4p
Bár a hírek az elektronikus, készpénzkímélő megoldások folyamatos elterjedéséről szólnak, a bankjegyek és érmék továbbra is uralják a pénzforgalmat Európa nagy részén - sokkal kevésbé szorul vissza a készpénz a mindennapokban, mint azt egyébként gondolnánk. Magyarországon egyébként javul a helyzet, de még mindig nagyon le vagyunk maradva Európától.
Egyes fizetési eszközök aránya az üzletekben végrehajtott fizetéseknél. Forrás: EKB / Privátbankár.hu

A Bloomberg hétvégi összeállításában az Európai Központi Bank egy friss tanulmányát szemlézi: eszerint tavaly a vásárlások közel 79 százalékánál még mindig a készpénzhez nyúlt a lakosság az eurózónában. A bankkártyához főleg a nagyobb értékű fizetések esetében nyúlnak az emberek, ennek köszönhetően ha a vásárlások értékét nézzük, akkor már csak 53,8 százalék a készpénz aránya.

Mindenki azt hiszi, ennél jobb a helyzet - de tévednek

Az EKB tanulmánya megjegyzi: az eredmények megkérdőjelezik azt az általános érzetet, hogy a készpénzt gyorsuló ütemben váltják fel a készpénzmentes fizetési formák. Igaz, a 19 eurózóna-tagállamban a szórás viszonylag nagy: a készpénz Európa déli részén, valamint Németországban, Ausztriában és Szlovéniában maradt meg a legjelentősebb fizetési formának, ezekben az országokban a vásárlások 80 százalékánál maradtak a cash-nél. Hollandiában, Észtországban és Finnországban viszont már csak 45-54 százalékos a készpénzfizetés részaránya.

Az is kiderült a felmérésből, hogy az európaiak többsége nincs igazán tisztában a fizetési szokásaival. Amikor arról kérdezték az embereket, hogy mivel szeretnek inkább fizetni, a válaszadók túlnyomó többsége a kártyát jelölte meg, nem pedig a készpénzt. Ez amiatt lehet, hogy a vásárlások közel kétharmada 15 euró (mintegy 4600 forint) alatti - egy kávé vagy egy lottószelvény megvásárlására kevésbé emlékeznek az emberek, mint mondjuk egy pár cipő kifizetésére. A vevők fejében jobban megmaradnak a ritkább, nagyobb értékű fizetések, és kevésbé tűnik fel, milyen gyakran fizetnek készpénzzel a napi rendszerességű kisebb vásárlások során.

Ha mindenkinek érintéses bankkártyája lesz, javulhat a helyzet

Ezen egyébként nagyot változtathat az érintéses bankkártyák használatának gyorsuló elterjedése: a teljes eurózónában ez még csak az összes vásárlás 1 százalékánál jellemző, míg mondjuk Hollandiában már 10 százalék körüli az arány. Ráadásul épp azoknál a kisebb értékű vásárlásoknál van komoly potenciál az érintéses fizetésben, amelyeknél most túlnyomórészt a készpénzes vásárlások dominálnak.

Van még néhány érdekes megállapítás az EKB-tanulmányban: például az, hogy a fogyasztók negyede elővigyázatosságból mindig tart otthon némi készpénzt - pedig ez éppen hogy nem túl elővigyázatos viselkedés. Az is érdekes, hogy a lakosság 20 százalékának volt a felmérést megelőző évben nagycímletű bankjegye - 200 vagy 500 eurósa; előbbi 62 ezer, utóbbi 156 ezer forintot ér jelenlegi árfolyamon.

Magyarország is hadat üzent a készpénznek - nagyon ránk is férne a javulás

Magyarországon a forgalomban levő készpénzállomány GDP-hez viszonyított aránya mind regionális, mind uniós összevetésben kiugróan magas, miközben a készpénzhasználat társadalmi költségeivel nincsenek tisztában a fogyasztók - az NGM számításai szerint  a magas készpénzállomány évente több százmilliárd forint nemzetgazdasági többletköltséget jelent. Nem véletlen, hogy állami támogatással bankkártya-elfogadóhely telepítési programot indítottak, amit nemrég hosszabbítottak meg.

A helyzet egyébként nálunk is javul: az MNB 2017-es, fizetési rendszerekről szóló jelentése szerint Magyarországon a bankkártyával és egyéb elektronikus úton fizetett vásárlások a teljes lakossági fogyasztás 20,7 százalékára emelkedtek 2016-ban - az EU-ban viszont már egy évvel korábban is 32 százalék volt az arány.

Minden ötödik forintot költünk el kártyával
Magyarország EU

2012 2013 2014 2015 2016 2015
Bankkártyás és egyéb elektronikusan fizetett vásárlások éves összege / Éves lakossági fogyasztás 11,80% 13,00% 14,80% 17,40% 20,70% 32,00%

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Személyes pénzügyek Százezres flotta tagjai szaladgálnak kötelező nélkül
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:29
Több mint 650 ezer segédmotoros kerékpárból továbbra is kevesebb mint 300 ezer rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) – közölte a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). Becslések szerint a kgfb-kötelezettség alá tavaly nyár óta bevont mintegy 50 ezer e-roller közül is jó esetben csak 10-15 ezer rendelkezik az előírt biztosítási fedezettel.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb továbbjutó csapatokkal lett teljes a döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 11:18
Megvan a 20 csapat, amelyik májusban megmérkőzhet a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.
Személyes pénzügyek Ön is észrevette? Támadás érte az OTP-t
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:46
Az OTP-t szokatlan erős túlterheléses támadás érte.
Személyes pénzügyek Viszik az állampapírokat, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 16:11
A sajtó egy része az elmúlt napokban téves következtetéseket vont le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen megjelent februári értékpapírpiaci statisztikájából, amit a háztartások állampapírállománya tekintetében a februári jelentős kamatkifizetések torzítottak. Az állományi változásokról a kamatfizetések hatásától megszűrt, névértékes statisztika ad számot, ami egyértelműen mutatja, hogy tovább nőttek a lakossági befektetők állampapír-megtakarításai.
Személyes pénzügyek Ezt tudja az új, díjmentes alapszámla
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:31
Az MNB és a Bankszövetség megállapodása alapján az alapszámlának mindaddig elengedik a havi díját, amíg az infláció nem csökken három egymást követő hónapban 4 százalék alá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG