég lehet, azonban egy komplex beruházás már jóval több forrást emészthet fel. Ugyanakkor a lakástakarék az állami támogatásnak köszönhetően minden esetben javítja a feltételeinket.
Hogyan működik a lakástakarék?
4, 5, 6, 8 vagy 10 éven keresztüli megtakarításról beszélünk, mely teljes egészében a szerződéskötéskor rögzített hozammal rendelkezik. Az elérhető hozamok ma 5% és 10% között, azaz lényegesen a bankbetéti kamatok fölött alakulnak. A befizetett pénzt teljes egészében állami garancia (OBA) védi. A 30 százalékos állami támogatás eléréséhez legalább negyedéves rendszerességgel fizetnünk kell a megtakarítási összeget, nem elegendő az év végén egy összegben történő befizetés.
Ha lakástakarék szerződés rendkívül rugalmas: amennyiben mégis szükségünk van a befizetett pénzre a szerződés lejárata előtt, akkor a befizetéseinket visszakapjuk, de az állami támogatást elveszítjük.
A szerződés futamidejének végén lakásvásárlásra, felújításra, beépített műszaki berendezésekre, bővítésre és lakáshitel előtörlesztésére is széles körben felhasználható az összegyűjtött összeg.
Akció a Privátbankár.hu olvasóinak: a számlanyitási díj visszajár Amennyiben olvasónk legalább 5 éves 20 ezer Ft havi megtakarítással rendelkező lakástakarék szerződést köt, visszakapja a számlanyitási díjat (20 000 Ft-ot) Erzsébet utalvány formájában: a részletekért kattintson ide! >>> |