4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kamatjövedelmekre kivetett szociális hozzájárulási adó bevezetése óta 83,5 ezren nyitottak tartós befektetési számlát, több ezren nyugdíj-előtakarékossági számlát, hogy ne kelljen a közterhet megfizetni. Háromból két új értékpapírszámla már valamilyen adókedvezményes konstrukció. Tartós befektetési számlákon az első félév végén 5367 milliárd forintnyi értékpapírt tartottak a magyarok, másfélszer annyit, mint az eredetileg ideiglenesen kivetett szocho előtt, ami most augusztustól már véglegessé vált.

A befektetési piacon az idei év legnépszerűbb szolgáltatása a tartós befektetési számla (TBSZ) lehet. A különleges konstrukcióval ugyanis elkerülhető a 15 százalékos kamatadó és kamatjövedelmekre 2023 közepe óta kivetett 13 százalékos szociális hozzájárulási adó (szocho). Az így összesen 28 százalékos levonás fájdalmasan érinti a kisbefektetőket, nem meglepő, hogy egyre többen lépnek, és mentik meg a megtakarításukat az állami sarctól. Ezt veszélyhelyzeti rendelettel ugyan ideiglenesen vetették ki, de most augusztustól véglegessé vált, mivel bekerült a kötelezettség a szochotörvénybe.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint az első félévben mintegy 58 ezer új TBSZ számlát nyitottak a magyarok, a szocho bevezetése óta pedig már 83,5 ezret, ezzel a TBSZ-ek száma 357 545-re emelkedett. A történelmi csúcstól ez még elmarad, hiszen 2017 végén 360 ezer fölött tetőzött az ilyen értékpapírszámlák száma, de annyira népszerű a termék, hogy hamarosan valószínűleg megdönti a rekordot, hiszen az idén megnyitott értékpapírszámlák kétharmada valamilyen adókedvezményes konstrukció – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Varga Mihályék véglegessé tették a plusz terhet, az emberek megpróbálják elkerülni
Varga Mihályék véglegessé tették a plusz terhet, az emberek megpróbálják elkerülni
Fotó: Privátbankár / Dala Gábor

TBSZ-eken az első félév végén 5367 milliárd forintnyi értékpapírt tartottak a magyarok, másfélszer annyit, mint egy évvel ezelőtt, a szocho kivetése előtt – írja a portál. A 2019 júniusától kibocsátott magyar állampapírokon elért nyereség kamatadó- és szocho-mentes, vagyis igazából csak a többi értékpapírt érdemes TBSZ-en tartani. A magyar kisbefektetők a magyar állampapírokon túl hazai és külföldi értékpapírokban mintegy 16 ezer milliárd forintot tartottak június végén, vagyis ennek az állománynak a harmada már TBSZ-en lehetett – írja a Bank360.hu.

A portál szerint a TBSZ-piac fellendüléséből főleg a brókercégek profitáltak sokat. Az elmúlt egy évben frissen nyitott számlák több mint felét, 43 ezret befektetési vállalkozásoknál hozták létre, nem egészen 40 ezret bankoknál, fióktelepként működő befektetési szolgáltatóknál pedig 417-et.

Egy átlagos ügyfél jelenleg 15 millió forintot tart TBSZ-en, de ez a konstrukció nem csak a vagyonos privátbanki és prémium ügyfélkör számára érhető el, hiszen már 25 ezer forintnyi befektetéssel meg lehet nyitni a számlát. A TBSZ futamideje 1 plusz 5 év. A megnyitás esztendeje a gyűjtőév, amelynek végéig szabadon tehet be friss pénzt az ügyfél a számlára. Ezt követően a számlát lezárják, az azon lévő értékpapírokkal viszont továbbra is lehet kereskedni.

Részkivételre három év után van lehetőség, ekkor már csak 10 százalék a kamatadó. Teljes adómentessé 5 év után válik az értékpapírok nyeresége, az ötödik év végén a számla automatikusan megszűnik, ha csak nem nyilatkozik az ügyfél arról, hogy újraindítja. Természetesen a TBSZ-t meg lehet szüntetni korábban is, akár már a gyűjtőévben, vagy az első, második évben is, csak ebben az esetben az adókedvezményt elveszíti az ügyfél, magyarán az értékpapírok nyereségére ugyanolyan adókat kell fizetnie, mintha normál értékpapírszámlán tartotta volna azokat.

A jegybank 2013 elejéig visszamenőleg vezet statisztikát az úgynevezett nyugdíj-előtakarékossági számlákról (NYESZ). Ez a konstrukció azóta folyamatosan veszített a népszerűségéből, az akkori 170 ezer számlából tavaly őszre alig 89 ezer maradt – áll a pénzügyi szaklap elemzésében. Az idén viszont a NYESZ is újra erőre kapott, a tavaly szeptemberi mélypont óta 3700-zal nőtt a számlák száma, a félév végén már megközelítette a 93 ezret. NYESZ-en 538 milliárd forintnyi értékpapírt tartanak most a befektetők, vagyis egy átlagos számlaegyenleg 5,8 millió forint körül van.

A NYESZ még nagyobb adókedvezménnyel kecsegtet, mint a TBSZ, hiszen az adott évi befizetésekre személyi jövedelemadó-kedvezmény is kérhető, amelynek mértéke 20 százalék, maximum 100 ezer forint, vagyis már évente 500 ezer forinttal maximalizálni lehet a visszatérítést. A kivétel szabályai viszont szigorúbbak, csak a nyugdíjkorhatár elérése, vagy minimum tíz év várakozás után lehet adómentesen felvenni a NYESZ-ről a pénzt. Aki korábban szeretne hozzájutni, annak nemcsak a kamatadót és a szochót kell megfizetnie, de az igénybe vett szja-kedvezményeket is bevasalhatják rajta – zárul a portál cikke.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek A magyar idősekhez is elérkezett a luxus lehetősége
Natív tartalom | 2024. november 20. 11:54
Az idősek számára egy mindeddig páratlan lehetőség vált valóra Budapest közelében. Egy jól átgondolt koncepció alapján luxusnyugdíjasház nyílt Gödön. Az elképesztő álomról Huszár Viktóriával a Golden Palace Göd Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis: teljes az országos döntő mezőnye!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 10:39
Húsz csapat kvalifikálta magát sikeresen a Privátbankár.hu milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyének döntőjébe.
Személyes pénzügyek Reagált Nagy Márton kérésére a Bankszövetség: jöhet a kedvezményes hitel
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 12:03
A kamatstopot viszont kivezetnék. 
Személyes pénzügyek Jön a munkáshitel: reszkessenek a személyi kölcsönök?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 13:42
A jövő év elejétől fiatalok tízezrei vehetik fel a munkáshitel névre keresztelt, legújabb támogatott kölcsönt. Mivel a konstrukció szabad felhasználású, elsősorban a személyi kölcsönöknek jelenthetne konkurenciát: ezzel együtt nem valószínű, hogy letarolná a piacot.
Személyes pénzügyek Ezt kérik most a nyugdíjasok az Orbán-kormánytól
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 09:18
Megtartották az Országos Nyugdíjas Parlament ülését.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis: már csak négy hely kiadó az országos döntőben
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 12:48
A második forduló utolsó előtti versenynapján újabb négy csapat jutott a Privátbankár.hu népszerű pénzügyi versenyének országos döntőjébe – a technikumok és szakképző iskolák diákjai ezúttal is kitettek magukért.
Személyes pénzügyek Akar 20 ezer forintot keresni? A Magyar Államkincstárnál gyorsan megteheti
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 09:18
Ügyfélajánlási programot indít a Magyar Államkicsntár, 20-20 ezer forintot kaphat az ajánló és az ajánlott is.
Személyes pénzügyek Hatalmas sallertól kóvályog a forint
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:34
Ez kevés.
Személyes pénzügyek Mindenképp olvassuk el az apróbetűs részt a munkáshitelről!
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 14:04
Könnyen meglepődhet a fiatal hitelfelvevő, ha hosszabb ideig munka nélkül találja magát.
Személyes pénzügyek Mikor éri meg előtörlesztésben gondolkodni, ha jövőre erre vennénk ki nyugdíjpénztári megtakarításunkat?
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 11:14
A jövő évben az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást már lakáscélra és szabad felhasználású jelzáloghitelek törlesztésére is fel lehet majd használni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG