Újabb sikeres negyedévet zártak az önkéntes nyugdíjpénztárak: a második negyedév végén az összvagyon 1053 milliárd forintot tett ki, ami éves összevetésben 8,46, míg tavaly decemberhez képest 4,36, március végéhez képest pedig 1,11 százalékos növekedésnek felel meg. Az egyéni tagdíjbefizetések egy év alatt 9,64 százalékkal nőttek, ami egyértelmű jele a tagok önkéntes nyugdíjpénztárakba vetett bizalmának – közölte az önkéntes nyugdíjpénztárak 93 százalékát, és az egészségpénztárak 75 százalékát tömörítő Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (Pénztárszövetség).
Az egy főre jutó vagyon a második negyedév végén 977,5 ezer forintot tett ki, ez éves szinten 10 százalékos – átlagosan 89 ezer forintos – emelkedést jelent: az önkéntes nyugdíjpénztárak havonta átlagosan 7400 forinttal növelték az egy főre jutó vagyont – emelte ki dr. Kravalik Gábor. Növekedtek az önkéntes nyugdíjpénztárak bevételei is: éves összevetésben 6,85 százalékkal 22,38 milliárd forintra. Ezen belül a tagok egyéni befizetéseinek összege 9,64 százalékkal 12,84 milliárd forintra nőtt, a munkáltatói hozzájárulások összege pedig 3,3 százalékkal 9,54 milliárd forintra emelkedett. „Bár éves szinten is kedvező a munkáltatói hozzájárulások 3 százalék feletti bővülése, az első negyedévhez képest kiugró mértékben, 18 százalékkal nőttek. A negyedéves szinten bekövetkezett bővülés pedig egyértelmű jele annak, hogy a munkáltatók felismerték az önkéntes nyugdíjpénztári megoldásokban rejlő lehetőségeket” – mondta Kravalik Gábor, a Pénztárszövetség elnöke.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak létszáma stagnált:1,077 millió tagja volt a Pénztárszövetséghez tartozó önkéntes nyugdíjkasszáknak.
Egészségpénztárak: növekvő tagság
Ugyancsak jól teljesítettek a szövetséghez tartozó, 75 százalékos súlyt képviselő egészségpénztárak is. Az összvagyonuk 43,46 milliárd forintra nőtt, ami éves összevetésben 2,34 százalékos, az első negyedév végéhez képest pedig 3,44 százalékos többletnek felel meg. Bár éves szinten a bevételek minimális mértékben, 3 százalékkal, 11 milliárd forintra csökkentek, negyedéves összevetésben viszont nagyon jelentősen, 36 százalékkal növekedtek. Ezen belül az egyéni tagdíjaknál 11,14, a munkáltatói hozzájárulásoknál 47,54 százalékos volt a növekedés az első negyedévhez képest – emelte ki Kravalik Gábor, aki főleg az utóbbit adatot tartja fontosnak, mert bizonyítja, hogy az egészségpénztári szolgáltatásnak továbbra is helye van a cafeteria termékek között.
Az egészségpénztárak a második negyedév végén 739,9 ezer tag vagyonát kezelték, ami 1,7 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi létszámot. A tagok a második negyedévben 1,7 millió alkalommal 9,5 milliárd forintot fizettek ki a pénztár segítségével, az átlagos tranzakcióérték 5,1 ezer forint volt.
Hozamban sem utolsók
A mostani alacsony kamatkörnyezet nagyot lendíthet a pénztárak kedveltségén, hiszen az egyik legversenyképesebb, egyben biztonságos öngondoskodási formát jelentik – fogalmazott Kravalik Gábor. Az egyéni befizetések után 20 százalékos, akár évi 150 ezer forintos adó-visszatérítés is jár, akár önkéntes nyugdíj-, akár egészségpénztári befizetésről van szó. Ráadásul az önkéntes nyugdíjpénztárak hozama igen magas volt eddig – tavaly nem volt ritka a két számjegyű hozam sem.